LG PH1 Taşınabilir Bluetooth Hoparlör İncelemesi

Bu konuyu okuyanlar

mttzn

Doçent
Katılım
28 Kasım 2013
Mesajlar
872
Reaksiyon puanı
459
Puanları
63
Yaş
30

Taşınabilir, kompakt ve ergonomik olarak tasarlanmış LG PH1 Bluetooth hoparlörünü inceliyoruz. Ses LG’nin nispeten iddiasının az olduğu bir ürün grubu olsa da LG PH1 marka bilinirliği ve tasarımıyla dikkatimi çekmeyi başardı. Tabii ki de dikkatimi çekmesinin asıl sebebi yakın zamanda BİM ve A101 gibi güncel marketlere kampanya ürünü olarak satılmış olması.

DSC_1209.JPG


Klasik olarak ürünün kutu sunumu ve tasarımıyla başlarsam, kutu sunumu özellikle fiyat etiketine göre yeterli seviyede. Ön yüzeyde ki şeffaf bölümünden ürünü satın almadan hangi renk de modelini aldığımızı görebiliyoruz. Kırmızı, siyah ve yeşil (Lime) renklerde 3 farklı modeli bulunuyor. Kutunun diğer kısımlarında ürünün LED'li olduğunu, 360 derece ses çıkışı verebildiğini ve içerisinde barındırdığı mikrofonuyla telefon görüşmeleri yapabileceğimiz vurgulanmış. Özellikle LED'li olması ve şeffaf tasarımı beni cezbeden tarafı oldu.

DSC_1183.JPG


Kutunun içinde hoparlör dışında aleti şarj etmek için orta kalitede 100cm’lik USB’den Micro USB’ye kablo, tamımı Türkçe kullanım kılavuzu, garanti belgesi ve LG servislerinin adres ve telefon bilgilerinin yer verildiği dokümanlar bulunuyor. Maalesef kutudan çıkışı olmasına karşın AUX kablosu çıkmıyor.

Fiziksel olarak piramidal silindir yapıda olan LG PH1’in tepe çapı 81mm, taban çapı 82mm ve yüksekliği 88mm boyutlarında. 1.9 kg ağırlığıyla taşınabilir olma özelliği de dikkat çekiyor. Fakat SD veya Micro SD kart girişi bulunmaması ve dış kullanım için tasarımının uygun olmaması asıl kullanım yerinin iç mekanlar olduğunun sinyallerini veriyor. Tabi bununla büyük çaplı bir ev partisi düzenlemeniz mümkün değil ama küçük bir arkadaş grubu için yeterli olacaktır.

Ölçüler.jpg


Giriş çıkış anlamında 3.5mm JAK girişine yani AUX girişimiz ve şarj etmek için kullanacağımız mikro USB girişlerine sıralı olarak yer verilmiş. Bunlara ek olarak ufak bir de mikrofonumuz var.
Silindirik yapıda ki Bluetooth hoparlörün en üst bölümünden ses çıkışı sağlanıyor. Bu sayede ürünün 360 derece ses yayabildiği söyleniyor. Orta bölümde mika plastik malzemeden yapılmış şeffaf yüzey bulunuyor ve ürünün iç kısmını net bir şekilde görebiliyoruz.

DSC_1154.jpg


Hoparlör kısmı ve şeffaf mika yüzey dışında ürünün kalan kısmında kullanılan plastik, mat dokuda ve kaliteli hissiyatını veriyor. LG PH1’in üzerinde farklı fonksiyonlara yarayan 6 adet mekanik tuş bulunuyor. Gelen aramaları cevaplayıp, sonlandırabileceğimiz ve son arayanı tekrar arayabileceğimiz, dinlediğimiz müziği iki kere art arda basarak değiştirebileceğimiz ya da tek tıklamada durdurup başlatabileceğimiz tuş. Müziğin sesini azaltıp ve arttırabileceğimiz, LED'lerin ışığını açıp ve renk modları arasında geçiş yapabileceğimiz ve son olarak cihazı kullanılabilir hale getireceğimiz güç tuşu yer alıyor. Güç tuşuyla birlikte cihazda ki bluetooth aktif oluyor. Bu işlem sırasında hem LED'li hem de sesli bildiri yapılan eyleme tepki veriyor. Bluetooth bağlantısı özellikle telefonlarla hızlı ve stabil çalışırken, bilgisayar ile bağlamaya çalıştığımda hem bağlanma süresi uzun hem de bağlandıktan sonra kesintiler yaşatabiliyor. Ayrıca menzil mesafesi olarak da araya herhangi bir duvar veya kolon girmediği sürece 10m’ye kadar kesintisiz kullanılabiliyor.

