Lenovo Z500 SSD Taktıktan sonraki Performansı

Bu konuyu okuyanlar

`ScyLax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar herkese merhabalar.Konum biraz uzun belki de saçma olabilir ama şöyle giriş yapayım..

Lenovo z500 kullanan herkes bilir. Bu pc açılıp kendine gelmesi 1.5 2 dakika sürüyordu. Herneyse Kingston Hyperx 240 GB SSD satın aldım.

Bu bilgisayarımın ayrıca HDD varken büyük bir ISI problemi vardı. SSD biraz rahatlatır işlemciyi düşüncesiyle taktım. Ancak ısı değerlerinde ahım şahım bir fark göremedim.

Gündüz klimasız bir odada boştayken 55-60 oyundayken 80-85 dereceleri gördüm ve hatta sözde ısınmaz denilen SSD diskin sıcaklığı oyundayken 45 dereceleri gördü aynı sıcaklığı HDD de de görüyordum ve bu sıcaklıklar bana göre çok fazla geliyor. SSD üst düzey hız sağladı bilgisayara(Açılıp kendine gelmesi 10 sn kapanması 7 sn vs vs) ancak gel gör ki aynı şeyi ISI değerleri için söyleyemiyorum.

Size soracağım şey şu ki bu benim laptopun arka kapağı.
http://i.hizliresim.com/PMyVMv.jpg

Sağdaki ızgaranın Solunda bilgidiğiniz üzere laptop fanı mevcut. Bu fanın tam altına yani kasaya matkapla delikler açsam aynı işlemi işlemci ve ekran kartı için yapsam .

İşlemci ve ekran kartı olan bölgeye bir soğutucu yardımıyla hava akımı sağlasam sizce değişen birşeyler olabilir mi ? Bir sitede gördüm z500 kasası çok ince olduğu için kendi fanının üstü kapalı olduğu için iyi hava akışı yapamıyormuş. Sizce bu işlemleri yaparsam ne derece fark eder tekrardan kusura bakmayın konu biraz uzun oldu yardımlarınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

NOT: SSD takarken fanı söküp fırça yardımıyla ve hava atarak fanı temizledim. işlemci ve gpu macununu Zalmanın üst düzey performas macunu ile yeniledim tek tüp 31 liraya geldi maliyetli de bişey.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
SSD'lerde benim bildiğim 50 derece altı normal sayılır.
Bilgisayarınızdaki ısınma problemi için tamirci veya servise götürüp tozlanan bölümlerin temizlenmesi, işlemci ve ekran kartı termal macunlarının yenilenmesi vs işlemleri yaptırabilirsiniz.

`ScyLax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SSD'lerde benim bildiğim 50 derece altı normal sayılır.
Bilgisayarınızdaki ısınma problemi için tamirci veya servise götürüp tozlanan bölümlerin temizlenmesi, işlemci ve ekran kartı termal macunlarının yenilenmesi vs işlemleri yaptırabilirsiniz.
Kasayı kendim açtım SSD yi takarken fanı fırçayla temizledim macunu kendim değiştirdim Zalmanın kaliteli macununu sürdüm. Geçen yıl da aynı sıcaklık nedeniyle garantiye göndermiştim bakımları yapıldı denildi ama servisten geldiğinde denedim yine aynıydı boşta 60 derece oyunda 85 90 dereceydi.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Fan bakımının birçok detayı vardır ve her usta fan bakımını gerektiği gibi yapmaz. Cihazını profesyonel ellere teslim etmen gerekiyor öyle fan bakımı olmaz. SSD'nin ısınma sebebi kasanın iç ortam sıcaklığından dolayı bu olay normal. Ayrıca SSD takmak işlemci-harddisk trafiğini yok ederek işlemciye daha seri matematiksel hesap yaptıracağı için aksine ani ısı yükselmeleri görülür. Yani biraz daha yüksek ısılarda çalışması normal. Dünyanın en iletken sıvı maddesini termal macun niyetine sürsen yine durum değişmeyecektir. Eğer fan bakımı gerçekten kusursuz yapıldıysa ve fan sorunsuz bir şekilde içerdeki havayı ızgaralara tahliye ediyorsa donanımsal bir sıkıntı olması muhtemel. Anakart devre elemanlarında bir problem olabilir yada bilgisayarının güç adaptöründe sorun olabilir.

