Öneri Linux? Mac? Windows? BSD? Hayır, bilemediniz. Haiku (Be-os)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan _Zaur_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

_Zaur_

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
23,314
Arkadaşlar, hakikaten başka bir altyapıda olan sistem varmışta, çoğumuzun haberi yokmuş. 🤣
Geliştirilseydi var ya, Windows yanından geçemezdi. Kendi altyapısına uyumlu programlar için tepki hızı çok çok yüksek bir sistem.

Fakat böyle bir şey var; program indirme penceresi ve programları diyelim, Linux'a benziyor. Çünkü sistem 90'ların sonunda iflas ettiği için kodlarını açık kaynak yaptıkları gibi bazı topluluklar bu sistemi geliştirmeye yeniden devam etmişler.

Büyük olasılıkla Linux'çular diyebilirim.

Son düzenleyen moderatör:

aşkınyolcusu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,615
Arkadaşlar hakkatten başka bir altyapıda olan sistem varmışta çoğumuzun haberi yokmuş 🤣
Geliştirilseydi varya Windows yanından geçemezdi. Kendi altyapısına uyumlu programlar için tepki hızı çok çok yüksek bir sistem

Fakat böyle bişey var program indirme penceresi ve programları diyelim Linuxa benziyor. Çünkü sistem 90 ların sonunda iflas ettiği için kodlarını açık kaynak yaptıkları gibi bazı topluluklar bu sistemi geliştirmeye yeniden devam etmişler.
Büyük olasılıkla Linux`çular diyebilirim.

Hiç duymadım hocam, sayenizde neler öğreniyorum, teşekkürler bu güzel paylaşım için. 💛

ThorJ

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,827
linux’tan evrilmiş. geliştirilse ya da iyi pazarlansa macOS gibi linux’tan evrilmiş olan güzel bir alternatif olurmuş normal x64/x86 tabanlı sistemler için. kendi dosya sisteminin olması, sadece bu işletim sistemi için geliştirilen uygulamarın olması vs. bunlar macOS’u andıran özellikler. keşke ilerleseymiş, bu ve bunun gibi bir çok dağıtım heba olup gidiyor. ama bu haiku işletim sistemini, özellikle kullanacak bir adam dışında birisi kurmaz. şu anki en zayıf sistemlerde bile çalışan xubuntu/kubuntu/lubuntu türevi light linux operasyonlarında wi-fi kartı gibi, touchpad gibi, emmc okumama gibi saçma durumlar mevcut değil. tabi uefi sistemlerde yaşanan kurulum zorluğu da cabası. elbette bunların olmasının sebebinin bir diğer etmeni de son update’ini ve çekirdeğini 2000 yılında kullanmasıyla bağlantılı.