Laptopun Fazla Çalışması Onu Yıpratır Mı?

Bu konuyu okuyanlar

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,808
HP marka, biraz fazla ısınan bir laptobum var. 6 saat benim dersimde, 6 saat kardeşimin dersinde aralıksız kullanılıyor. 2 saat de akşam Twitch, Dlive, forumda falan takılıyorum. Wifi çalışmamaya başlıyor, donuyor, kasıyor. Görev yöneticisine bakıyorum CPU %100 gözüküyor. O da Firefox'un ve System'in tükettiği miktar. Bunların 12 saat aralıksız çalışıp ısınma ile alakası olur mu yoksa virüs den falan mı kaynaklanır?

Intel Core i5-1035G1
8GB DDR4 RAM
Western Digital M2 NVmE 256GB SSD

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,808

UmutsuzAdam

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,032
Benimki daha Epicten Gta5 indirirken ısınmaya başlıyor. Fan deli gibi dönüyor.
intel işlemci kullanıyorsunuz belki ondandır babamın bilgisayrındada i5 7. nesil mevcut deli gibi ısınıyor makina
ayrıca ilginç atmışsınız yorumuma şöle diyim şuan forum youtube steam spotify ve discord açık sıcaklık 43 derece cs go da 55 60 arası sıcaklık
Mesaj otomatik birleştirildi:

ayrıca termal macun yenilemesi ve bilgisayarı biraz yüksekte kullanırsanız sıcaklık azalabilir ve tabiki fan takviyesi yapabilirsiniz

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
5 yıllık HP laptopum var. 3 yıldır sadece ben kullanıyorum. Genelde kapatmam laptopu. Alarm kurar, şarkı açar uyurum en basitinden. Neredeyse hiç kapatmam. Gerektiğinde yük bindiririm. Zorunda kalmadığım sürece kapatmam.
Tek sorunu bataryası tamamen bitik. Açık kaldığı oluşan başka bir sorunu yok ama bu siz de sorun olmayacağı anlamına gelmez.
Sadece söylemek istediğim, laptoplar ve bilgisayarlar açık kalmayla kolay kolay bozulmaz.

UmutsuzAdam

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,032
açık kalmasının tek zararı biraz faturaya vuruyor ?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Çünkü U işlemci. İçerisindeki işlemci oyun için tasarlanmadığı için, soğutma sistemi de ona göre dizayn edilmiyor. Epic'den oyun inerken ısınması veya fanların dönmesi normal. Ama oyun harici kullanımda o kadar ısınmaması lazım.