Lens mi Gözlük mü?

Bu konuyu okuyanlar

quaresma7x

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Göz numaralarım 1.5'a kadar çıktı. (Miyop). Uzağı göremiyorum artık böyle yakın 1080p iken uzak 360p. Bazen niye selam vermiyorsun diyorlar görmüyorum diyecek durumdayım. 1 numara gözlüklerim var. Hani onları bile takınca görüntü çok güzel oluyor. Şimdi ise değiştireceğim ama çok arada kaldım, gözlük mü alsam lens mi alsam diye... Hani batması kuruması vs vs çok yorum okudukça kafam da karıştı. Bazıları keşke hiç lens kullanmasaydım diyor başlamayın diyor. Sizce ne yapmalıyım? Alırsam 3 aylık, ayda 1 değiştirilenlerden alacağım

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Çok uzun zamandır gözlük kullanıyorum. Göz numaram 7 ye yakın. Tabi bir o kadarda astigmat var. Gözlüksiz görüş mesafem 15 santim tabi onuda astigmat ile ne kadar görebilirsem. Zamanında lens kullanmayı bende düşündüm ancak ilerleyen yaşlarda göz kuruluğuna neden oluyormuş. Benim zaten göz kuruluğu ile ilgisi problemlerim var bu yüzden hiç düşünmedim. Bir ara lazer yaptırmayı düşündüm ancak gözlüğün saça deydiği yerler 15 yıl boyunca seyrekleştiği, gözlüğün burnuma deydiği yerde bir çukur oluştuğu ve her uzun süreli gözlük kullanan insan gibi göz altımın morlaştığını fark edince vazgeçtim. Lazere vs ayıracağım parayı iyi bir çerçeve ve cam almaya ayırdım. Ortalama 3000tl gibi bir masrafla yeni gözlük aldım dolar üç küsür iken. Halada severek kullanıyorum.

Kararsız23

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,124
Rahat kullanabilirseniz vakit geçmeden başlayın lense. Uzun süre kullanımda @Administarktör 'ün bahsettiği durumlar oluşuyor ve geçmek imkansız oluyor.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Goz numaranizin sabitlenmesini bekleyin lazer icin, eger sabitlenmeden lazer olursaniz tekrar goz numarasi olusur ve ikinci kez lazer olamazsınız, bu hatayi yapan ve lazerden sonra simdi tekrar gozluk kullanan bir arkadaşım var, ozel hastanedeki doktorlar para icin sizin goz numaraniz sabitlenmis diyebiliyor mutlaka devletteki bir doktordan da görüş alıp teyit ettirin.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Eğer ilerde çizdirmek istersen zaten doktora gittiğinde amileyata kadar gözlük tamanı söyleyecek.
Benimde sol 1,75 sağ 1,50 miyop. Son gittiğimde çizdirmek için de konuştum ama sol gözün büyümesi durmuş sağı bekle dedi. Lens kullanmak istiyorum dedim gözlük gerçekten çekilecek dert değil ama amileyat için mecburi gözlük takmak gerek dedi. Gözdeki birşeyi zedeliyormuş sanırım lensler.
Çizdirme olayı da 2 şekilde amileyat var biri hemen iyileşirken biride de zor iyileşiyor. Ben çabuk iyişesin dedim ama kolay iyleşen amileyat ilerde katarak vb. sorunlarda amileyat olmasına engelmiş, aklında bulunsun yine de.

