Laptopta Windows 8.1 Embedded Insdustry Sürümünü Kullanmak

ThorJ

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,827
Merhaba arkadaşlar,
Bugün elime geçen düşük özellikli bir laptoba bu sürümü kurmayı düşünüyorum. Acaba bu laptoplar ile uyumlu olan bir sürüm müdür? Yardımcı olursanız sevinirim.
@EFI Shell
@kilicbaligi

Akkara

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,344
Özellikleri?

POSReady 2009 düşünebilirsin. XP performansından da iyi.

Bir de bunun büyük boyutlu ISO yansıması var. Dil dosyası da ayrı olması lazım. Vista ile gelen Core 2 Duo T7200 - 1 GB RAM laptopa yüklenmiştim. Oldukça iyi performans vermişti.

ThorJ

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,827
Hocam özellikler şu şekilde:
2 GB RAM
Çift Çekirdekli Intel Core 2 İşlemci (Modeli tam hatırlamıyorum bakacağım - yeni değiştirildi)
160 GB HDD
Windows 7 Ultimate
128 MB Görüntü çıkışı

Sistemin geneli bu şekilde hocam. Bu HDD yeni değiştirildi. Denemek için 10 Pro bile kullandım ama tabir yerindeyse bilgisayar ağladı. Onun için bu sürümü denemek istedim. Siz bu sürümden başka ne önerebilirsiniz?

Akkara

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,344
Embedded 8.1 Industry, Windows 10'a kıyasla iyi olabilir ancak sürücü ve güncellemeler muhtemelen epey uğraştırır. Laptopu kullanırsın ama çok da fazla şey beklememek lazım. Windows 7 performansından daha düşük performans alırsın.

Ana makinemde hiç denemedim ama Windows Server 2008 R2'yi belki deneyebilirsin. Başka önerebileceğim güncel bir Windows sürümü yok ne yazık ki.

Windows dışında; LXLE, Linux Lite, Lubuntu gibi hafif GNU/Linux dağımlarını önerebilirim. En azından interneti daha güncel programlar ile kullanırsın, hem daha performanslı hem daha güvenli olur. Ya da iyisi mi Windows +Linux dual boot yaparsın. Tercih sizin. ;)

ThorJ

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,827
Embedded 8.1 Industry, Windows 10'a kıyasla iyi olabilir ancak sürücü ve güncellemeler muhtemelen epey uğraştırır. Laptopu kullanırsın ama çok da fazla şey beklememek lazım. Windows 7 performansından daha düşük performans alırsın.

Ana makinemde hiç denemedim ama Windows Server 2008 R2'yi belki deneyebilirsin. Başka önerebileceğim güncel bir Windows sürümü yok ne yazık ki.

Windows dışında; LXLE, Linux Lite, Lubuntu gibi hafif GNU/Linux dağımlarını önerebilirim. En azından interneti daha güncel programlar ile kullanırsın, hem daha performanslı hem daha güvenli olur. Ya da iyisi mi Windows +Linux dual boot yaparsın. Tercih sizin. ;)
Hocam şimdi şöyle,
Şu anda 8.1 var üzerinde, sürücü sıkıntısı olmadı. Sadece grafik sürücülerinde eski sürücü kullanıyorum. Grafik bağlamında OS Boot Information açık ve 7 sürücüleri ile çalışıyor. Aero vs. sorun yok. Henüz mavi ekran da almadım. Aero eklemeyi başardım 8’e hocam. Ama sorun şu hocam, 8.1’in gereksiz tonlarca servisi var, kişiler kamera fotoğraflar vs. vs. Hani bunun için sormuştum laptoplarda kullanılabilir bir sürüm müdür diye.

Akkara

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,344
Hocam şimdi şöyle,
Şu anda 8.1 var üzerinde, sürücü sıkıntısı olmadı. Sadece grafik sürücülerinde eski sürücü kullanıyorum. Grafik bağlamında OS Boot Information açık ve 7 sürücüleri ile çalışıyor. Aero vs. sorun yok. Aero eklemeyi başardım 8’e hocam. Ama sorun şu hocam, 8.1’in gereksiz tonlarca servisi var, kişiler kamera fotoğraflar vs. vs. Hani bunun için sormuştum laptoplarda kullanılabilir bir sürüm müdür diye.
Embedded 8.1'de mağaza var ama 8.1'deki gibi fazladan servis ve mağaza uygulaması yok. %10-15 -kabaca- daha hafif. O zaman Embedded sürümü dene istersen.

