Linux Mint Cinnamon veya MATE kursam performans verir mi?

Bu konuyu okuyanlar

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Bu sisteme Linux Mint 20.1 Cinnamon veya Linux Mint 20.1 MATE kursam randuman (perfonmans) alır mıyım?
Sistem;
Marka ile Model: Packard Bell EasyNote TS44HR
Ürerim Yılı: 2011
İşletim Sistemi: Windows 8.1 Pro ile Linux Mint 20.1 XCFE
SSD: Samsung Evo 250 GB SSD
Ram:4+2 GB
Bit Miktarı: 64 Bit
İşlemci: İntel Core İ3 2 Çekirdek 2.2 GHz 2. Nesil

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Bu sisteme Linux Mint 20.1 Cinnamon veya Linux Mint 20.1 MATE kursam randuman (perfonmans) alır mıyım?
Sistem;
Cinnamon, MATE'e göre biraz ağır çalışır ama bence Cinnamon daha iyi bir alternatif olabilir bence. Hem sistemi çok yormuyor hemde gayet güzel gözüküyor. Cinnamon'un performansından hoşnut kalmadıysanız MATE'e bakabilirsiniz. Masaüstü ortamı değiştirmek için illaha ki dağıtım değiştirmeye gerek yok bu arada. Terminalden kurtulun programını kullanarak bu işi kolay bir şekilde yapıp masaüstü ortamları arasında geçişi sağlayabilirsiniz.
Masaüstü ortamları incelemem şuradadır:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,976
Linux Kubuntu yada Linux MX kurabilirsin. 64 Bit Mint Cinnamon boşta 1 GB yerken bunlar 500mb civarı yer.

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Cinnamon, MATE'e göre biraz ağır çalışır ama bence Cinnamon daha iyi bir alternatif olabilir bence. Hem sistemi çok yormuyor hemde gayet güzel gözüküyor. Cinnamon'un performansından hoşnut kalmadıysanız MATE'e bakabilirsiniz. Masaüstü ortamı değiştirmek için illaha ki dağıtım değiştirmeye gerek yok bu arada. Terminalden kurtulun programını kullanarak bu işi kolay bir şekilde yapıp masaüstü ortamları arasında geçişi sağlayabilirsiniz.
Masaüstü ortamları incelemem şuradadır:
Sağolun. Çok yakında o programı inceleyeceğim.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Linux mint tavsiye etmiyorum. Ubuntu'dan çatallanan [lubuntu,xubuntu,ubuntu budgie vs.] bakarsanız daha çok performans alırsınız. 2. tavsiyem saf Ubuntu kurup kişisel olarak yapılandırmanız olacaktır.

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
4 değil 4+2 GB ama yinede öneri için sağolun.
Linux mint Fazlasi ile Ram yiyor 4 GB Ram bence uygun olmaz. Daha iyisi varken.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bende aslında Ubuntu ile Linux Mint arasında kararsızım.
Linux mint tavsiye etmiyorum. Ubuntu'dan çatallanan [lubuntu,xubuntu,ubuntu budgie vs.] bakarsanız daha çok performans alırsınız. 2. tavsiyem saf Ubuntu kurup kişisel olarak yapılandırmanız olacaktır.

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,808
Sistem;
O bilgisayara XFCE daha uygun olacaktır. Maalesef işkemciden ve RAM'den kaybediyor. Ama XFCE de güzel. Ben beğeniyorum. Mesela sana XFCE den bir kare bırakayım :)
ArcoLinux_2021-02-26_19-54-53.png

4 değil 4+2 GB ama yinede öneri için sağolun.

Bende aslında Ubuntu ile Linux Mint arasında kararsızım.
Ubuntu ağır kalır o sisteme. Yukarıda dediğim gibi Linux Mint XFCE kurun.

