Soru Laptop pil hurafeleri

Bu konuyu okuyanlar

xmanxs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
herkesin bildiği şu şehir efsanesi benim de kafamı karıştırdı laptopumu şarjdan hemen hemen hiç çıkartmıyorum sayılır sürekli eletriğe bağlı laptopun üretici yazılımındaki tasarruf kipini aktive ettim pili %60 a kadar şarj ediyor ve 60 da sabitliyor bu işlev uzun vadede bir sıkıntı çıkartır mı ?

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Her halükarda iki seneden sonra o pilin ömrü azalacak. Fazla kasmamak lazım

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Pili yüzde 60'da sabitlemesi iyidir. Eğer pil kullanılmayacaksa yüzde 50 civarında olması lazım. Ayrıca yeni bilgisayarların pek çoğu pil yüzde 100 olduktan sonra elektriği direkt prizden almaya başlar. Bu da pilin ömrünü uzatan faktörlerden birisi. İki durum da aynı kapıya çıktığı için sıkıntı yok.

xmanxs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Pili yüzde 60'da sabitlemesi iyidir. Eğer pil kullanılmayacaksa yüzde 50 civarında olması lazım. Ayrıca yeni bilgisayarların pek çoğu pil yüzde 100 olduktan sonra elektriği direkt prizden almaya başlar. Bu da pilin ömrünü uzatan faktörlerden birisi. İki durum da aynı kapıya çıktığı için sıkıntı yok.
1633452046541.png
Direkt olarak elektrikten çıkartmıyorum şayet fanlar ekran vs ağır yüke gelemiyor o yüzden genel olarak hep şarjda ve % 58 60 arası dolaşıyor cevabın için teşekkür ederim

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613
Peki benim Laptopun şarja bağımlı olması neyden kaynaklıdır? Bende herkes gibi şarjda kullandım ve batarya öldü hemen

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ekli dosyayı görüntüle 163913Direkt olarak elektrikten çıkartmıyorum şayet fanlar ekran vs ağır yüke gelemiyor o yüzden genel olarak hep şarjda ve % 58 60 arası dolaşıyor cevabın için teşekkür ederim
Elektrikten çıkarmaman gerek zaten sistem yükteyken. Dediğimi yanlış anlamışsın. Yeni bilgisayarlar pil yüzde 100 olunca pili doldurup boşaltmak yerine elektriği direkt adaptörden çeker ve pili devre dışı bırakır. Pil de tam dolduğuyla kalır. Ancak dediğim gibi pili kullanmayacaksan yüzde 50 civarında kalması daha iyi.

Peki benim Laptopun şarja bağımlı olması neyden kaynaklıdır? Bende herkes gibi şarjda kullandım ve batarya öldü hemen
Bilgisayarında pil yönetimi ile alakalı bir yazılım veya algoritma olmayabilir. BIOS'u da kontrol et derim. Bir önceki bilgisayarım OMEN'de böyle bir yazılım yoktu ancak BIOS'da pil ayarı vardı. Oradan hallediyordum.

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613
Elektrikten çıkarmaman gerek zaten sistem yükteyken. Dediğimi yanlış anlamışsın. Yeni bilgisayarlar pil yüzde 100 olunca pili doldurup boşaltmak yerine elektriği direkt adaptörden çeker ve pili devre dışı bırakır. Pil de tam dolduğuyla kalır. Ancak dediğim gibi pili kullanmayacaksan yüzde 50 civarında kalması daha iyi.

Bilgisayarında pil yönetimi ile alakalı bir yazılım veya algoritma olmayabilir. BIOS'u da kontrol et derim. Bir önceki bilgisayarım OMEN'de böyle bir yazılım yoktu ancak BIOS'da pil ayarı vardı. Oradan hallediyordum.
Peki biosta nerden bakıcam pil ayarına