ThorJ

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,827
Bugün bir deneyeyim hocam.
Hocam bir de bir sorum olacaktı, yardımcı olabilir misiniz?

Bu bilgisayar Windows sürümü seçiyor :)

Windows 10 kurmaya kalktığımda sadece 2016 yılına kadar olan sürümleri sorunsuz kurabiliyorum hocam. Ama 2017’den sonraki sürümleri kurmayı denediğimde şöyle bir sorun oluyor hocam,
Windows’un mavi boot ekranı oluyor hocam, noktalar bile dönmeden orada kilitleniyor hocam. Aynısını Windows 7 Enterprise’de de yapmıştı hocam. Windows Başlatılıyor yazısında kalmıştı. Ama neden yaptığını anlamadım hocam. Bir fikriniz var mıdır sorunun ne olduğuna ait?

Akkara

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,344
ISO'yu ne ile yazdırıyorsun? DVD üzerinden mi format atıyorsun? (forumda olamayacağım ancak gün içinde konuya bakarım)

ThorJ

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,827
ISO'yu ne ile yazdırıyorsun? DVD üzerinden mi format atıyorsun? (forumda olamayacağım ancak gün içinde konuya bakarım)
İkisini de denedim hocam.
Belirli sürümlerde hiçbir tepki olmadan kalıyor.
4 DVD, 4 farklı da ISO denedim hocam, ama olmadı. USB ile denediğimde hiçbir tepki yok. DVD ile Boot ekranı geliyor ama kilitleniyor.
İşin ilginci, Windows Update ile ileri sürümleri kullanabiliyorum. Ancak sıfırdan kurmaya çalıştığımda kilitleniyor.

aliyasiny65

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,283
8.1 Embedded kur sonra ccleaner kur program kaldrıma menüsünden gereksiz servisleri silebilirsin fotoğraflar xbox fln gibi

ThorJ

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,827
@kilicbaligi hocam,
Windows 8.1 Industry sürümündeyim şu anda. RAM tüketimi Windows 7 gibi neredeyse.
Ancak güncellemeler denetlenmiyor. Bu, niye olabilir hocam?

Akkara

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,344
İkisini de denedim hocam.
Belirli sürümlerde hiçbir tepki olmadan kalıyor.
4 DVD, 4 farklı da ISO denedim hocam, ama olmadı. USB ile denediğimde hiçbir tepki yok. DVD ile Boot ekranı geliyor ama kilitleniyor.
İşin ilginci, Windows Update ile ileri sürümleri kullanabiliyorum. Ancak sıfırdan kurmaya çalıştığımda kilitleniyor.
Windows USB/DVD Download Tool ile yazırıp denedin mi?
@kilicbaligi hocam,
Windows 8.1 Industry sürümündeyim şu anda. RAM tüketimi Windows 7 gibi neredeyse.
Ancak güncellemeler denetlenmiyor. Bu, niye olabilir hocam?
Çok fazla güncelleştirme olduğu için böyle yapıyor.
Bir süre internete bağlı kal (belki uzun sürebilir) Windows Update üzerinden zaman zaman güncelleştirmeleri kontrol et.
Bir güncelleştirme var, onu ben bir yere not almıştım, bulursam paylaşırım; onu yükleyince diğerleri de otomatikman geliyor.

ThorJ

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,827
Windows USB/DVD Download Tool ile yazırıp denedin mi?

Çok fazla güncelleştirme olduğu için böyle yapıyor.
Bir süre internete bağlı kal (belki uzun sürebilir) Windows Update üzerinden zaman zaman güncelleştirmeleri kontrol et.
Bir güncelleştirme var, onu ben bir yere not almıştım, bulursam paylaşırım; onu yükleyince diğerleri de otomatikman geliyor.
Hocam denedim her türlü ama 2016’dan sonraki sürümlerde tık yok.
Bekliyorum hocam, umarım gelir.
Sağolun.

ThorJ

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,827
@kilicbaligi hocam merhaba. Performans konusunda gayet başarılı buldum 8.1 Industry'i. Tek eksiği aero yok hocam. Aero gerçekten hoşuma gidiyordu.

