LGBT hakkında düşünceleriniz, fikirleriniz ve sizce kültürel bir olgu mu, sevgi ve saygı konusu...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

lgbt hareketi kültürel midir? Sevgi ve saygı ile yaklaşım konusunda düşünceleriniz nedir?


  • Kullanılan toplam oy
    48
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Evet, çok tartışılan bir konu :) Yalnız hassas bir konu, lütfen o derece özen gösterelim ki konu kilitlenmesin... Düşünceleriniz önemli, paylaşınız lütfen, en güzel ve en etkili cümlelerle ...

KADEM: ''Eşcinselliğin norm olarak dayatılmasına karşıyız''

KADEM, sosyal medya hesabından, Onur Haftası Komitesi tarafından düzenlenen ve bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle dijital ortamda yapılan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası'na atıfta bulunan bir paylaşım yaptı.
1593463684208.pngCumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar'ın yönetim kurulunda olduğu Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 'Ben Neredeyim' teması ile online olarak kutlanan 28. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası'na atıfta bulunarak, Kurtuluş Savaşı, 15 Temmuz darbe girişimi ve Filistin ile ilgili fotoğraflar paylaştı, "Gerçek onur yürüyüşü budur" dedi.

KADEM, sosyal medya hesabından, Onur Haftası Komitesi tarafından düzenlenen ve bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle dijital ortamda yapılan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası'na atıfta bulunan bir paylaşım yaptı.

Kurtuluş Savaşı, 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Filistin'e ilişkin fotoğraflar paylaşan KADEM, "İnsan onurunun ve insan haklarının yanında, eşcinsellik ve benzeri hareketlerin toplumsal norm olarak dayatılmasının karşısındayız. Gerçek onur yürüyüşü budur" ifadelerini kullandı.

1593463749547.png


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LGBTİ+ dernekleri koronavirüs nedeniyle tarihin ilk çevrimiçi Onur Haftası'na hazırlanıyor

1593463034887.pngKoronavirüs salgını nedeniyle dünyanın her yerinde toplu organizasyonlar iptal edilirken, her yıl haziran ayında gerçekleşen LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri ve yürüyüşlerinin de iptali söz konusu. Avrupa ve ABD'de LGBTİ+ dernekleri mayıs ve haziranda yapılacak tüm etkinlikleri ertelediklerini duyururken bu sene tarihte ilk defa çevimiçi Global Onur Haftası etkiliğinin yapılmasına karar verildi.

Etkinlik tarihi 27 Haziran olarak belirlenirken, dünyanın her yerinden insanlar canlı yayınlanacak etkinliğe evlerinden katılma şansı bulacak. Doğu Asya, Avustralya'da başlayacak olan yayın, Avrupa ve ardından ABD'de son bulacak.Organizasyon sözcüleri, 24 saat sürmesi planlanan Global Pride yayın akışında müzikal performansların ve insan hakları aktivistlerinin konuşmalarının da yer alacağını belirtti.

Organizasyonun internet sayfası üzerinden canlı performanslara dahil olmak mümkün. Ayrıca isteyenler organizasyon gönüllüsü olmak içinde yine web sitesinden başvuru formu doldurabiliyor.


İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası'nın teması belli oldu
28. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası'nın tarihleri ve teması belli oldu. Onur Haftası'nın bu seneki teması "Ben Neredeyim?" olarak belirlenirken etkinlikler 22-28 Haziran 2020 tarihleri arasında düzenlenecek.

1593463101158.png


İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, sosyal medya hesabından 2020 yılı etkinliklerinin temasını "Ben Neredeyim?" olarak duyurdu.google onur yürüyüşü arama sonuçları:

1593463332457.png
 
Peki sınav sorusu olarak mabel matiz tartışmasına bakış açısı da konumuza dahil olsun mu..?

