Linux vs Windows ?

Bu konuyu okuyanlar

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Şu an windows 10 kullanıyorum. Windows ile bir sorunum yok ama Linux nedir, nasıldır merak ediyorum. Hatta bir ara yüklemeyi düşünüyorum. Millet boşuna kullanmıyordur herhalde. Neden Linux kullanılıyor ? Windows a göre artısı, eksisi nedir ? Windows 10 varken Linux kullanmak mantıklı mı ?

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
Şu an windows 10 kullanıyorum. Windows ile bir sorunum yok ama Linux nedir, nasıldır merak ediyorum. Hatta bir ara yüklemeyi düşünüyorum. Millet boşuna kullanmıyordur herhalde. Neden Linux kullanılıyor ? Windows a göre artısı, eksisi nedir ? Windows 10 varken Linux kullanmak mantıklı mı ?
sanal makina veya dual boot ta tadını al ?

ATHEON

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Benim de linux merakım sizinki gibi çıkmıştı. Ubuntu veya mint ile başlayabilirsiniz sizin için kolay olacaktır. İnternette ubuntu ile ilgili her şey mevcut çünkü. Dual boot ile windows u silmeden iki sistemi aynı anda kullanabilirsiniz.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Tamamen farklı bir sistemdir.
En büyük artısı da virus vs yoktur.
Ücret lisans vs derdiniz olmaz.
kurduğunuzda ihtiyacınız olan herşey hazır gelir.
İstediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

İlla kurmanıza gerek yok live sürümlerden birinin isosunu usb ye yazdırıp doğrudan kurulum yapmadan deneyebilirsiniz.

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
ikisi de çok farklı dünyalar ne istediğine bağlı değişir

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Linux kullanmamın sebebi Windows'un yetersiz olması değil sadece Linux kullanmak istemem. Windows 10 gayet iyi bir işletim sistemi.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Linux kullanmamın sebebi Windows'un yetersiz olması değil sadece Linux kullanmak istemem. Windows 10 gayet iyi bir işletim sistemi.
Üstad kişisel düşüncem Windows 10 Windows 2000 önceki sürümler hariç Vistadan sonra en kötü sürüm bence. Microsoft sizin bilgisayarınızı yönetmenize izin vermiyor.

Update istemiyorum diyorsunuz size sormadan update servisini yeniden açıp update yapmaya devam ediyor. Defenderi kapatıyorsunuz kendisi tekrar açıyor. vs. vs. kısaca cılkını çıkarmışlar.
Sistem sürekli yedekleme yapıyor yedeğin yedeğini alıyor tabii sizin bunu değiştirme hakkınız yok.
Eskiden HDD'de yer açmak için dllcache i silerdik 2-3 gb yer açılırdı ve sistem rahatlardı.

Microsoftu zaten sevmiyordum Windows 10 sayesinde nefret etmeye başladım.
Eskiden Microsoft Offisin alternatifi yok derdik artık o da değişti.
Libre Office'in Microsoft Offis'ten pek bir eksiği kalmadı her türlü ihtiyacınızı karşılıyor.

Görsellik desen görsellik yok özellik desen linuxtan macos tan alıp yepyeni birşeymiş ilk kez onlar yapmış gibi pazarlıyorlar.

Microsoft yolunu bulmaya çalışıyor şu an. Androidde olduğu gibi uygulama bazlı izin vermeye çalışıyorlar ama windows masaüstünde kullanılıyor mobilde yok. Örnek: Zoomda mikrofon çalışırken Meb'in EBA'sında mikrofon çalışmıyor işin gücün yoksa 2 saat uğraş dur neden çalışmıyor diye :).

Güncel sürücüsü olmayan eski bir bilgisayar parçanız varsa yandınız.

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
Üstad kişisel düşüncem Windows 10 Windows 2000 önceki sürümler hariç Vistadan sonra en kötü sürüm bence. Microsoft sizin bilgisayarınızı yönetmenize izin vermiyor.

Update istemiyorum diyorsunuz size sormadan update servisini yeniden açıp update yapmaya devam ediyor. Defenderi kapatıyorsunuz kendisi tekrar açıyor. vs. vs. kısaca cılkını çıkarmışlar.
Sistem sürekli yedekleme yapıyor yedeğin yedeğini alıyor tabii sizin bunu değiştirme hakkınız yok.
Eskiden HDD'de yer açmak için dllcache i silerdik 2-3 gb yer açılırdı ve sistem rahatlardı.

Libre Office'in Microsoft Offis'ten pek bir eksiği kalmadı her türlü ihtiyacınızı karşılıyor.

Görsellik desen görsellik yok özellik desen linuxtan macos tan alıp yepyeni birşeymiş ilk kez onlar yapmış gibi pazarlıyorlar.

Microsoft yolunu bulmaya çalışıyor şu an. Androidde olduğu gibi uygulama bazlı izin vermeye çalışıyorlar ama windows masaüstünde kullanılıyor mobilde yok. Örnek: Zoomda mikrofon çalışırken Meb'in EBA'sında mikrofon çalışmıyor işin gücün yoksa 2 saat uğraş dur neden çalışmıyor diye :).

Windows 10 yinede oyunlarla kazanır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

(Oyuncular için**)

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711

Windows'un zorlamaları hakkında haklısın o defender ile update için hak vermiyor bize ama alıştım SSD ile performans sorunu olmadan kullanıyorum HDD ile çekilmez. Hangi güncellemede patlayacak acaba diyerek kullanıyorum alıştım şikayetçi değilim. :D

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Windows 10 yinede oyunlarla kazanır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

(Oyuncular için**)
Bilgisayarda oyun oynamıyorum.

Oyun konusunda 80-90 USD lik Amlogic S922X chipsetli bir cihazı her türlü bilgisayara tercih ederim :). Game Pad ile PS tadında "0 db" gürültüsüz ısınmasız oyunlar oynarsınız Asphalt 9'un grafiklerini veren bir PC oyunu görmedim henüz. 1000 lerce dolar verip oyun bilgisayarı alanlara da şaşıyorum.

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
Bilgisayarda oyun oynamıyorum.

Oyun konusunda 80-90 USD lik Amlogic S922X chipsetli bir cihazı her türlü bilgisayara tercih ederim :). Game Pad ile PS tadında oyunlar oynarsınız Asphalt 9'un grafiklerini veren bir PC oyunu görmedim henüz.
Xbox forever

Son mesajlar