Linux Seven - L7 Beta

Bu konuyu okuyanlar

C-4

Asistan
İşletim sistemi: Ubuntu 9.04 32bit üstüne modifiye edilmiştir

ek fonksiyonları: wine ile windows programlarının kurlabilmesi, virtualbox ile sanal xp yi linux ile aynı anda kullanabilme

sistem henüz geliştime aşamasında olup sonraki sürüm kasım ayında çıkacak.


Kurulum için ayrı hdd gerekli.aynı hdd de windowsun yanına yeni partition oluşturup kurulum yapılamamakta. giderilebilir bir sorun olup olmadığına bakıyorum ama şuan mutlaka en az 10 gb lık bir hdd gerekli.

cd çalıştırmak için:
kullanıcı adı: linux
şifre: linux

Kod:
!!!şifresizdir!!!
http://rapidshare.com/files/274961576/L7.part01.rar
http://rapidshare.com/files/274963582/L7.part02.rar
http://rapidshare.com/files/274987022/L7.part03.rar
http://rapidshare.com/files/274985225/L7.part04.rar
http://rapidshare.com/files/275061535/L7.part05.rar
http://rapidshare.com/files/275059669/L7.part06.rar
http://rapidshare.com/files/275161788/L7.part07.rar
http://rapidshare.com/files/275162324/L7.part08.rar
http://rapidshare.com/files/274649930/L7.part09.rar
http://rapidshare.com/files/274189028/L7.part10.rar
http://rapidshare.com/files/274736935/L7.part11.rar
http://rapidshare.com/files/275370684/L7.part12.rar
http://rapidshare.com/files/275370771/L7.part13.rar
http://rapidshare.com/files/275369718/L7.part14.rar
http://rapidshare.com/files/275380433/L7.part15.rar
http://rapidshare.com/files/274579053/L7.part16.rar

md5: d1a8e5a2cc6e121558b33fdb31525a02
toplam 16 x 193 mb • windows programlarını/oyunlarını destekliyormu : evet ama kısmen aşağıdaki link aracılığı ile hangilerinin çalıştığını görebilirsiniz
  Kod:
  http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&sTitle=Browse%20Applications&sOrderBy=appName&bAscending=true
 • kurulubilir mi : kurulabilir
 • cd den çalışabilir mi: evet cd aslında dvd den kesinlikler çalışabilir. unutmayın cd den çalıştırınca mutlak bir performans düşmesi olacaktır cd den çalışan her sistemde olduğu gibi.
 • boyutu : 2.9 gb
 • güncelleme desteği olacak mı: sistem orjinalinde ubuntu olduğu için ubuntunun bütün güncelleştirmelerini ve bunun yanında kurulu programlardaki güncelleştirmeleri otomatik yapacak.
 • sistem gereksinimleri : min 512 mb ram , p3 800 işlemci, 32 mb ekran kartı. bu sistem ile biraz kasarak bu sistemi kullanabilirsiniz. sanal işletim sistemi ve görsel özellikler için sisteminizde en az 1 ama önereceğim 2 gb ram, nvidia 7000 serisi ve üstü ekran kartı, çift çekirdekli işlemci ile sorun yaşamazsınız.
 • ek driver yüklümü : hayır. driver açısından standart bir ubuntu gibi gelecek. maalesef sisteme henüz driver entegre edemiyorum.
 • wireless kartımı tanıyacak mı: laptoplardaki onboard wireless kartlarını büyük ihtimalle tanıyacak. aşağıdaki linkten kontrol edebilirsiniz

  Kod:
  https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/WirelessCardsSupported
 • 3 boyutlu küp alevler ve sallanan pencereler kullanılabilir mi : bu özellikleri compiz ile kullanabilirsiniz. compiz tüm efekleri kurulu oalrak yüklü gelecek. eğer ekra kartınız desteklere ekrankartı driverını yükledikten sonra (otomatik bir işlem) açarak kullanabilirsiniz.
 • ubuntunun orjinalinden bir şeyler çıkarılacak mı: hayır ubuntunun sadece teması değişti içinden hiçbir özellik çıkarılmadı.
 • reklam var mı : hiç reklam eklenmedi. programlarla gelen hiçbir resim yazı site adresi vb. de çıkarılmadı.
 • sanal xp ile linux arasında dosya paylaşımı olacak mı :evet aşağıdaki resimlerden görebileceğiniz gibi sanal işletim sisteminizden linux içindeki dosyalarınızı görebilir kopyalabilir düzenleyebilirsiniz
 • içinde hangi programlar var:
  Yüklü program listesi 27.08.2009

