Lenovo B560 Tepki Yok Problemi (Açılmıyor,Power Led Yanmıyor vs)

Bu konuyu okuyanlar

FBK

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Lenovo B serisi notebook'lardan son günlerde çok fazla teknik servislere düşmeye başladı. genel kullanıcı hata yorumları olarak ' klavye değiştirdim bilgisayar açılmıyor, Ram yükselttim bilgisayar artık açılmıyor, Kulaklık taktım bilgisayar kapandı artık açılmıyor' vs.

aslında kullanıcının bu yorumu farkettiyseniz sadece giriş ve çıkış aygıtları sonrası arızayı çağrıştırıyor. Son yaptığım araştırmaya göre aslında lenovo'nun bu serisinde kullanılan I/O kontrol biriminin (ite,ene,nuvoton vs.) kronik hatasından dolayı, bios üzerinde ki rom file'ı bozmasından kaynaklandığı kanısına vardım. anakart üzerinde kullanılan ite controller entegresi farklı bir model kullanılmadığından başka bir i/o kontrol birimiyle değiştirilmiyor. bu seride ki arıza çözümü bu hatayı tekrarlayabilir. kesinlikle tam bir çözüm değildir bu.

öncelikle bios verileri silinen eprom (bios entegresi) bir 48 pin ve üzeri eprom programlayıcı ile kullanılır. eprom programlayıcılar günlük hayatta amatör robot yapımları, otomobil airbag ve beyin programlama vs gibi alanlarda kullanılıyor. notebook ve PC sektrorunde anakart ve ekran kartı bios'u programlamak için kullanılıyor. bazı notebook modellerinde güç kontrol entegrelerininde içiresinde eprom barındıran versiyonlarına denk geliyoruz.

gelelim bu arızanın çözümüne. öncelikle arıza çözümü için capsleri farklı bir kaynaktan kullanacağım.

öncelikle b serisi notebook'larda bios epromumuz bu kırmızı ile işaretlenen entegre ;

mxic_mx25l3206e_soic_8_pm25ld010_soic_8_fit_content_width.jpg

bu entegreyi anakarttan ayırmak için bga flux jel ve hotgun'a ihtiyacınız var. havya ile vs sökmeye çalışmayın eproma zarar verebilirsiniz. kesinlikle bios pilini çıkarmadan eprom üzerinde hiç bir işlem yapmayın.

bios epromu programlamak için dediğim üzere birde eprom programmer'a ihtiyacınız var. piyasada 100$ civarı olan bile var. ben Elnec beeprog+ kullanıyorum.

hotgun ile epromu söküyoruz ;

desolder_chip_from_motherboard_fit_content_width.jpg

programlayıcı adaptöre yerleştiriyoruz ;

put_chip_into_adapter_fit_content_width.jpg

Buraya tıklayarak bios rom dosyasını indiriyoruz. kullandığınız programmer'a bin file'i gösterdiğinizde rom dosyasının hex kodlarını göreceksiniz.

minipro_v5_91_fit_content_width.jpg

yazım işlemi başladığında herhangi bir hata almanız için bir sebep yok. bin file eprom'a yazılıyor.

chip_program_fit_content_width.jpg

epromu havya yoluyla tekrar anakart'a takıyoruz ;

solder_chip_back_fit_content_width.jpg

son olarak cihaza start verip görüntüyü alıyoruz.
verification_test_run_fit_content_width.jpg

bu işlemleri yaparken şunları unutmamak lazım. anlattığım hataları her aldığınızda sorun bios'dan kaynaklanıyor demek değildir elbette ama bana gelen cihazların hemen hemen %90'ı bu yöntemle çözüldü. zaten seride kronik bir sorun.

yardımcı olabildiysek ne mutlu, iyi forumlar.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Teşekkürler umarım sorunu yaşayan arkadaşlara faydası dokunur ellerine sağlık.

huseyin_elk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Lenovo B serisi notebook'lardan son günlerde çok fazla teknik servislere düşmeye başladı. genel kullanıcı hata yorumları olarak ' klavye değiştirdim bilgisayar açılmıyor, Ram yükselttim bilgisayar artık açılmıyor, Kulaklık taktım bilgisayar kapandı artık açılmıyor' vs.

aslında kullanıcının bu yorumu farkettiyseniz sadece giriş ve çıkış aygıtları sonrası arızayı çağrıştırıyor. Son yaptığım araştırmaya göre aslında lenovo'nun bu serisinde kullanılan I/O kontrol biriminin (ite,ene,nuvoton vs.) kronik hatasından dolayı, bios üzerinde ki rom file'ı bozmasından kaynaklandığı kanısına vardım. anakart üzerinde kullanılan ite controller entegresi farklı bir model kullanılmadığından başka bir i/o kontrol birimiyle değiştirilmiyor. bu seride ki arıza çözümü bu hatayı tekrarlayabilir. kesinlikle tam bir çözüm değildir bu.