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Sen ciddi misin ? Ben N3350 gibi alt segment bir 2 çekirdekli işlemci ile takır takır kullanırken,
karşıdaki sana nasıl kasar diyince işlemci diyorsun işlemci ne alaka Ubuntu ön tanımlı olarak Gnome ile gelir ve Gnome grafik yönünden diğer masaüstü ortamlarına kıyasla daha fazla kaynak kullanır. Cinnamon denen linux mint'in öntanımlı masaüstü ortamı Gnome masaüstü ortamından çatallanılarak yapılmıştır. Linux Mint yerine Ubuntu tercih etmek çok daha karlı olacaktır. Gnome o bilgisayarda kasarsa ben bu hesabı kapatırım zaten o ayrı konu.
İster Ubuntu'da Gnome ile tema,ikon paketi kurar, ister lxqt ile bilgisayarı uçurur. İster KDE ile gelişmiş sistem programları kullanabilir kullanıcı. Linux mint denen arkadaş zaten bir ara Ubuntu kullanıyordu.

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,808
Sen ciddi misin ? Ben N3350 gibi alt segment bir 2 çekirdekli işlemci ile takır takır kullanırken,
karşıdaki sana nasıl kasar diyince işlemci diyorsun işlemci ne alaka Ubuntu ön tanımlı olarak Gnome ile gelir ve Gnome grafik yönünden diğer masaüstü ortamlarına kıyasla daha fazla kaynak kullanır. Cinnamon denen linux mint'in öntanımlı masaüstü ortamı Gnome masaüstü ortamından çatallanılarak yapılmıştır. Linux Mint yerine Ubuntu tercih etmek çok daha karlı olacaktır. Gnome o bilgisayarda kasarsa ben bu hesabı kapatırım zaten o ayrı konu.
İster Ubuntu'da Gnome ile tema,ikon paketi kurar, ister lxqt ile bilgisayarı uçurur. İster KDE ile gelişmiş sistem programları kullanabilir kullanıcı. Linux mint denen arkadaş zaten bir ara Ubuntu kullanıyordu.
Ben kendi deneyimlerime göre söyledim. 2.Nesil i5'te aşırı kullanım vardı Cinnamon'da. Sorun sadece bana ait de olabilir bilmiyorum ama ben sorun yaşadım Cinnamon'da.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Ben kendi deneyimlerime göre söyledim. 2.Nesil i5'te aşırı kullanım vardı Cinnamon'da. Sorun sadece bana ait de olabilir bilmiyorum ama ben sorun yaşadım Cinnamon'da.

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Sistem;

Bu sistem için Cinnamon daha uygun olabilir. MATE 550-600 MB. RAM kullanırken, Cinnamon 700 MB. civarı RAM kullanıyor. Masaüstü yönetimi ve dosya yöneticisi açısından da Cinnamon, MATE ve Xfce'den daha iyi durumda.

KDE dağıtımları RAM kullanımı azaltmak için Akonodi ve Baloo gibi servisleri pasifleştiriyor genellikle, bu servislere ihtiyaç duyulduğunda RAM kullanımı ve İşlemci kullanımı çekilmeyecek derecede fazlalaşıyor.

Cinnamon masaüstü, özelleştirme ve kullanılırlık açsından Gnome, MATE ya da Xfce'den çok daha iyi durumda. KDE kadar özelleştirme sunmuyor ama bir o kadar da karışık değil, ayarların arasında kaybolmuyorsun. Özelleştirme açısından Cinnamon, Gnome Shell'den çok çok daha iyi durumda.

Cinnamon'un Nemo dosya yöneticisi, şu an en güzel dosya yöneticilerinden bir tanesi, KDE'nin Dolphin dosya yöneticisinden daha iyi.

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Genel olarak baktığımda bir Lİnux'a geçmek için ana sebebim bilgisayarı hafifletmesiydi. Ama artık Windows'da yaşanan sorular düzeldiği için artık tamamen zevkime göre kullanacağım.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Hafif bir sistem arıyorsan mabox linux kullan
openbox masaüstü ortamı kullanan manjaro çatallaması(tabanlı) bir işletim sistemi
openbox biraz karmaşık gelebilir lakin biraz kurcalama ile çözersin
bazı ekran görüntüleri ve indirme linki

index - powered by h5ai v0.29.2 (https://larsjung.de/h5ai/)

Ekli dosyayı görüntüle 141729
Ekli dosyayı görüntüle 141730
Ekli dosyayı görüntüle 141731
Ekli dosyayı görüntüle 141732
Ekli dosyayı görüntüle 141733Ekli dosyayı görüntüle 141734
OpenBox için İlledeLinux dağıtımı da iş görebilir, onu da ekleyeyim. :)