  (alfabetik sırayla)

 • windows windows olarak kalsın linux ta linux olarak kalsın ne gereği var böyle şeylerin: bu düşünceye sahipseniz bunu sakın indirmeyim ve hemen bu mesajı kapatın ama buradaki amaç linux kullanmak isteyip yabancılık çekenler ve linuxa yeni başlayıp sık sık windowstan yardım almak isteyenler için geliştirilmiş bir sistem. gerek olduğu için değil değişiklik olsun diye.
 • linux mu daha iyi windows mu : sen hangisini kullanıyorsan o en iyi sistem.
  Kod:
  ayrıntılar:
  http://www.google.com.tr/#hl=tr&source=hp&q=linux+mu+daha+iyi+windows+mu&btnG=Google%27da+Ara&meta=&aq=f&oq=linux+mu+daha+iyi+windows+mu&fp=2a6946239ade4c5f
 • en iyi linux dağıtımı hangisi : çok kişisel bir durum hangi sistem sizin sorunlarınıza en iyi cevap veriyorsa o dur. kimine göre pardus kimine gre fedora, redhat, kubuntu, slax, debian .......
  Kod:
  ayrıntılar:
  http://www.google.com.tr/#hl=tr&safe=off&q=en+iyi+linux+da%C4%9F%C4%B1t%C4%B1m%C4%B1+hangisi&meta=&fp=2a6946239ade4c5f

kurulum veya cd den çalıştırma • ilk olarak dvd yi sürücüye takıp bilgisayarı dvd sürücüden açıyoruz ve karşımıza şu ekran geliyor.
  bu ekranda eğer enter'e basarsak live cd yani cd den çalışır halde açılır

  eğer "install" (tırnaklar yok) yazarsak kuruluma geçer (install'ı ı ile yazın)
 • kurulum için anlatmaya devam ediyorum  yazdık ve enter'e bastık
 • aşağıdaki gibi yazılar geçicek. biraz uzun sürebilir. • daha sonra bir grafik ekranda kurulum seçenekleri gelicek aynen resimlerdeki gibi yapıyoruz

  disk bölümleme kısmı şuan sıkıntı ayrı içinde bilgi olmayan !!! hdd ye kurulum yaptığınızı varsayarak "bütük diski kullan"ı seçin. (windows ile beraber yada içinde ayrı partitionda bilgiler olan hdd ye kurarsanız windowsunuz ve bütün belgeleriniz silinir)  daha sonra  eğer parola sadece rakam yada harf ise şöyle bi uyarı gelebilir önemli değil. devam.

  not: burada yazdığınız kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapamazsanız kullanıcı adı: linux şifre: linux kurulum resimlerinin en altında da yazıyor zaten. )


  ve yükleniyor


 • yeniden başlattıktan sonra işte sonuç

 • kullanıcı adı: linux
 • şifre: linux


yaklaşık bir masaüstü görünümü
Forumlarda yada sitelerde yorum yazı makale yazarken bütün yazılarınızda Türkçe imla denetimi yapar aynı ms office gibi yanlış yazılan yazıların altını çizer üstüne sağ tıklayınca yazım önerisi getiri

usb bir aygıt takıldığında (flash disk, mp3 çalar) windowstaki gibi bir menü geliyor hangi programla açmak istediğimizi yada direk dizini açmayı buradan seçebiliyoruz.Ortalama bir windows görünümüne sahip (resimler o anki hali son sürüme kadar değişiklikler olacak)

içinde virtualbox ile kurulu hazır gelen tnc xp ve belkide oem windows 7 olacak.linux ile xp arası dosya paylaşımı:linux içinde wine adında bir yazılımla pek çok windows programı kurulabilir ve kullanılarbilir. ben şimdilik photoshop ve dreamweaver kurdum. istek olursa ve kurulursa daha program ekleyebilirim.
tam olarak deneme imkanım olmadı ama windows disklerini tarayabilmeniz için virüs programıda koyacağım
windowsta kullandığınız pek çok programın aynı görselliğine sahip linux karşılıklarınıda koymaya çalışıcam örrapid vb linkleri otomatik sırayla indiren java tabandı jdownloader da kullanıma hazır geliyo tek yapmnaız gereken linkleri kopyalamak ve program kendisi otomatik linkleri yakalar.denetim masası görünümü:
live cd de olmayacak ama kuranlar ekran kartı driverını kurarlarsa compiz eklentileri de yüklü olacak


Lütfen konudan uzak polemik yaratıcak yorumlar yapmayın ilginizi çekmiyorsa birşeyler söylemek zorunda değilsiniz.
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst