Soru Linux Kullanmak İstiyorum nasıl yüklenir kurulur sıkıntıları nedir vs?

Bu konuyu okuyanlar

AhmetsBrain

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Merhaba, bilgisayarımda linux kullanmak istiyorum ancak;

1-) Windows tan farkı nedir?

2-) Düşük sistemli bilgisayarlarda kasar mı?

3-) linux dağıtımları diye çok duydum ancak bunlar ney ve nasıl indirilir

4-) ilk önce denemek istiyorum bu yüzden virtual box tarzı birşey ile bilgisayara linux kurmak istiyorum nasıl yapabilirim?

5-) kurduğum zaman bilgisayarımın sürücülerini falan da yüklemek zorunda kalıcak miyim?

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Burada gerekli bilgilerin bir çoğu var. Genel olarak linux tarafına aşina olanlar için sorun sıkıntı çok az ken Windows tarafına aşina olanlar için linux tam bir başbelası olabiliyor. Tanıştıkca kaynaştıkca bu sıkıntıların bir çoğunun çözümü olduğunu göreceksiniz zaten.

Eminkrkt

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,778

4-) ilk önce denemek istiyorum bu yüzden virtual box tarzı birşey ile bilgisayara linux kurmak istiyorum nasıl yapabilirim?

5-) kurduğum zaman bilgisayarımın sürücülerini falan da yüklemek zorunda kalıcak miyim?
1 - ) Windows kapalı kaynak dır . Linux açık kaynakdır .

2 - )Windowsa göre daha iyi bir sonuç alırsınız

3 - ) Linux dağıtımları sürüm gibi düşünebilirsiniz . Win 7 Win 8 gibi

4 - ) İstediğiniz Linux un İso sunu indirip Virtual box da deneyebilirsiniz ( Daha detaylı öğrenmek için youtube bakın )

5 - ) Bilgisayarınızın driverları kolay bir şekilde bulunuyorsa hayır . Ancak bulunmuyorsa siz yüklemek zorunda kalabiliyorsunuz .

DonX

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Linux pişmanlıktır arkadaşım yok açık kaynakmış yok kapalı kaynakmış kullanıcıyı böyle avuntularla linux kullandırmaya ikna etmeye çalışıyorlar. Kur Windows 7 yada 10 bak keyfine. Sanal makinede bir linux versiyonu kur dene ne demek istediğimi anlayacaksın

Eminkrkt

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,778
Linux pişmanlıktır arkadaşım yok açık kaynakmış yok kapalı kaynakmış kullanıcıyı böyle avuntularla linux kullandırmaya ikna etmeye çalışıyorlar. Kur Windows 7 yada 10 bak keyfine. Sanal makinede bir linux versiyonu kur dene ne dediğimi anlayacaksın
Nesi varmış Linuxların ??

BatuhanDN

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,482
Farklı bir işletim sistemi

Windows'a göre daha az kasar.

YouTube'da videolar var oradan bulabilirsin

Evet (önerilen )

AhmetsBrain

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Linux pişmanlıktır arkadaşım yok açık kaynakmış yok kapalı kaynakmış kullanıcıyı böyle avuntularla linux kullandırmaya ikna etmeye çalışıyorlar. Kur Windows 7 yada 10 bak keyfine. Sanal makinede bir linux versiyonu kur dene ne demek istediğimi anlayacaksın
Yazılım mühendisi olmak istiyorum yazılım ile aramı daha iyi yapmaya çalısıyorum o yuzden linux dan bahsettim

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,487

1- Windows'tan farkı, farklı bir işletim sistemi olması. Eğer oyun oynamayı seven biriyseniz Linux'u öneremem çünkü oyunlarınızın çoğundan vazgeçmek zorunda kalacaksınız.

2- Windows düşük sistemli bilgisayarlarda daha çok kasacaktır.

3- Farklı Linux sürümleri, aralarında çok fazla bir fark var mı bilmiyorum. (Ubuntu, Kubuntu, Linux Lite ve 1-2 tane daha Linux sürümü kullandım)

4- Virtualbox'a nasıl yükleyeceğini, istediğin Linux sürümüyle Youtube'a yazarsan çıkar.

5- Sanırım otomatik güncelliyor fakat emin değilim.

Sıkıntılarına gelirsek, ben nedense kullandığım her Linux dağıtımında ekranın kararma sorunu.