DSC_1167.jpg


Cihazın iç kısmında farklı 3 renk verebilen 4 adet LED bulunuyor ve bu sayede daha dekoratif bir ürün hissiyatı veriyor. Bu LED'lerde 3 farklı mod tanımlanmış. Bunlardan ilki; Beyaz, yeşil ve kırmızı renklerin sırasıyla geçiş yaptığı ve kişisel olarak en beğendiğim mod. İkincisi; sadece beyaz rengin nefes alarak yanıp söndüğü mod. Üçüncüsü ve sonuncusu çalan şarkıya göre ayak uyduran mod. Sonuncu modda da sadece beyaz renk aktif oluyor diğer yeşil ve kırmızı LED'ler bulunmuyor. Hali hazırda 3 farklı renk aydınlatması varken modlar arasında neden renk geçişi yaptırmadığı konusuna pek anlam veremedim. Yine de günümüzün artık standardı haline gelmeye başlamış olan ışıklı ürün olayına ayak uydurması tasarımına hava katmış.

LG PH1’ın alt kısmında ise yine dairesel yapıda kaydırmaz malzeme kullanılmış. Yani ürünün kaymakla alakalı bir derdi yok ama yine de kullanılan yüzeyde daha sağlam bir duruş sağladığı gerçeğini de değiştirmiyor.

DSC_1169.JPG


Ürünün içerisinde 300 mAh’lik lityum polimer batarya bulunuyor. LG’nin belirttiği üzere 5 saatlik batarya ömrü ve 3 saatlik şarj etme süresi bulunuyor. Fakat kendi kullanımım sonucunda 5 saatten çok daha fazla bir kullanım süresi sunduğunu belirtmeliyim. Bunun nedeni ürünün pil tasarruf modlarının bulunuyor olması olabilir. Hoparlör 20 dakika boyunca müzik çalmadan duruyorsa ya da müzik çalıyor bile olsa 6 saat boyunca hiçbir tuşa basılmazsa otomatik olarak kendisini kapatıyor. Bu sayede pilini daha uzun süre kullanabiliyor.

Kutunun içerisinden şarj etmek için bir adaptör çıkmıyor ama endişe etmeye gerek yok, PC’den ya da elinizde bulunan herhangi bir adaptörden şarj edebilirsiniz. Şarj olduğunu yanan kırmızı LED'in sönmesinden anlıyoruz. Ek olarak farklı bir bildirim LED'i bulunmuyor. Cihazın şarjı bittiğinde de kırmızı ışığın yanıp sönmesinden ve ek olarak bildirim sesinden anlıyoruz.

LG PH1 Özellikler.jpg


Ses kalitesi anlamında benim beklentimi fazlasıyla karşıladı. Özellikle maksimum ses seviyesinde bile baslar mid sesleri bozmuyor. Tek pasif radyatörlü mono ses çıkışı sunduğunu hesaba katarsak 360 dereceli üç boyutlu ses (surround) yakıştırmasını hak ediyor. Ürünle alakalı çok fazla teknik detay paylaşılmadığı için kaç Watt güç çıkışı olduğu veya frekans aralığı gibi sesle ilgili önemli doneler belli değil ama kullanım amacı kaliteli müzikse, evet sessiz ortamda veya küçük bir oda da iş görüyor.

Fiyat konusunda ise yakın zamanda A101 ve BİM’de 80TL’ye kampanya ürünü olarak karşımıza çıkan LG PH1’in şuan ki satış fiyatı 100TL ile 120TL arasında. Fiyatı sunduğu özellikler anlamında güzel olsa da kullanım amacınıza göre farklı marka ve modellere yönelebilirsiniz.

lg ph1 artı eksi.jpg


Artı ve eksilerine bakacak olursak;

Artıları
· Tasarımı hem ilk dikkat çeken hem de albenisi en fazla olan artısı
· Sunduğu ses kalitesi
· Kullanılan malzeme kalitesi
· Telefon görüşmeleri yapılabiliyor olması
· Boyutuna oranla kullanım süresi
· 4 farklı LED ile güzel bir aydınlatma
· Marka güvencesi ve teknik destek kolaylığı

Eksileri ise
· Şarj süresinin uzun olması
· Taşınabilir boyutta olsa bile kırılgan yapısı
· Dış ortam için veya gürültülü bir ortamda ses seviyesinin yetersiz kalması
· Kutu içeriğinden adaptör beklemesem de AUX kablosunun olmaması
· LED modlarının sadece bir tanesinde 3 renk diğerlerinde sadece beyaz rengin olması
· Bluetooth bağlantısının diğer kullandığım cihazlara oranla zayıf olması
· SD veya Mikro SD kart girişinin olmaması

DSC_1168.jpg


Sonuç olarak beklentiniz telefondan gelen sesin şiddetini arttırmak ve daha iyi müzik dinlemekse tercih edebileceğiniz ve memnun olacağınız bir ürün ama ihtiyacınız cepte taşımalık ve daha dayanıklı bir ürünü işaret ediyorsa kesinlikle farklı ürüne bakmalısınız. Genel olarak LG PH1’e puanım 7,5 oldu. Bu incelemeden de bu kadardı bir başka incelemede görüşmek üzere kendinize iyi bakın ve hoşçakalın.
 
Üst