1593466386179.png


LGBT DESTEKÇİSİ MATİZ'İN ŞARKISI SORULDU!
TYT Türkçe testinde, "Velev ki ib*eyiz" pankartı taşıyan ve eşcinsellerin sözde 'onur yürüyüşleri'ne destek olan LGBT destekçisi Mabel Matiz'in "Fırtınadayım" şarkısının bir sözüne yer verilerek ne ifade edildiği soruldu.

1593466550308.png

Mesaj otomatik birleştirildi:

Konu raporlandı , bu tarz konulara kimsenin karışma hakkı yok bence.. huzur bozmaya gerek yok değil mi
Bunda hiç bir sakınca yok, nesinden rahatsız oldun şimdi konunun ? :) internette herkes bu konuyu tartıştı bu hafta...
 

Alper S

Doçent
Bayağı uzun oldu ve banlanabilirim belki. Forumda olmak güzeldi. :)

Denildiği gibi bu durum kimseyi ilgilendirmez ancak benim görüşüm biraz daha farklı. Bu konuda bir çok araştırma yapıldı yapılıyor ancak ben takipçisi olmadığımdan bir bilgi sahibi değilim. Bu durumun bir hastalık olup olmaması uzun zamandır tartışılıyor. Şahsi düşüncem olarak eğer doğa yapısını bozan ve insanlık için bir sorun olabilecek bir durumsa (hastalıklar vs.) insanlığı ilgilendirir ama böyle bir durumun olmasının bilimsel olarak hiçbir sakıncası yoksa kime ne? İsteyen toplum kural/nezaketine göre istediği gibi yaşasın.

Ayrıca, ayrımcılığa karşı protestolar yapmak ırkçılığa karşı protesto yapmakla eş değerdir ancak... Örnek olarak İnstagram'da bir postun yorumlarına girdim. Eş cinsel bir insan gelip konuyla alakası olsun olmasın "Evet öyleyim böyleyim çok mutluyum size ne" diye şeyler yazıyor. (Şov olarak yani) Birey blog yazmıyor (yani bir içerik değil) ve ya konuyla ilişkilendirmiyor. Sırf göstermek için yazıyor. Bunu ben rahatsız edici buluyorum. Buna ek o yorumun yanıtları zaten yazan kişiye kırıcı oluyor. Yani insanlar bir şeyleri diğerlerinin huzurunu kaçırmadan, saygı sevgi çerçevesinde yaparsa kimsenin umrunda olmamalı.

(Bir düşüncemi daha belirteyim. Açık alanlarda gerek alışılmış gerek LGBT ilişkilerde fazla yakınlığa karşıyım çünkü göz/karakter rahatsızlığı oluyor. Yani ben böyle bir durumu gördüğümde o kişinin namusunu/şerefini almış gibi hissediyorum ve toplum içinde olmasını tiksindirici buluyorum. Protestolarda insanların gözüne sokulmasını ise ayrı itici. Sen pankartını çıkart konuşmanı yap mesajını ver evine git. Neden her şeyi cinsellikle vurguluyorsun? Bununla ilgili bir meme görmüştüm feminist versiyonunu sansürleyerek ekliyorum.
bd8c2259_o.jpeg(15 dk sansürlemeye uğraştım banlanmam umarım) Yani her şey dozunda ve olması gerektiği gibi yapılırsa ben bir sorun göremiyorum.) Görsel anlatım için banlanma riski aldım hadi hayırlısı...


Bu arada kuralları ihlal ediyorsa söyleyin sileyim bu kısmı. Pek bir fikrim yok çünkü.
 

Görkem Say

Arise, Arise Riders of Theoden! Ride now! Death!
Yönetici
Super Moderator
Editor
Abi karşıysanız niye sürekli bu konuyu gündeme getirmeyi bu kadar seviyorsunuz. Karşıysanız muhatap olmayın, umursamayın ve gündeme getirmeyin. Durduk yere ahlakınız bozulacak veya eşcinsel olacak değilsiniz zaten. Amma uzattınız eşcinsellik konusunu @PARAzitCELL Eşcinsel bireyler bile bu durumu toplumun gözüne bu kadar sokmuyor.
 

canshn

Doçent
Diğer seçeneğini işaretlediğimden açıklama yapmak isterim.

