Laptop Ram yükseltme ne yapmalıyım?

Bu konuyu okuyanlar

NOANN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar merhaba daha 4 hafta öncesinde aldığım hp db1070nt diz üstü bilgisiyarım var

Makinenin üstünde iki ram slotu var ve üzerindeki tek slotta 4gb ram var ve ben diğer slota da 4gb ram takviyesi yapmak istiyorum ve bunun için ram in hangi özelliklerine bakmak lazım ?

Bildiklerim sadece RAM in DDR4 olduğu ve 4 gb olduğu

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Arkadaşlar merhaba daha 4 hafta öncesinde aldığım hp db1070nt diz üstü bilgisiyarım var

Makinenin üstünde iki ram slotu var ve üzerindeki tek slotta 4gb ram var ve ben diğer slota da 4gb ram takviyesi yapmak istiyorum ve bunun için ram in hangi özelliklerine bakmak lazım ?

Bildiklerim sadece RAM in DDR4 olduğu ve 4 gb olduğu
Bence HP ile iletişime geçip RAM'i arrtıp arttıramayacaklarını sorun. Hem %100 eş RAM takacaklarından herhangi bir performans kaybı uz olmaz hem de sizin herhangi bir hata yapma şansınız kalmaz. Eğer siz takmak isterseniz ya RAMin model numarasını bulup aynısından alın ya da %100 uyumlu olmayacak olan fakat değerleri aynı olması için CL, mHz, boyut değerleri aynı olan bir RAM takın.

NOANN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
o 4 sök sat 2x8 2666mhz al tak.
Benim icin 8gb ram yeterli diye dusunuyorum evet oyun oynuyorum ama pek zorlamaz bence
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bence HP ile iletişime geçip RAM'i arrtıp arttıramayacaklarını sorun. Hem %100 eş RAM takacaklarından herhangi bir performans kaybı uz olmaz hem de sizin herhangi bir hata yapma şansınız kalmaz. Eğer siz takmak isterseniz ya RAMin model numarasını bulup aynısından alın ya da %100 uyumlu olmayacak olan fakat değerleri aynı olması için CL, mHz, boyut değerleri aynı olan bir RAM takın.
Tavsiyeniz için teşekkürler

NOANN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Eğer The Forest'a ortalama bir FPS alıyorsanız zaten çoğu oyun için yeterli olur. RAM ise 8GB olması benim şahsi görüşüm olarak yeterli seçenek olur. Gereksiz arttırmaya gerek yok.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
oyunlara 16 daha iyi oluyor...

2666mhz destekler Ideapad S145-15AST'de o 2666mhz ram var 3200mhz abartı olurdu.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554

2666mhz destekler Ideapad S145-15AST'de o 2666mhz ram var 3200mhz abartı olurdu.
Evet 16 daha iyi oluyor fakat sistemin geri kalan özellikleri yüzünden high ve ya ultra oynamıyorsa RAM'i kendi başına çok bir etkisi olmaz. Hepsinin orantılı olması lazım. Eğer 12 olsa iyi olabilir fakat 16 gereksiz fazla bence.

NOANN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Eğer The Forest'a ortalama bir FPS alıyorsanız zaten çoğu oyun için yeterli olur. RAM ise 8GB olması benim şahsi görüşüm olarak en iyi seçenek olur. Gereksiz arttırmaya gerek yok.
The forest da orta grafik ayarlarında ortalama fps alabiliyorum ama ben fps arttirmak icin ayarlari kisiyorum

Bence çok abartılı tavsiye ettiğin ram miktarları üst düzey oyun bilgisiyarları için

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
Evet 16 daha iyi oluyor fakat sistemin geri kalan özellikleri yüzünden high ve ya ultra oynamıyorsa RAM'i kendi başına çok bir etkisi olmaz. Hepsinin orantılı olması lazım. Eğer 12 olsa iyi olabilir fakat 16 gereksiz fazla bence.
benim ki 8gb sınırlıymış 16 tek taksam ne olur merak ediyorum...

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
The forest da orta grafik ayarlarında ortalama fps alabiliyorum ama ben fps arttirmak icin ayarlari kisiyorum
O zaman 8/12GB RAM yeterli olur. Bence gelecek 3 yıl içinde 12/16GB RAM standartlaşacak o yüzden 12 sisteminiz için en iyisi ama daha önce dediğim gibi 16GB fazla olacaktır.

benim ki 8gb sınırlıymış 16 tek taksam ne olur merak ediyorum...
Slot başı mı toplam mı? Eğer en fazla 8 destekliyorsa 16 taktığınızda sadece 8GB'ını kullanırsınız. Belki hiç çalışmaz ama yüksek ihtimal ilk dediğim.

