Laptopa SSD Takmak

Bu konuyu okuyanlar

Suzi Bey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar merhaba Lenovo Ideapad 320 laptopuma ssd takmak istiyorum. Şu anda takılı olan CD-ROM'u çıkartacağım ve bir tane caddy kızak alacağım. Takılı olan 2TB hdd'yi kızağa takacağım. Ssd'yi ise hdd'yi çıkardığım yere takmayı düşünüyorum. Hdd'yi depolama amaçlı kullanmayı, ssd'yi ise windows ve 1-2 oyun için kullanmayı düşünüyorum. Bu takıp çıkarma işlemlerini gerçekleştirdikten sonra ne yapmam gerekiyor? Yani ssd'ye windows kursam yeterli olur mu? Hdd'deki windowsu silmeli miyim, eğer öyleyse nasıl silebilirim? Yani genel olarak taktıktan sonra ne yapmam gerekiyor, yardımlarınızı bekliyorum.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Arkadaşlar merhaba Lenovo Ideapad 320 laptopuma ssd takmak istiyorum. Şu anda takılı olan CD-ROM'u çıkartacağım ve bir tane caddy kızak alacağım. Takılı olan 2TB hdd'yi kızağa takacağım. Ssd'yi ise hdd'yi çıkardığım yere takmayı düşünüyorum. Hdd'yi depolama amaçlı kullanmayı, ssd'yi ise windows ve 1-2 oyun için kullanmayı düşünüyorum. Bu takıp çıkarma işlemlerini gerçekleştirdikten sonra ne yapmam gerekiyor? Yani ssd'ye windows kursam yeterli olur mu? Hdd'deki windowsu silmeli miyim, eğer öyleyse nasıl silebilirim? Yani genel olarak taktıktan sonra ne yapmam gerekiyor, yardımlarınızı bekliyorum.
İkisini Birlikte Takacaksan Sorun Yok Windowsu Silmene Gerek Kalmaz Eğer SSD yi takacaksan Bide Sanırım Yazılım Yoksa Freedos Oluyor Kendin Yazılım Atarsın

Suzi Bey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İkisini birden takacağım. Ssd'ye windowsu kendim kurmayı düşündüm. Peki hdd'deki windows ne olacak?

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,603
ssdye windowsu kur sonra hdddeki lazım dosyaları ssdye atıp hddyi biçimlendir.

Suzi Bey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
ssdye windowsu kur sonra hdddeki lazım dosyaları ssdye atıp hddyi biçimlendir.
Çok sağol, daha sonra hdd biçimlendirmesindeki sebep nedir? Mazur gör fazla bir bilgim yok. Ve bir de bu konuda rehber olabilecek bir video vs. biliyor musun?

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,603
Çok sağol, daha sonra hdd biçimlendirmesindeki sebep nedir? Mazur gör fazla bir bilgim yok. Ve bir de bu konuda rehber olabilecek bir video vs. biliyor musun?
Video Bilmiyorum, SSD'ye Windows Kurduktan Sonra HDD'yi Biçimlendirmemizin Sebebi Eski Windows'u Silmektir :D

Suzi Bey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Peki sağolasın, soru biraz gereksiz oldu galiba.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
8 Gb veya üzeri boş bir flash belleğiniz olması lazım. Windows 10 Disk görüntüsü aracı(.İSO) ını indirin ve açın.

1.png
2.png
3.png

4.png
5.png

WİNDOWS 10 Temiz Kurulum videosu

NOT:
Hdd'nizi biçimlendirmek için ise; aşağıdaki ekrandayken hddnize tıklayıp biçimlendir demelisiniz.
6.png

Bu ekranda kurtarma,sistem,msr gibi bölümleri silin. Birincil ikincil olarak hangisinin ssd hangisinin hdd olduğunu boyutlarından farkedebilirsiniz. Önce Hdd biçimlendirilecek sonra ssd ye yeni diyerek sistem üzerine kurulacak.

Not2: Hdd nizi farklı şekillerdede biçimlendirebilirsiniz ancak hazır format atarken aradan çıkarırsınız fazladan zaman kaybetmezsiniz ve farklı yöntem uygulamak zorunda kalmazsınız.

Son düzenleme:

Suzi Bey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
8 Gb veya üzeri boş bir flash belleğiniz olması lazım. Windows 10 Disk görüntüsü aracı(.İSO) ını indirin ve açın.

Ekli dosyayı görüntüle 105502
Ekli dosyayı görüntüle 105503
Ekli dosyayı görüntüle 105504

Ekli dosyayı görüntüle 105505
Ekli dosyayı görüntüle 105506

WİNDOWS 10 Temiz Kurulum videosu

NOT:
Hdd'nizi biçimlendirmek için ise; aşağıdaki ekrandayken hddnize tıklayıp biçimlendir demelisiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 105507

Bu ekranda kurtarma,sistem,msr gibi bölümleri silin. Birincil ikincil olarak hangisinin ssd hangisinin hdd olduğunu boyutlarından farkedebilirsiniz. Önce Hdd biçimlendirilecek sonra ssd ye yeni diyerek sistem üzerine kurulacak.

Not2: Hdd nizi farklı şekillerdede biçimlendirebilirsiniz ancak hazır format atarken aradan çıkarırsınız fazladan zaman kaybetmezsiniz ve farklı yöntem uygulamak zorunda kalmazsınız.
Çok teşekkür ediyorum, gerçekten çok yardımcı oldunuz. Bir de şey sormak istiyorum, hdd'nin içindeki verilerim ne olacak, bunun için ne yapmalıyım?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Çok teşekkür ediyorum, gerçekten çok yardımcı oldunuz. Bir de şey sormak istiyorum, hdd'nin içindeki verilerim ne olacak, bunun için ne yapmalıyım?
Rica ederim ?
Internet upload hızınız yüksekse bulut sistemine depolayabilirsiniz.
Yada 2. Bir flasha aktarabilirsiniz.

Hdd den ssd ye atıp sonra sistem kursanız nasıl bir sonuç alırsınız bilmiyorum denenedim hiç ? Bence facia olur ?

Suzi Bey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Rica ederim ?
Internet upload hızınız yüksekse bulut sistemine depolayabilirsiniz.
Yada 2. Bir flasha aktarabilirsiniz.

Hdd den ssd ye atıp sonra sistem kursanız nasıl bir sonuç alırsınız bilmiyorum denenedim hiç ? Bence facia olur ?
Teşekkürler, zaten depolama olarak ssd kullanmayacağım. Muhtemelen dediğiniz gibi başka bir yerde yedeklerim.

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
Komple sil temiz format at. Kafan rahat olsun. SSD ye Windows kur HDD yi depolama olarak kullan