öncelikle bios verileri silinen eprom (bios entegresi) bir 48 pin ve üzeri eprom programlayıcı ile kullanılır. eprom programlayıcılar günlük hayatta amatör robot yapımları, otomobil airbag ve beyin programlama vs gibi alanlarda kullanılıyor. notebook ve PC sektrorunde anakart ve ekran kartı bios'u programlamak için kullanılıyor. bazı notebook modellerinde güç kontrol entegrelerininde içiresinde eprom barındıran versiyonlarına denk geliyoruz.

gelelim bu arızanın çözümüne. öncelikle arıza çözümü için capsleri farklı bir kaynaktan kullanacağım.

öncelikle b serisi notebook'larda bios epromumuz bu kırmızı ile işaretlenen entegre ;

mxic_mx25l3206e_soic_8_pm25ld010_soic_8_fit_content_width.jpg

bu entegreyi anakarttan ayırmak için bga flux jel ve hotgun'a ihtiyacınız var. havya ile vs sökmeye çalışmayın eproma zarar verebilirsiniz. kesinlikle bios pilini çıkarmadan eprom üzerinde hiç bir işlem yapmayın.

bios epromu programlamak için dediğim üzere birde eprom programmer'a ihtiyacınız var. piyasada 100$ civarı olan bile var. ben Elnec beeprog+ kullanıyorum.

hotgun ile epromu söküyoruz ;

desolder_chip_from_motherboard_fit_content_width.jpg

programlayıcı adaptöre yerleştiriyoruz ;

put_chip_into_adapter_fit_content_width.jpg

Buraya tıklayarak bios rom dosyasını indiriyoruz. kullandığınız programmer'a bin file'i gösterdiğinizde rom dosyasının hex kodlarını göreceksiniz.

minipro_v5_91_fit_content_width.jpg

yazım işlemi başladığında herhangi bir hata almanız için bir sebep yok. bin file eprom'a yazılıyor.

chip_program_fit_content_width.jpg

epromu havya yoluyla tekrar anakart'a takıyoruz ;

solder_chip_back_fit_content_width.jpg

son olarak cihaza start verip görüntüyü alıyoruz.
verification_test_run_fit_content_width.jpg

bu işlemleri yaparken şunları unutmamak lazım. anlattığım hataları her aldığınızda sorun bios'dan kaynaklanıyor demek değildir elbette ama bana gelen cihazların hemen hemen %90'ı bu yöntemle çözüldü. zaten seride kronik bir sorun.

yardımcı olabildiysek ne mutlu, iyi forumlar.

Merhaba,

Dün Lenovo V560 model PC'm kuzenim internetten oyun oynadığı srada şarjı bititp kapandı. Ertesi gün şarja taktım şarj almıyor, bataryayı çıkartıp şarj kablosuyla denedim hiç bir şekilde pc power tuşundan açılmıyor! Benzer mi bilmiyorum, 4-5 ay önce temizletmek için (Fan + pedler) tamire verdim, sorunsuz çalışıyordu. Bir anda oldu sorun sizce ne olabilir?

weftmen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam merhaba HP 630 marka eski bir laptop var. Şu videodan da görebileceğiniz gibi Arızalı Laptop
bu şekilde hata alıyoruz. Sizce bu problemi nasıl çözebiliriz? Ne yapmak gerekir. Yardımcı olursanız sevinirim. Laptop tetiklemiyor. Anakart bugün de böyle tuhaf hata vermeye başladı.
Teşekkürler.

Sizce güç kontrol çipinde mi ya da diğer mosfetlerde mi sorun olabilir ? ITE chipi ayrıca daha çok 4406 A kullanılıyor.

Son düzenleme:

ertan19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocamaynı sorunla karşı karşıyayım.verilen linkte bios file yok. nasıl alabilirim. lenovo sitesinde dahi yok. ertancingmail.com