Laptoptan boşta fan sesi gelmesi normal mi?

Bu konuyu okuyanlar

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
7-8 aylık laptoptan boşta çıkan fan sesi sessiz bir ortamda rahatlıkla duyuluyor bu normal mi?
Sıcaklıklarda bir sorun yok.

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,537
Bence güvendiğiniz bir bilgisayarcıya verin 50₺ bakımını yapsın. Bu cihazlar çok çabuk tozlanıyor. Daha geçen hafta temizlettim, inanırmısınız fan ızgarasının içinden yumak yumak toz çıktı. Şu an serin serin çalışıyor çok şükür.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
BIOS update ile ne alakası var sorabilir miyim? Fan dönme hızında bir sorun yok yük arttıkça ses artıyor zaten. Sorun yüksüz bir şekilde dönerken bile ses gelmesi.
Bir dakika, sorun fanın çok ses çıkartması mı, yoksa fanın sürekli yüksek ayarda dönmesi mi?
Önce buna göre ilerlemem gerek. Ben fanın sürekli yüksek RPM'de döndüğünü düşündüm bir an.
O zaman fan temizliğinizi yaptırın ve fanı yağlattırın. İşe yarayacaktır.

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
Bir dakika, sorun fanın çok ses çıkartması mı, yoksa fanın sürekli yüksek ayarda dönmesi mi?
Önce buna göre ilerlemem gerek. Ben fanın sürekli yüksek RPM'de döndüğünü düşündüm bir an.
O zaman fan temizliğinizi yaptırın ve fanı yağlattırın. İşe yarayacaktır.
Fanın az dönerken bile ses çıkartması.
Bence güvendiğiniz bir bilgisayarcıya verin 50₺ bakımını yapsın. Bu cihazlar çok çabuk tozlanıyor. Daha geçen hafta temizlettim, inanırmısınız fan ızgarasının içinden yumak yumak toz çıktı. Şu an serin serin çalışıyor çok şükür.
HP Servisi bunu bedavaya yapar mı acaba? Güvendiğim bilgisayarcı üstündeki bakır borunun değişimi, termal macun yenilenmesi ve tamamen temizlenmesi için 120TL istedi.

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,537
Fanın az dönerken bile ses çıkartması.

HP Servisi bunu bedavaya yapar mı acaba? Güvendiğim bilgisayarcı üstündeki bakır borunun değişimi, termal macun yenilenmesi ve tamamen temizlenmesi için 120TL istedi.
Bence bakır bloğun değişmesine gerek yok hocam bu cihaz modeline göre değişiklik gösterir belki. Benim bildiğim sadece temizlenecek, termal macun sürülecek ve fan sorunluysa o değişecek, eğer fan değişmezse 120 ₺ çok hocam. HP servisi ücretsiz yapar mı bilemem, arayıp sormak lazım.

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Bilgisayarı güç tasarruf moduna al. Fan daha az çalışacaktır.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
7-8 aylık laptoptan boşta çıkan fan sesi sessiz bir ortamda rahatlıkla duyuluyor bu normal mi?
İlk aldığında da bu sorun var mıydı yoksa ne kadar zaman sonra bu sorun oluştu? Biraz hikayesini yazmalısın... Eğer çok toz almış ise ki bu zaman içinde bu kadar tozlanmaması gerekir, temizlenip yağlanması gerekir. Bilgisayarı sıfır aldıysan kesinlikle garantisinin bozulmaması için servisine ver. Bakır boruların değişmesi gerekmez sadece fana bakılacak arızalı mı diye veya temizlik yapılacak en fazla...

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Güvendiğim bilgisayarcı üstündeki bakır borunun değişimi, termal macun yenilenmesi ve tamamen temizlenmesi için 120TL istedi.
Çok para istemiş, açıkçası bunu kendiniz de el becerinize güveniyorsanız yapabilirsiniz.

Yusufzff12Tr.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Kendisi duruma göre ayarlıyor eğer yatakta veya bi örtülü yüzeyde kullanıyorsan boşluk kalmaz ki buda ısınmasına neden olur hafif tümsekli yere koy