Bu konuyu okuyanlar

refx2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba arkadaşlar ayvayı yemiş durumdayım...windows 8.1 in yanına D diskini bölerek free space 'e linuxu yükledim.ve yüklerken en sonda bişeyler sordu ana işletim sistemi linux olsun tarzında bişeyler evet dedim..şuanda linuxu açabiliyorum(ordan yazıyorum)..ama işletim sistemi seçerken win8 e bastığımda açılmıyor...resimler aşağıda:

1.jpg
3.jpg

en son pc yi 7 8 kere baştan başlatıp hep win8 seçeneğine bastım açılmaya başladı sevindim ama onarılıyor filan dedi ..sonra onaralımadı bilgisayar düzgün başlatılamadı gibi hatalar aldım ve giremıyorum..herşeyim o taraftaydı nasıl düzeltirim lütfen yardım edin

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Linux sisteminden windows dosyalarına erişebilirsin.

Windows 8'in USB kurulum diski yada DVD'si var ise onu takıp başlangıç onarmayı deneyebilirsin.
Olmazsa eğer Gparted Live Sistem ile Windows Ayrıldı diskini Boot bayrağı olarak ayarlayıp Windows 8 kurulum diski ile başlangıç onarma yapmalısın.

refx2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Linux sisteminden windows dosyalarına erişebilirsin.

Windows 8'in USB kurulum diski yada DVD'si var ise onu takıp başlangıç onarmayı deneyebilirsin.
Olmazsa eğer Gparted Live Sistem ile Windows Ayrıldı diskini Boot bayrağı olarak ayarlayıp Windows 8 kurulum diski ile başlangıç onarma yapmalısın.

kurulum cd si veya usb si yok...2. seçenek hakkında da ne dediğiniz hakkında hiçbir fikrim yok..Gparted live sistem ile windows ayrıldı diskini boot bayrağı olarak nasıl ayarlanır bu cümleye çok uzağım..ne yapacağıma dair şunu şunu yap diye bi kaç adımda anlatablen biri olursa çok yardımcı olur şimdiden teşekkürler

neymar_fato

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
yanlış bilmiyorsam grub kurarsa düzelebilir
ve
evet dostum sen şuan hata yapmadın hiç bişey olmadı
tam tersine iyi gidiyorsun
çünkü o hata sana bu aşama hakkında sorunu çözerken alt yapı bilgisi verecek

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Öncelikle sakin olmanızı panik yapmamanızı tavsiye ediyorum. 1. sıradaki Kali Linux u seçin sisteminiz açılsın.
Sonra dosya yöneticisini çalıştırın ekranın solundaki menude Metasploit ikonunun üstündeki ikon.
Dosya yöneticisi açıldıktan sonra yine ekranın solunda klasörler var, O klasörlerin altında windows partitionunu görüyorsanız üstüne tıklayıp bütün dosyalarınıza ulaşabilirsiniz. Partitionları görmüyorsanız Computer yazan Klasöre tıklayın yanlış hatırlamıyorsam onun içinden de ulaşabilirsiniz.

Eğer hiçbir şekilde ulaşamaz veya bulamazsanız shell den aşağıdaki komutları çalıştırın size yardımı olacaktır.
alttaki ornekte windows partitionınız olan /dev/sda1 partitionının hangi klasöre bağlı olduğunu görebilirsiniz.
Eğer "mount" komutunun çıktısında /dev/sda1 varsa bölümün bağlı olduğu klasör yanında yazar ; Eğer yoksa o zaman manuel olarak 2. ve 3. komutları kullanın.

bash-4.3# mount

/dev/sda5 on / type btrfs (rw)
proc on /proc type proc (rw)
sysfs on /sys type sysfs (rw)
tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw)
/dev/sda2 on /mnt/win7 type fuseblk (rw,allow_other,default_permissions,blksize=4096)
/dev/sda3 on /mnt/depo type fuseblk (rw,allow_other,default_permissions,blksize=4096)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,gid=5,mode=620)
gvfsd-fuse on /root/.gvfs type fuse.gvfsd-fuse (rw,nosuid,nodev)

bash-4.3# mkdir /mnt/win8
bash-4.3# mount -r /dev/sda1 /mnt/win8

mkdir
komutu ile /mnt/win8 klasörünü oluşturduk ve mount komutu ile Windows 8 bölümünu /mnt/win8 klasörüne salt okunur olarak bağladık.
Böylece Windows taki tüm dosyalarınıza /mnt/win8 klasöründen ulaşabilirsiniz. İstediğiniz dosyayı usb ye vs yedekleyebilirsiniz. Daha sonra windowsu yeniden kurabilirsiniz.

Madem Kali kurmaya isteğiniz var sistemi bozmaktan asla korkmayın. Tabii işletim sistemi kurulumu yapacaksanız önemli dosyaları mutlaka yedekleyin çünki bilgisayar dünyasında Murphy Kuralları herzaman işler.

Birde Hirens Boot DVD tarzı bir dvdyi usbye yazdırıp elinizin altında tutmanızı tavsiye ederim. İçinde Usbden çalışan Windows XP ve Windows 7 var en kötü durumda bile onunla sisteminizi açar dosyalarınızı Windows altında kurtarabilirsiniz. Gerçi Linux bilginiz geliştikçe ek hiçbir programa ihtiyacınız kalmayacak çünki her türlü program Linux kurduğunuzda içinde gelir.