Öneri Bir konu

Bu konuyu okuyanlar

41ph337h4

Doçent
Reaksiyon puanı
579
LoL, performanslı olmasa bile oynanılabiliyor. Üstelik hile koruma sisteminden dolayı Valorant'ta henüz yok ama bu demek değil ki hiç oynanmıyor.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Dostlar bir çok insan Linux oyun açmıyor, kötü falan diyorlar. Bende Windows kadar performanslı olduğunu ama daha da gelişmesini düşünüyordum lakin
artık böyle düşünmek umurumda bile değil.

Çünkü oyun yapımcıları, çok az bir şekilde Linux'a oyun çıkarıyor. Çıkan oyunları en güzel şekilde çalıştırıyor.
Çıkmayan oyunlar ise; Wine ve Proton ile çalıştırılmaya çalışıyor.
Yani Linux'un doğasından olmayan oyunları, zaten Linux çalıştırmaya çalışıyor. Buna saygı duymak gerek.

Yani LoL gibi bir oyunu da Riot, Linux dışında her platforma çıkarması, ayrı bir olay zaten.
LoL oynanıyor. Linux'a çıkmasa bile, Linux oynatıyor yine de.

Aklıma kaç gündür takılmıştı, yazayım dedim.
GNU/Linux oyuncularını Valve dışında başka bir firma bu kadar anlamaz. GNU/Linux kısımı oyun işinde emekleme kısımından yavaş yavaş yürümeye doğru gidiyor aslında. Bazı popüler oyunların GNU/Linux'a destek vermesini görmek sevindirici oluyor.

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
Oyun için linux kullanılmaz. Linuxla oyun oynanılmaz. Linuxa geçeceksen oyun oynamayacaksın.
Hocam ben dual boot kullanmama rağmen oyun için Linux Mint kullanıyorum. Hiç bir sıkıntı çekmedim bir tek Fallout: New Vegas Türkçe yaması sıkıntı çıkardı ama o DLC almadığımdan büyük ihtimalle.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Hocam ben dual boot kullanmama rağmen oyun için Linux Mint kullanıyorum. Hiç bir sıkıntı çekmedim bir tek Fallout: New Vegas Türkçe yaması sıkıntı çıkardı ama o DLC almadığımdan büyük ihtimalle.
Evet, DLC almamandan dolayı o sorun yaşanıyor sanırım. Daha önce sadece denemek amacıyla Fallout New Vegas'ı Proton ile açıp Türkçe yama ile cayır cayır kullanabiliyordum fakat benim oyunlar ile pek aram olmadığından dolayı o oyunu iade etmiştim.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Oynanmasa bile hiç problem değil çünkü Mobil oyunculuk o kadar gelişti ki kısa sürede pc ve konsol oyunculuğunu gölgede bıraktı ve belki de bir gün tarihe karışacak. Konsol oyunları kendine has exclusiveler ile hadi yine götürüyor çevrimiçi olmasa da ama Allah aşkına şu PC'ye gelen oyunların son 5-6 yılda düştüğü hale bakın, eski ruh kalmamış ve birbirinin kopyası grafikler...

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Son 6 yılda çıkan;
Death Stranding, Dark Souls Serileri,
Zelda, Sam 4,
Doom Etarnal,
Battlefield,
Cyberpunk 2077,
Batman Arkham Şövalyesi, falan fena değildi kanka.

Bunun yanı sıra bir sürü eski güzel oyun.

Lakin Pubg Mobile sevmem ben. O yüzden Linux'ta oyun oynamak bir çok kimse için önemli bir şey.
PUBG Mobile zaten hiç girmeye gerek yok bildiğin kahır gibi geliyor bana.
Benim bahsettiğim oyunlardan bazıları: Asphalt 9 Legends & Forza Street, MLBB & Wild Rift, Command and Conquer Rivals, Among Us ve bazı MMORPG oyunlar. Yani mobil oyunculuk gerçekten eskiye göre çok gelişti ve pazarı da acayip büyüdü.

Küçük bir cihazda ve büyük bir ekranda oyun oynamak çok pratik ve taşınabilir olması da avantaj. Tabi sıkıntı nerde pil teknolojileri aynı oranda gelişemedi :)

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Benim cihazların gücüne dediğim bir şey yok. Örneğin PS Vita'da bildiğim kadarıyla iPhone 5s'nin Gpusu kullanılmış. Sıkıntı içeriklerde. Güzel ve beğenenler vardır. Ben beğendiğimi pek söyleyemem.

Elin terlemesi, küçük ekran falan. Çözümleri vardır ama PC oyuncusu olarak, kısıtlı içerikler olduğunu düşünüyorum.
Zevkler ve renkler meselesi. Ben bi kaptırdım şimdi pc'de bir şey oynayasım gelmiyor. Elin terlemesini Rubber bir kılıfla çözüyoruz. 6.7 yada 6.9 inç şöyle güncel tasarımlı bir telefon alırsın iş biter ekranda :)

olge

Asistan
Reaksiyon puanı
185
Dostlar bir çok insan Linux oyun açmıyor, kötü falan diyorlar. Bende Windows kadar performanslı olduğunu ama daha da gelişmesini düşünüyordum lakin artık böyle düşünmek umurumda bile değil.

Çünkü oyun yapımcıları, çok az bir şekilde Linux'a oyun çıkarıyor. Çıkan oyunları en güzel şekilde çalıştırıyor.
Yani Linux'un doğasından olmayan oyunları, zaten Linux çalıştırmaya çalışıyor. Buna saygı duymak gerek.

Yani LoL gibi bir oyunu da Riot, Linux dışında her platforma çıkarması, ayrı bir olay zaten.

Arch linux'ta proton ile sorun yaşamasam bile minecraft'ta takılma oluyor. Windows kullanırken takılma olmasa bile Windows'a olan nefretimden daha Windows'a geri dönmüyorum. SuperTuxKart oynarım artık. :D

XeW8xQd.png

ssscute

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
LoL, performanslı olmasa bile oynanılabiliyor. Üstelik hile koruma sisteminden dolayı Valorant'ta henüz yok ama bu demek değil ki hiç oynanmıyor.
100 de 100 haklısın ama lol bende windows dan daha hızlı çalışıyo ama steam oyunu oynıcaksanda protandb miz var steam > ayarlar > steam play > protandb var
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dostlar bir çok insan Linux oyun açmıyor, kötü falan diyorlar. Bende Windows kadar performanslı olduğunu ama daha da gelişmesini düşünüyordum lakin artık böyle düşünmek umurumda bile değil.

nasıl oyun oynicağına bağlı ben linux oyunlar benim için iyi

slui.exe

Not against spontaneous decisions, one night only
Reaksiyon puanı
300
Linux ve oyun kelimesinin aynı cümlede olması saçma