Karşı cinsten hoşlanan biriyim. Ve lbgt üyeleri biraz garip ve tuhaf geliyor.
Her ne kadar sokakta lgbt den bir çift görmek rahatsız etsede hatta tiksindirici bile gelse bu beni alakadarda etmez. Buna kadar iğrendiren nice olay var. (pedofili, taciz/tecavüz, cinayet vb.)

Örneğin fazla muhafazakar insanlara göre karşı 2 cinsin el ele tutuşarak yürümesi bile yanlıştır. Ancak oda ses çıkaramıyor çıkarsada bir şey olmuyor. Aynı şey lgbt içinde geçerli.

Tek sorun şu bu konuların gündeme fazla gelmesi. Buda halkın arasında gizlenmiş baskılanmış kişilerin fazla olduğunu gösteriyor bence.

Sayıları fazlaysa kanunlardan yararlanmalılar, 2 hemcins birey düşünün devlet nikah yapmıyor ve sigortadan , mirastan felan yararlanamıyor. Ama aynı evdeler ve hayat arkadaşları, yaşlandıklarında ne olacak ? Biri ev insanı diğeri çalışan ise ne olur ? Miraslar 7 kat yabancı akrabalara gider, emekli maaşı başkasına veya devlete gider. Mağduriyetler artar.

Ayrıştırıp gizli gizli kim ne yaparsa yapsın dersekte, halk tabiriyle kötü yola düşerler. Sonrasında lgbt üyesi bir bireyin ne yaptığı nerde kaldığı belli olmuyor yavv diyerek eleştiriye devam ederiz. Adamlar ne diğer insanlar gibi sevdikleriyle zaman geçirebiliyor ne haklara sahip olabiliyor.

Özetle; Kimsenin tercihi kimseyi ilgilendirmez, destek veya köstek olmak gerekmez. Sayıca belli bir düzeye ulaşmış bir kesim varsa vergi ödeyip ayakta tuttukları devlet, kanun çıkarıp haklarını korumayıda bilmeli. (Bunun içinde lgbt veya başka bir şey olmasına gerek yok, kitlen olsun devlete zararın olmasın yeter.)
 
Son düzenleme:

epsilon06

Profesör
Kimin ne dediği beni ilgilendirmiyor.Bu bir proje olarak dayatılıyor ve baya etkili oluyorlar maalesef.Ama insanı Yaratan Allah'u Teala'dan daha iyi mi tanıyorlar da bu bir seçim diyorlar...Lanetlenmiş bir durumu savunacak hale gelmekten Allah'a sığınırım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Abi karşıysanız niye sürekli bu konuyu gündeme getirmeyi bu kadar seviyorsunuz. Karşıysanız muhatap olmayın, umursamayın ve gündeme getirmeyin. Durduk yere ahlakınız bozulacak veya eşcinsel olacak değilsiniz zaten. Amma uzattınız eşcinsellik konusunu @PARAzitCELL Eşcinsel bireyler bile bu durumu toplumun gözüne bu kadar sokmuyor.
Toplumsal bir sorun haline geldiği için olabilir mi? 5,10 yıl öncesinde bu kadar dayatılmayan bir şeydi.Film izlemek isteseniz her yer lgbt ile dolu...Kapak fotoğrafından bakıp ne halt olduğunu direk anlayabiliyorsunuz.Amaç ne peki? Niye bir anda patladı? Her zaman olan bir şeydi ama aleni olarak yaymakla bu toplumun ahlakıyla oynamayı hedefliyorlar.Susup izlemeye niyetimiz yok kusura bakmayın.Susmak desteklemektir.Benim gözüme gözüme sokuluyorsa tepkimi gösteririm.
 
