Yardım Laptopuma Su Döküldü

Bu konuyu okuyanlar

sueoops

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
merhabalar laptopum Casper model. bir bardak suyu bildiğiniz üstüne döktüm ve hemen fişini çıkarıp kuruladim. bir beş dakika sonra yeniden açıp kontrol etmeye çalıştım ve açılıyordu ama klavyede bazi tuşlar karışmıştı. açmamam gerektiğini çok sonralarda öğrendim. üçten fazla açıp kapamisimdir o halde. dişı kuruydu ama eminim ters cevirmedigim için içi ıslaktı baya pişman oldum sonradan. neyse işte en sonunda yine açtığımda mavi bir ekran gelmişti ve Toshiba bilmem ne bilmem neyi ayarlayin yazıyordu bende anlamadığım için kapadım ve ne yapmaliyim diye sorduğum arkadasim ters cevir dedi ve çevirip öyle bıraktım. bir gün öyle bekledi hatta güneşe de koydum sonra ertesi gece babamla açıp baktık klavyesi hiç calismiyordu ama o Toshibayi ayarlayin bilmem ne bilmem ne yazısı vardı yine. Her şeyi normal görünüyordu ışıkları falan yanıyordu. Babam da harici klavye takıp bakalım dedi. yanlış yaptım biliyorum ama sizce çok hasar almış mıdır?

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Bu şekilde bir cevap veremeyiz ki. Suyun hangi parçalara ne kadar ve ne süre boyunca temas ettiği önemli. Toshiba'yı ayarlayın yazısından kastın nedir? HDD olarak Toshiba kullanıyorsa hard disk ile ilgili bir problem olmuş olabilir.

sueoops

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu şekilde bir cevap veremeyiz ki. Suyun hangi parçalara ne kadar ve ne süre boyunca temas ettiği önemli. Toshiba'yı ayarlayın yazısından kastın nedir? HDD olarak Toshiba kullanıyorsa hard disk ile ilgili bir problem olmuş olabilir.
siyah ekranın önünde mavi kutucuk vardı ve o mavi kutucukta iki seçenek vardi yalnızca birini hatırlıyorum sayılar falan vardı birinci seçenekte toshiba (sayilar) ayarlayin yaziyordu ingilizce şekilde. ileri geri tuşuna basarak ayarlayın yazıyordu ama klavye calismadigi icin yapamadık

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Sanırım güç düğmesinden arka arkaya aç kapa yaptınız. Bu yüzden hard disk ile ilgili bir sıkıntı olmuş olabilir ama düşük ihtimal.
Bunun yanında en kuvvetli ihtimal, dökülen su elektronik iç aksama zarar vermiştir. Teknik servis gibi bir yere götürürsen, içi açılıp zarar gören parçalar tespit edilebilir. Burada bu şekilde bir cevap bulamayız soruna

sueoops

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sanırım güç düğmesinden arka arkaya aç kapa yaptınız. Bu yüzden hard disk ile ilgili bir sıkıntı olmuş olabilir ama düşük ihtimal.
Bunun yanında en kuvvetli ihtimal, dökülen su elektronik iç aksama zarar vermiştir. Teknik servis gibi bir yere götürürsen, içi açılıp zarar gören parçalar tespit edilebilir. Burada bu şekilde bir cevap bulamayız soruna
babam zaten bilgisayarlar ve parçalarıyla ilgileniyor mesleği bu. bu durumda zarar gören parçaları değiştirmemiz gerekecek değil mi? peki eğer mümkünse içindeki bilgilerin gidip giremeyeceğini de söyleyebilir misiniz yoksa bunu bilemez misiniz? çok teşekkürler yanitlariniz için

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,497
Merhaba,
Çok hasar almamıştır sanmıyorum. İçini açıp sökerek tam kuruduğundan emin ol. Bu işlemin ardından sorunsuz açılıyorsa bir parça yanmamış demektir. Herhangi bir kısa devre yoksa ve cihaz açılıyorsa çok endişe etmene gerek yok ama tam kuruduğundan emin olmadan tekrar açmaman lazım.

sueoops

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba,
Çok hasar almamıştır sanmıyorum. İçini açıp sökerek tam kuruduğundan emin ol. Bu işlemin ardından sorunsuz açılıyorsa bir parça yanmamış demektir. Herhangi bir kısa devre yoksa ve cihaz açılıyorsa çok endişe etmene gerek yok ama tam kuruduğundan emin olmadan tekrar açmaman lazım.
umarım söylediğiniz gibidir daha önce başıma gelmemişti bu yüzden bilmiyordum o panikle de Google'a yazmak hiç aklıma gelmedi arkadaşıma yazmıştım fakat geç cevap verdi. bu olay akşam olmuştu sanırım saat sekiz civarıydı ertesi günün gecesine kadar ters bir şekilde bıraktım ve öğle de güneş gormesini sağladım belki etki eder diye. o gece babam kurumustur artık açalım dediği için açtık. yanıt için teşekkür ederim ekranda çıkan mavi kutucuk ve klavye dışında normalde açıldığı gibi açıldı umarım gerçekten çok hasar almamıştır

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
babam zaten bilgisayarlar ve parçalarıyla ilgileniyor mesleği bu. bu durumda zarar gören parçaları değiştirmemiz gerekecek değil mi? peki eğer mümkünse içindeki bilgilerin gidip giremeyeceğini de söyleyebilir misiniz yoksa bunu bilemez misiniz? çok teşekkürler yanitlariniz için
Diğer arkadaşın dediği gibi muhtemelen çok büyük bir hasar yoktur. Az miktarda su dökülmüşü bunun hard diskle temasının zarar verecek derecede olacağını sanmıyorum. O yüzden verileriniz için edişe etmeye pek gerek yok.

sueoops

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Diğer arkadaşın dediği gibi muhtemelen çok büyük bir hasar yoktur. Az miktarda su dökülmüşü bunun hard diskle temasının zarar verecek derecede olacağını sanmıyorum. O yüzden verileriniz için edişe etmeye pek gerek yok.
aman ders notlarım kaybolmasın da ? teşekkürler yanitlar için