Linux işletim sistemli i5 10. yada 9. nesil işlemcisi olan laptop önerisi

Bu konuyu okuyanlar

abcdefdfhgjas

Profesör
Reaksiyon puanı
751
Linux işletim sistemli i5 10. yada 9. nesil işlemcisi olan laptop önerisi

drjacob

Profesör
Reaksiyon puanı
698
Bu kadar soru sorduğuna göre Linux konusun da bilgin yok , neden kurmak istiyorsun onu dersen yardımcı oluruz.

defacerGLD

Profesör
Reaksiyon puanı
3,067
Virus bulaşmamasını istiyorum
Root verirsen yine bulaşır ama
Mesaj otomatik birleştirildi:

10. Nesil olan PC de büyük ihtimalle SSD de olur Windows 10 kur veya gelsin crack vs indirme indirirsende önce virustotal e tarat virüs gösterirse açma illa acacam dersen sanal makina da aç Yeter

abcdefdfhgjas

Profesör
Reaksiyon puanı
751
Root verirsen yine bulaşır ama

10. Nesil olan PC de büyük ihtimalle SSD de olur Windows 10 kur veya gelsin crack vs indirme indirirsende önce virustotal e tarat virüs gösterirse açma illa acacam dersen sanal makina da aç Yeter

Root vermek ne demek?

Root vermek ne demek?

Virustotalı biliyorum

AlperShal

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Önyüklü Linux ile gelen bilgisayarlar var ama sırf kendileri kurdular diye 50TL alıyor olabilirler. :)
En iyisi Linux tabanlı işletim sistemlerine araştırın. (Linux'un geliştirilmesi gibi düşünün.) Bence Manjaro (KDE) yeni başlayanlar için ideal. Yeni aldığınız bilgisayarınıza kendiniz yüklerseniz. (Eğer aldığınız bilgisaysar Windows lisanslı ise bence verdiğiniz parayı çöpe atmayın Windows kullanın. Windows lisansı 400TL civarı fark ediyor)

defacerGLD

Profesör
Reaksiyon puanı
3,067
10. Nesil işlemcili PC de kötü parçalar olması imkansız gibi oyunda Windows kullan sanal makinaya linux kur

abcdefdfhgjas

Profesör
Reaksiyon puanı
751
Önyüklü Linux ile gelen bilgisayarlar var ama sırf kendileri kurdular diye 50TL alıyor olabilirler. :)
En iyisi Linux tabanlı işletim sistemlerine araştırın. (Linux'un geliştirilmesi gibi düşünün.) Bence Manjaro (KDE) yeni başlayanlar için ideal. Yeni aldığınız bilgisayarınıza kendiniz yüklerseniz. (Eğer aldığınız bilgisaysar Windows lisanslı ise bence verdiğiniz parayı çöpe atmayın Windows kullanın. Windows lisansı 400TL civarı fark ediyor)

o zaman bana antivirüs programı önerir misiniz yoksa windows 10'Nun kendi güvenlik koruması iyi mi?

AlperShal

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
o zaman bana antivirüs programı önerir misiniz yoksa windows 10'Nun kendi güvenlik koruması iyi mi?
Kendi koruması iyi ama kullanıma göre. Eğer çok virüslü sitelere giriyorsanız yetmeyebilir. Ben şahsen AntiVirüs kapatıyorum yaklaşık 1 yıldır kullanmıyorum ve virüs bulaştırmadım ancak siz kullanırken çok fazla virüs indiriyorsanız Windows'un tanımadığı virüsleri indirirseniz virüs uyarısı almazsınız. Sonuç olarak o dosyayı açarsınız ve virüs bulaşır. Yani hiçbir AV (Anti-Virüs) kusursuz değil ama hepsi bilinçli kullanıcıya yeter.

abcdefdfhgjas

Profesör
Reaksiyon puanı
751
Kendi koruması iyi ama kullanıma göre. Eğer çok virüslü sitelere giriyorsanız yetmeyebilir. Ben şahsen AntiVirüs kapatıyorum yaklaşık 1 yıldır kullanmıyorum ve virüs bulaştırmadım ancak siz kullanırken çok fazla virüs indiriyorsanız Windows'un tanımadığı virüsleri indirirseniz virüs uyarısı almazsınız. Sonuç olarak o dosyayı açarsınız ve virüs bulaşır. Yani hiçbir AV (Anti-Virüs) kusursuz değil ama hepsi bilinçli kullanıcıya yeter.

Virüslü sitelere girmiyorum, Zoom denen programdan beri donma, kasma , cızırtı gibisıkıntılar yaşıyorum. 4 GB Ram'ım var belki o yüzdendir. 4 GB daha ram eklesem düzelir mi?

defacerGLD

Profesör
Reaksiyon puanı
3,067
En iyi lab Kaspersky ın

Ve tanımama pek önemli olmuyor tanımadığını bile durdurabiliyor

abcdefdfhgjas

Profesör
Reaksiyon puanı
751
Zoom açıkken mi acikkense kullanılan ram miktarını de

Zoomdayım mesela chrome da bir şey bakmam gerekiyor chrome a geçiyorum biranda kasma başlıyor ve dersteki insanların sesi cızırtılı geliyor. ( kulaklıkla alakası yok ) nedenini anlamış değil 2 aydır çok bıktım. kullanım ram miktari bilmiyorum ama zoom ve chrome birlikte 3.5 gb ram tüketiyorlar

Zoomdayım mesela chrome da bir şey bakmam gerekiyor chrome a geçiyorum biranda kasma başlıyor ve dersteki insanların sesi cızırtılı geliyor. ( kulaklıkla alakası yok ) nedenini anlamış değil 2 aydır çok bıktım. kullanım ram miktari bilmiyorum ama zoom ve chrome birlikte 3.5 gb ram tüketiyorlar

macos ta activity monitorden baktım

macos ta activity monitorden baktım

mackeeper deneme sürümü kullanıyorum birazcık hafifletiyor ama yine aynı şeyler oluyor. böyle şeyler canlı derslerden beri oluyor önceden hiç yaşamadım böyle şeyler