Son düzenleme:

Szayel

Doçent
Mabel, kendine denileni duyduktan sonra çok üzülmüş heryerde ağlamıştı. Şimdi resimlere bakınca....

Önce bir kaç filmde, sonra tüm dizilerde yavaş yavaş alıştırdılar milleti. Çocuğunuz böyle olsa ne olurdu fikriniz diyeceğim ama sonradan bir çoğunuzun yaşının genç olduğunu hatırlıyorum. Tüm dünyada normalleştirme çalışmaları aynı anda yürütülen birşeyi, eminim siz de " çağdaşlık" , "uygarlık" olarak anlayanlardansınız.


Konu raporlandı , bu tarz konulara kimsenin karışma hakkı yok bence.. huzur bozmaya gerek yok değil mi
Huzur bozmamayı ne kadar da düşünen bir jack.
 
Bir insanın kendi cinsinden hoşlanma hali normal bir hâl değil.
Ama kimse umrumda olmaz kendi hallerinde takılsınlar fakat gözümüze sokulmasın bu normal bişey gibi bir algı yaratılmasın bu hoş değil.
Normal olmayan herşeyi normal karşılarsanız zamanla size doğru gelir ve topluma empoze edilir.
Ne güzel valla herşeye normal diyelim normal karşılayalım bize ne deyip geçelim bundan sonra da ensest ilişkiler var yarın öbür gün o da normal güzel bişeymiş gibi yapılır o zaman oturup düşünürsünüz kara kara toplum nereye gidiyor diye.
İnsanların cinsel yönelimi benim de umrumda değil ama sapkınlıklarını kendi içlerinde yaşasınlar heryerde bağırmasınlar.
 

Szayel

Doçent
Bir insanın kendi cinsinden hoşlanma hali normal bir hâl değil.
Ama kimse umrumda olmaz kendi hallerinde takılsınlar fakat gözümüze sokulmasın bu normal bişey gibi bir algı yaratılmasın bu hoş değil.
Normal olmayan herşeyi normal karşılarsanız zamanla size doğru gelir ve topluma empoze edilir.
Ne güzel valla herşeye normal diyelim normal karşılayalım bize ne deyip geçelim bundan sonra da ensest ilişkiler var yarın öbür gün o da normal güzel bişeymiş gibi yapılır o zaman oturup düşünürsünüz kara kara toplum nereye gidiyor diye.
İnsanların cinsel yönelimi benim de umrumda değil ama sapkınlıklarını kendi içlerinde yaşasınlar heryerde bağırmasınlar.
Birebir katılıyorum. Bunun dışında ne Türklüğe, ne Osmanlı Torunluğuna, nede Müslümanlığa yaraştıramıyorum yakıştıramıyorum yazıktır. Bu zihniyet ile bir kavim silindi, şahsen korkuyorum.
 

Dora

Dova
Yönetici
Super Moderator
Bir insanın sevdiği renge, dinine, dinlediği müziğe, evleneceği insana, çocuk yapacağı zamana, çocuğunu vereceği okula, okumak istediği bölüme, izleyeceği filme, yiyeceği yemeğe hatta öleceği zamanına bile kimsenin karışma hakkı yokken ve karışmıyorken neden bireylerin cinsel tercihleri sizleri bu kadar rahatsız ediyor anlamıyorum. En nihayetinde cinsel tercihini değiştiren insan sana sarkıntılık yapmıyor. Hatta ve hatta cinsel tercihleri farklı olan bir tecavüzcü bilemiyorum. Görmedim...
 