`ScyLax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Fan bakımının birçok detayı vardır ve her usta fan bakımını gerektiği gibi yapmaz. Cihazını profesyonel ellere teslim etmen gerekiyor öyle fan bakımı olmaz. SSD'nin ısınma sebebi kasanın iç ortam sıcaklığından dolayı bu olay normal. Ayrıca SSD takmak işlemci-harddisk trafiğini yok ederek işlemciye daha seri matematiksel hesap yaptıracağı için aksine ani ısı yükselmeleri görülür. Yani biraz daha yüksek ısılarda çalışması normal. Dünyanın en iletken sıvı maddesini termal macun niyetine sürsen yine durum değişmeyecektir. Eğer fan bakımı gerçekten kusursuz yapıldıysa ve fan sorunsuz bir şekilde içerdeki havayı ızgaralara tahliye ediyorsa donanımsal bir sıkıntı olması muhtemel. Anakart devre elemanlarında bir problem olabilir yada bilgisayarının güç adaptöründe sorun olabilir.
Peki hocam Fanın tam altına matkap yardımıyla kasaya delikler açsam sizce nasıl bir etki yaratır ? Güç adaptörüm yıldırım çarpması sonucu yanmıştı. Şuanki adaptör aynı voltaj aynı akıma sahip ancak orjinal değil tabiki. ama eski güç adaptörüm yani orjinal olanı varken de böyle ısınıyordu. Kapağı kontrol etseniz fan işlemci ve gpu nun havasız kaldığını fark edebilirsiniz. teşekkür ediyorum ..

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Peki hocam Fanın tam altına matkap yardımıyla kasaya delikler açsam sizce nasıl bir etki yaratır ? Güç adaptörüm yıldırım çarpması sonucu yanmıştı. Şuanki adaptör aynı voltaj aynı akıma sahip ancak orjinal değil tabiki. ama eski güç adaptörüm yani orjinal olanı varken de böyle ısınıyordu. Kapağı kontrol etseniz fan işlemci ve gpu nun havasız kaldığını fark edebilirsiniz. teşekkür ediyorum ..
Lenovo'nun kendi mühendisleri var ve bu cihazda soğutma ile ilgili mühendislik hatası yok bizzat ürünü kullanmış birisi olarak söylüyorum. Sakın delik açma. Fan odasındaki güçlü hava akışını engelleyerek ızgaralardan dışarı tahliye olan hava akışını yavaşlatırsın.

soykan44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Bende harici ssd taktim. Sabit diskten clone yaptım ama boot ayarlardan pc nin ssd üzerinde çalışmasını ayarlayamadım.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,928
Bende harici ssd taktim. Sabit diskten clone yaptım ama boot ayarlardan pc nin ssd üzerinde çalışmasını ayarlayamadım.
HDD Candy ile mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

UEFI olarak kurulum yapmışmıydınız birde HDD'ye?

soykan44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Disk Yönetiminden kontrol edebilirsiniz.
Screenshot_2.jpg

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,928
ben anlayamadım hala... Bu dediğinde pc ye format atmak zorunda kalıyorum galiba ama ben bunu istediğim için zaten direk kopyaladım
Windows kurduktan sonra HDD'den dosyalarınızı SSD'ye kopyalamanız lazım. :)

ben anlayamadım hala... Bu dediğinde pc ye format atmak zorunda kalıyorum galiba ama ben bunu istediğim için zaten direk kopyaladım
Sonra HDD silinmeli.

soykan44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Windows kurduktan sonra HDD'den dosyalarınızı SSD'ye kopyalamanız lazım. :)

Sonra HDD silinmeli.
Bu tip videolara bakarsan ne demek istediğimi anlarsın. Zaten bi daha windows kurma işlemi yapmak istemediğim için disk klonlama yaptım.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,928
Bu tip videolara bakarsan ne demek istediğimi anlarsın. Zaten bi daha windows kurma işlemi yapmak istemediğim için disk klonlama yaptım.
İyide cihaz 2012'den beri format yüzü görmemiş (Windows 8 imajı vs. duruyor resimlerde). Windows kurmanız zorunlu. UEFI olarak Windows kurulum videoları izleyin. Sonra dosyalarınızı HDD'den SSD'ye kopyalayın. İşiniz bittiğinde HDD'yi biçimlendirin.

soykan44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
İyide cihaz 2012'den beri format yüzü görmemiş (Windows 8 imajı vs. duruyor resimlerde). Windows kurmanız zorunlu. UEFI olarak Windows kurulum videoları izleyin. Sonra dosyalarınızı HDD'den SSD'ye kopyalayın. İşiniz bittiğinde HDD'yi biçimlendirin.
Benim sabit diskte çok bişey yok zaten o zaman sıfırdan mı kursam windows? windows 8 orj olduğunu için format atmak istemiyordum ama mecburen yapmak zorundayız sanırım

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,928
Benim sabit diskte çok bişey yok zaten o zaman sıfırdan mı kursam windows? windows 8 orj olduğunu için format atmak istemiyordum ama mecburen yapmak zorundayız sanırım
Windows 8.1 ya da 10 indireceksiniz o zaman orijinal olarak. :) UEFI Olarak USB hazırlayıp kurun.

Son mesajlar