Akkara

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,344
@kilicbaligi hocam merhaba. Performans konusunda gayet başarılı buldum 8.1 Industry'i. Tek eksiği aero yok hocam. Aero gerçekten hoşuma gidiyordu.
Windows Aero Peek özelliği olması lazım, kontrol ettin mi?
Yalnız, 8/8.1, Windows Aero temaları desteklemiyor.

peek.PNG
(Windows 10 için)

Son düzenleme:

Akkara

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,344
Windows Vista ve üzeri bütün Windows'larda Aero mevcut.
Bahsettiğim Aero tema. Windows 8'in yayın öncesi sürümleri, daha düz, kare görünümlü güncellenmiş bir Aero Glass sürümünü kullandı ancak bu tema, nihai sürümde kaldırıldı.

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,193
Bahsettiğim Aero tema. Windows 8'in yayın öncesi sürümleri, daha düz, kare görünümlü güncellenmiş bir Aero Glass sürümünü kullandı ancak bu tema, nihai sürümde kaldırıldı.
Yinede Final'deki 2 temada Aero oluyor. Aerolite ve Aero. 8/8.1'de çalıştıra "resources" yazıp klasörün içinden bakabilirsiniz.

ThorJ

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,827
Deneyeyim, bir de @kilicbaligi hocam bu kafasına göre işletim sistemini beğenip beğenmeme sorunu neyden kaynaklı olabilir? Araştırdım ancak hiçbir sonuca ulaşamadım.

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,193
Deneyeyim, bir de @kilicbaligi hocam bu kafasına göre işletim sistemini beğenip beğenmeme sorunu neyden kaynaklı olabilir? Araştırdım ancak hiçbir sonuca ulaşamadım.
BIOS'la alakalı olmalı. Award Modular BIOS'a sahip GIGABYTE'ın bazı anakartlarında USB'den Windows PE 8 ve üzeri açamıyordu. 7 ya da Vista PE'si üzerinden 8 ve üzeri yüklenirse açılıyordu.

ThorJ

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,827
BIOS'la alakalı olmalı. Award Modular BIOS'a sahip GIGABYTE'ın bazı anakartlarında USB'den Windows PE 8 ve üzeri açamıyordu. 7 ya da Vista PE'si üzerinden 8 ve üzeri yüklenirse açılıyordu.
Detaylı yardımcı olursan sevinirim. Evet dediğin gibi Windows 8 ve üzerindeki sürümlerde oluyor sadece bu sorun. Bunda USB de olmuyor, CD'de. Ama nedenini çözemedim.

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,193
Detaylı yardımcı olursan sevinirim. Evet dediğin gibi Windows 8 ve üzerindeki sürümlerde oluyor sadece bu sorun. Bunda USB de olmuyor, CD'de. Ama nedenini çözemedim.
CD/DVD ile USB'den önyükleme yapmak komple farklı şeyler. Zaten bazı kişilerde USB'nin FAT32 ve NTFS ile önyüklendiğinde birbirlerinden başlatıldığı için diskleri biçimlendirmen gerektiğini söyleyen mesaj çıkıyor. Ayrıca USB (Universal Serial Bus); OHCI, EHCI, xHCI gibi sürümlere sahiptir. Bunların BIOS sürücüsü vs. aynı değil. DVD vs. ise SATA, IDE gibi veriyolları üzerinden aktarım yapıyor. Onun BIOS sürücüsü vs. komple farklı. Normal yani.

ThorJ

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,827
Peki başka bir PE sürümünü nasıl Windows 8 ya da 10'a entegre edebilirim @EFI Shell?

Akkara

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,344
Yinede Final'deki 2 temada Aero oluyor. Aerolite ve Aero. 8/8.1'de çalıştıra "resources" yazıp klasörün içinden bakabilirsiniz.
Görsel tema arayüzü yine de farklı ama. Tam Windows Aero olmuyor. Pencereler arası geçişte Aero Flip 3D özelliği yok mesela, pencere kenarlıkları şeffaf da değil (Aero Glass özelliği yok). Windows 8 ve Windows Server 2012 sonrasında, Aero'nun tüm öğelerini devralmayan bir Metro var. Neyse. Bilmiyorum anlatabildim mi. :)
Windows PE ve BIOS desteği ile alakalı olabilir.