quaresma7x

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Çok uzun zamandır gözlük kullanıyorum. Göz numaram 7 ye yakın. Tabi bir o kadarda astigmat var. Gözlüksiz görüş mesafem 15 santim tabi onuda astigmat ile ne kadar görebilirsem. Zamanında lens kullanmayı bende düşündüm ancak ilerleyen yaşlarda göz kuruluğuna neden oluyormuş. Benim zaten göz kuruluğu ile ilgisi problemlerim var bu yüzden hiç düşünmedim. Bir ara lazer yaptırmayı düşündüm ancak gözlüğün saça deydiği yerler 15 yıl boyunca seyrekleştiği, gözlüğün burnuma deydiği yerde bir çukur oluştuğu ve her uzun süreli gözlük kullanan insan gibi göz altımın morlaştığını fark edince vazgeçtim. Lazere vs ayıracağım parayı iyi bir çerçeve ve cam almaya ayırdım. Ortalama 3000tl gibi bir masrafla yeni gözlük aldım dolar üç küsür iken. Halada severek kullanıyorum.
Rahat kullanabilirseniz vakit geçmeden başlayın lense. Uzun süre kullanımda @Administarktör 'ün bahsettiği durumlar oluşuyor ve geçmek imkansız oluyor.
Şuan 19 yaşındayım, sanırsam pek sorun olmaz ama bilemiyorum ya...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Goz numaranizin sabitlenmesini bekleyin lazer icin, eger sabitlenmeden lazer olursaniz tekrar goz numarasi olusur ve ikinci kez lazer olamazsınız, bu hatayi yapan ve lazerden sonra simdi tekrar gozluk kullanan bir arkadaşım var, ozel hastanedeki doktorlar para icin sizin goz numaraniz sabitlenmis diyebiliyor mutlaka devletteki bir doktordan da görüş alıp teyit ettirin.
Benim daha çok ilerleyecek gibi hissediyorum ya

Eğer ilerde çizdirmek istersen zaten doktora gittiğinde amileyata kadar gözlük tamanı söyleyecek.
Benimde sol 1,75 sağ 1,50 miyop. Son gittiğimde çizdirmek için de konuştum ama sol gözün büyümesi durmuş sağı bekle dedi. Lens kullanmak istiyorum dedim gözlük gerçekten çekilecek dert değil ama amileyat için mecburi gözlük takmak gerek dedi. Gözdeki birşeyi zedeliyormuş sanırım lensler.
Çizdirme olayı da 2 şekilde amileyat var biri hemen iyileşirken biride de zor iyileşiyor. Ben çabuk iyişesin dedim ama kolay iyleşen amileyat ilerde katarak vb. sorunlarda amileyat olmasına engelmiş, aklında bulunsun yine de.
Bu kornea incelesi durumunu bende duydum bi yandan o yüzden de korkuyorum zaten

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Şuan 19 yaşındayım, sanırsam pek sorun olmaz ama bilemiyorum ya...

Benim daha çok ilerleyecek gibi hissediyorum ya

Bu kornea incelesi durumunu bende duydum bi yandan o yüzden de korkuyorum zaten
Benim arkadaş akseri sınacı girecek diye daha büyüme durmadan yaptırdı ona da doktor gözlük kullan ilk önce demiş dediğin o korea incelmesi yapıyormuş lens.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Ben hem gözlük hemde lens almanı öneririm. Günlük işlerinde veya evinde otururken gözlük kullanırsın. Ama atıyorum arkaşların ile buluşacan bir düğüne flan gidecen yada gezmeye gideceğin zamanlar lens takarsın. Lens ekstra aşırı pahalı birşey değil bir paket al baktın alışamadın veya kullanamıyacan bir daha almazsın.

quaresma7x

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Ben hem gözlük hemde lens almanı öneririm. Günlük işlerinde veya evinde otururken gözlük kullanırsın. Ama atıyorum arkaşların ile buluşacan bir düğüne flan gidecen yada gezmeye gideceğin zamanlar lens takarsın. Lens ekstra aşırı pahalı birşey değil bir paket al baktın alışamadın veya kullanamıyacan bir daha almazsın.
3 aylık, ayda bir değişilenler internette 100 tl'ye satılıyor. Dediğiniz gibi o zaman gözlük alayım, lens'i de ayrı bir şekilde alayım çap vs ölçüm yaptırıp ikisini de deneyeyim

Kryzen24

Asistan
Reaksiyon puanı
24
bide lensle havuza denize giremezsin

aslında gözlükle girebilirsin genellikle gözlük çıkartılır ama lensi çıkarmak kolay değil

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Bence gözlük kolaylık lens işi zor
Benim göz 7.50 numaraydı

portakalimm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence cevap lens :)) Ben kuş gözlemciliği yapıyorum, gözleri parlak ışığa karşı koruyan ve ışığa göre renk değiştiren lenslerden kullanıyorum. bizim okuldaki gözlem grubunda da gözü bozuk olanlar hep bu tür lenslerden kullanıyor artık. Işığa hassasiyetin varsa yahut dışarda çok vakit geçiriyorsun bu çeşidini dene derim.