LG x130 netbook için Debian kurulumu (wifi sıkıntısı olmadan)

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
306
Merhabalar bugün sizlerle LG x130 netbook için Debian kurulumunu anlatacağım.
Bunu anlatmamım nedeni ise linuxe yeni başlayanlar o netbooka Debian kurarsa wifi yok der bilgisayar sonra wifi yok diyebağırmasını önlemek içindir.

Önce debian xfce CD imajı indiriyoruz ve Rufus ile USB belleğe kuruyoruz (i386 olacak işlemci)
Rufusu'da buradan indiriyoruz

2 yöntemli WIFI düzeltme var 1. yöntem daha kolay kurarken yapıyoruz.
WIFI düeltme 1. Yöntem:
Unofficial CD imajını buradan indiriyoruz (10.8.0+nonfree klasörü)

Rufus ile yazdırıyoruz kuruyoruz.

WIFI düeltme 2. Yöntem:
Elinizde rt2860.bin dosyası olacak USB'nin kök diznine kopyalıyoruz kuruyoruz.

USB'yi takalım bilgisayarı açalım ve F10 tuşua basalım. Oradan USB'mizi seçiyoruz ve oradan Install'ı seçelim çünkü Graphical Install'da touchpad sıkıntısı var kurulumda hareket etmiyor mouse fakat kurulumdan sonra etmeye başlıyor.
WIFI 2.Yöntemi deneyenler ağ yapılandırma'da eksik dosyada Evet'i seçsinler.
Kurulumda fazla takas ayırın 2 gb gibi çünkü rami 1 gb.

yazılım kur ekranında istediğiniz masaüstü ortamlarını seçin sonra ENTER'a basın.
kurulum tamam ekranında USB'yi çıkartıp Devamı seçin.

Kurulum tamam, şimdi GRUB ekranında Debian'ı seçelim ve son kurulumları yapalım.
Daha fazla bilgi için Debian wikide benim yazdığım içeriği buradan bakabilirsiniz (sayfa ingilizce)

Teşekkürler.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merhabalar bugün sizlerle LG x130 netbook için Debian kurulumunu anlatacağım.
Bunu anlatmamım nedeni ise linuxe yeni başlayanlar o netbooka Debian kurarsa wifi yok der bilgisayar sonra wifi yok diyebağırmasını önlemek içindir.

Önce debian xfce CD imajı indiriyoruz ve Rufus ile USB belleğe kuruyoruz (i386 olacak işlemci)
Rufusu'da buradan indiriyoruz

2 yöntemli WIFI düzeltme var 1. yöntem daha kolay kurarken yapıyoruz.
WIFI düeltme 1. Yöntem:
Unofficial CD imajını buradan indiriyoruz (10.8.0+nonfree klasörü)

Rufus ile yazdırıyoruz kuruyoruz.

WIFI düeltme 2. Yöntem:
Elinizde rt2860.bin dosyası olacak USB'nin kök diznine kopyalıyoruz kuruyoruz.

USB'yi takalım bilgisayarı açalım ve F10 tuşua basalım. Oradan USB'mizi seçiyoruz ve oradan Install'ı seçelim çünkü Graphical Install'da touchpad sıkıntısı var kurulumda hareket etmiyor mouse fakat kurulumdan sonra etmeye başlıyor.
WIFI 2.Yöntemi deneyenler ağ yapılandırma'da eksik dosyada Evet'i seçsinler.
Kurulumda fazla takas ayırın 2 gb gibi çünkü rami 1 gb.

yazılım kur ekranında istediğiniz masaüstü ortamlarını seçin sonra ENTER'a basın.
kurulum tamam ekranında USB'yi çıkartıp Devamı seçin.

Kurulum tamam, şimdi GRUB ekranında Debian'ı seçelim ve son kurulumları yapalım.
Daha fazla bilgi için Debian wikide benim yazdığım içeriği buradan bakabilirsiniz (sayfa ingilizce)

Teşekkürler.
GNU/Linux dağıtımlarına yeni başlayanların çok fazla saf Debian'ı tercih edeceklerini pek sanmam, iyi bir anlatım olmuş.

Reaksiyon puanı
306
GNU/Linux dağıtımlarına yeni başlayanların çok fazla saf Debian'ı tercih edeceklerini pek sanmam, iyi bir anlatım olmuş.
Benim de o netbooktan var lubuntu 18.04 vardı ubuntuyu silip debian kuracam diye çok uğraştım, sonra swap gitti grub rescue diyor tekrar kurdum kde plasma 5 de kurdum şu an inanılmaz hızlı