NOANN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
O zaman 8/12GB RAM yeterli olur. Bence gelecek 3 yıl içinde 12/16GB RAM standartlaşacak o yüzden 12 sisteminiz için en iyisi ama daha önce dediğim gibi 16GB fazla olacaktır.
Tavsiyen için teşekkürler ve de ben bu mhz ve cl degerlerine hangi progranlarla bakabilirim?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Tavsiyen için teşekkürler ve de ben bu mhz ve cl degerlerine hangi progranlarla bakabilirim?
1-cpu z da bütün bilgileri öğrenebilirsin.

2-cl değerini vermez ancak hızı verir.
cmd yönetici açın
wmic MEMORYCHIP get BankLabel,DeviceLocator,Capacity,Speed
yazıp enter basın.
NOT: 2. yöntemde ramin çalıştığı hızı gösterir. Örneğin anakart 2666 mhz destekler ram 3000mhz dir. ram hızı 2666 mhz olarak gözükür.

--------------------------------------------------------------

1.png

Soldaki ekran görüntüsünde DRAM Frequency yazan değerin 2 katı sizin raminizin çalıştığı frekans hızını verir.

Son düzenleme:

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116

Slot başı mı toplam mı? Eğer en fazla 8 destekliyorsa 16 taktığınızda sadece 8GB'ını kullanırsınız. Belki hiç çalışmaz ama yüksek ihtimal ilk dediğim.
sudo dmidecode -t 16 | grep Capa
[sudo] password for conficker:
Maximum Capacity: 8 GB
bu kodla gördüm ve tek yuva var NVMe var 16 çalışır sanki.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
sudo dmidecode -t 16
Grep'i biliyorum fakat bu kodun tam olarak ne bilgisi verdiğini bilmiyorum. Zaten Max Capacity 8 demiş 16 nasıl olabilir?

CPU-Z kullanabilirsiniz.

Size: İle boyutunu,
CAS FREQUENCY# (CL): CL değerini,
Ve mHz birimi ile yazılan bölümden hızını öğrenebilirsiniz.

NOANN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
1-cpu z da bütün bilgileri öğrenebilirsin.

2-cl değerini vermez ancak hızı verir.
cmd yönetici açın
wmic MEMORYCHIP get BankLabel,DeviceLocator,Capacity,Speed
yazıp enter basın.
NOT: 2. yöntemde ramin çalıştığı hızı gösterir. Örneğin anakart 2666 mhz destekler ram 3000mhz dir. ram hızı 2666 mhz olarak gözükür.

--------------------------------------------------------------

Ekli dosyayı görüntüle 102853

Soldaki ekran görüntüsünde DRAM Frequency yazan değerin 2 katı sizin raminizin çalıştığı frekans hızını verir.
Bana bu rami bulabilirmisin?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    15.3 KB · Görüntüleme: 114
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    21.4 KB · Görüntüleme: 125

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Raminiz DDR4 4GB, 1197MHz, CL17. Ayrıca uygulama kanal tipinin tek slot olduğunu söylüyor. Siz ek RAM mi takacaktınız yoksa değiştirecek miydiniz? Bu uygulamaya takılanları mı toplamı mı gösteriyor hatırlamıyorum. Yani ikinci slotunuz var mı ona bakar mısınız? Eğer varsa bu özelliklerde aynı RAMi alabilirsiniz. (Belki daha iyisini alabilirsiniz ama tam optimize olmuyor diye biliyorum)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
tek koyma hastalığı var pegatron başlattı çok extrem olmadıkça tek hatta onboard ramli oluyor 4gb boş slot oluyor...

NOANN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Raminiz DDR4 4GB, 1197MHz, CL17. Ayrıca uygulama kanal tipinin tek slot olduğunu söylüyor. Siz ek RAM mi takacaktınız yoksa değiştirecek miydiniz? Bu uygulamaya takılanları mı toplamı mı gösteriyor hatırlamıyorum. Yani ikinci slotunuz var mı ona bakar mısınız? Eğer varsa bu özelliklerde aynı RAMi alabilirsiniz. (Belki daha iyisini alabilirsiniz ama tam optimize olmuyor diye biliyorum)
Evet dediğin gibi 2 slot var 1 . slotta 4gb ram var ben 2 . slota aynı ram den bir tane daha takacağım o yüzden bu ss lerle alacağım ram in hangisi olduğunu öğrenmek istiyorum

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Evet dediğin gibi 2 slot var 1 . slotta 4gb ram var ben 2 . slota aynı ram den bir tane daha takacağım o yüzden bu ss lerle alacağım ram in hangisi olduğunu öğrenmek istiyorum
Dediğim özelliklerde bir RAM işinizi görür. Benim