Bir insanın sevdiği renge, dinine, dinlediği müziğe, evleneceği insana, çocuk yapacağı zamana, çocuğunu vereceği okula, okumak istediği bölüme, izleyeceği filme, yiyeceği yemeğe hatta öleceği zamanına bile kimsenin karışma hakkı yokken ve karışmıyorken neden bireylerin cinsel tercihleri sizleri bu kadar rahatsız ediyor anlamıyorum. En nihayetinde cinsel tercihini değiştiren insan sana sarkıntılık yapmıyor. Hatta ve hatta cinsel tercihleri farklı olan bir tecavüzcü bilemiyorum. Görmedim...
Zamanında yayından kaldırılan izlenmemesi gereken en iğrenç tarzda filmler vardı.Bunların başını da BİR SIRP FİLMİ denen film çekiyor.Yani filmde öyle sapkınlıklar var ki zamanında senaristini öldürüyorlar.
Bu filmi izleyin sonra bu filmdeki herşeyin normalleştirildiğini ve zamanla topluma empoze edildiğini düşünün sonra bir daha konuşalım insanın cinsel yönelimleri bizi ilgilendirir mi ilgilendirmez mi diye.
Ha diyeceksiniz ki lgbt ile o kadar abartılı şeylerin ne alakası var ama unutmayın eğer 1 tabak yemeği direk midemize indirirsek olmaz demi vücut sindirim sıkıntısı çeker şeytani akıl da böyle yavaş yavaş ufaktan ufaktan insana alıştırır normal gösterir zamanla kabul ede ede bakarsın ki hiçbir sapkınlıktan rahatsız olmuyorsun.
 

hakantoris

Asistan
Ben bunun bir sapkınlık olduğunu,aynı zamanda kültürel bir olgu olduğunu ve buna saygı ve sevgi ile yaklaşılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kimse başkasının tercihlerine karışma hakkına sahip değil. Herkes kendi hayatını yaşıyor. Ama abartılmaması gerek......
 

Szayel

Doçent
Bir insanın sevdiği renge, dinine, dinlediği müziğe, evleneceği insana, çocuk yapacağı zamana, çocuğunu vereceği okula, okumak istediği bölüme, izleyeceği filme, yiyeceği yemeğe hatta öleceği zamanına bile kimsenin karışma hakkı yokken ve karışmıyorken neden bireylerin cinsel tercihleri sizleri bu kadar rahatsız ediyor anlamıyorum. En nihayetinde cinsel tercihini değiştiren insan sana sarkıntılık yapmıyor. Hatta ve hatta cinsel tercihleri farklı olan bir tecavüzcü bilemiyorum. Görmedim...
Diyeceğim ki ataları bu durumu görse nolurdu acaba ? Ataları aynı durumda olsa, bu kişilerin doğmuş olmayacağı kesin de....

Durduk yere bir şey diyen yok ki. Benim yürüdüğüm yola çıkıp, çocuğuma, kültürüme zarar vermedikten sonra gitsinler bir yerde ülke kursunlar banane ?
Bu hareketi size yapsa veya çok yakın bir bireyinize, sizde aynı şekilde mi karşılık verirsiniz ?
Şu ifade, şu giyim ne ifade ediyor ? Onur bu işin neresinde ? Bence sizin kültürünüz değil geniniz değişmiş.

Mabelin elinde tuttuğu pankartın hakkını tam veriyorlar, bu şekilde çıkıp giyinerek meydan okumakla. Biz bunu yapıyoruz diyorlar :)
 
Son düzenleme:

CapScroLL

Profesör


Bu hareketi size yapsa veya çok yakın bir bireyinize, sizde aynı şekilde mi karşılık verirsiniz ?
Şu ifade, şu giyim ne ifade ediyor ? Onur bu işin neresinde ? Bence sizin kültürünüz değil geniniz değişmiş.
Bana veya yanımdaki insana bu tip hareketler yaparsa dayak yiyeceği kesin. Bu devirde kabilelerin yaptığı makyajları yaparak neyi ima etmeye çalışıyorlar bunu da anlamış değilim.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Son mesajlar

Üst