Soru Laptop Isınıyor

Bu konuyu okuyanlar

metemckxxx70

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba. 2. el bir laptop almıştım. 5 yıl oluyor. Assassin's Creed Origins oynuyorum. Ayarlar Very Low. 1050 Ti 4 GB ekran kartı var 70-73 derecelerde geziyor. Oynayabilir miyim yoksa sıkıntıya sebebiyet verir mi?

Son düzenleyen moderatör:

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
9,771
Merhaba. 2. el bir laptop almıştım. 5 yıl oluyor. Assassin's Creed Origins oynuyorum. Ayarlar Very Low. 1050 Ti 4 GB ekran kartı var 70-73 derecelerde geziyor. Oynayabilir miyim yoksa sıkıntıya sebebiyet verir mi?
Şartlarınıza göre normal.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
70 °C küsür very low ayarlara göre tedirgin etse de, diğer bahsettiğiniz durumlarla normal karşılanıyor.
Hayır, bir sıkıntıya sebep vermez.

lordare

SDN Forum Fosili
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,649
Laptopa göre normal sıcaklık değerleri. Yine de ikinci el olduğu için fan temizliği ve termal macun yenilemesi yapmanızda fayda var

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Peki işlemci sıcaklığı ne durumda? Herhangi bir mavi ekran veya kapanma sorunu var mı?
Dizüstünün tam marka & modeli nedir?

metemckxxx70

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Peki işlemci sıcaklığı ne durumda? Herhangi bir mavi ekran veya kapanma sorunu var mı?
Dizüstünün tam marka & modeli nedir?
Merhaba işlemci 65-68 en çok bu değerleri görüyor ve arada bilgisayar kendini kitliyo kapatıyo yani acaba ısındığındanmı kapatıyor ve arada drop giriyo işlemci voltajı düşüyo işlemci zorlanıyormu yani neden drop girip voltaj düşüyor

lordare

SDN Forum Fosili
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,649
68 derece çok iyi. Bilgisayarın kendini kapatması için 95-100 dereceye ulaşması lazım. 68 dereceye çıktığına emin misiniz

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Merhaba işlemci 65-68 en çok bu değerleri görüyor ve arada bilgisayar kendini kitliyo kapatıyo yani acaba ısındığındanmı kapatıyor ve arada drop giriyo işlemci voltajı düşüyo işlemci zorlanıyormu yani neden drop girip voltaj düşüyor
Donanımsal da olabilir, yazılımsal da olabilir ya da sürücü kaynaklı bir sorun da olabilir.
AIDA64 yazılımı ile 15 dakikalık Stress FPU testi yapıp sonucu paylaşır mısın?
Görsel temsilidir.

Ekli dosyalar

• aida64.JPG
    aida64.JPG
    63.2 KB · Görüntüleme: 53

metemckxxx70

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Donanımsal da olabilir, yazılımsal da olabilir ya da sürücü kaynaklı bir sorun da olabilir.
Görsel temsilidir
Mesaj otomatik birleştirildi:

Görsel temsilidir.
diğeri oyun oynarken açmıştım bu boştaki hali

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (21).png
    Ekran Görüntüsü (21).png
    97.1 KB · Görüntüleme: 46
  • Ekran Görüntüsü (22).png
    Ekran Görüntüsü (22).png
    99 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra AIDA64 ve HWiNFO (sensors-only) yazılımlarını çalıştıralım.
AIDA64 System Stability Test ekranında tüm seçimler (yani Stress CPU, FPU, cache vs. tümü) işaretli olarak testi 15 dk süreyle sürdürelim. HWiNFO ile CPU ve GPU sıcaklıklarını takip edelim.
Test sonuç ekran görüntülerini paylaşalım.
Test sırasında herhangi bir hata, çökme, yeniden başlatma vs durumu olursa minidump dosyasını paylaşalım.
Test sırasında lütfen başka hiçbir program çalıştırmayın, oyun açmayın.

metemckxxx70

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra AIDA64 ve HWiNFO (sensors-only) yazılımlarını çalıştıralım.
AIDA64 System Stability Test ekranında tüm seçimler (yani Stress CPU, FPU, cache vs. tümü) işaretli olarak testi 15 dk süreyle sürdürelim. HWiNFO ile CPU ve GPU sıcaklıklarını takip edelim.
Test sonuç ekran görüntülerini paylaşalım.
Test sırasında herhangi bir hata, çökme, yeniden başlatma vs durumu olursa minidump dosyasını paylaşalım.
Test sırasında lütfen başka hiçbir program çalıştırmayın, oyun açmayın.
herhangi çökme yaşanmadı işlemci ve ekran kartı en çok 88 dereceye ulaştı

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (25).png
    Ekran Görüntüsü (25).png
    100.3 KB · Görüntüleme: 42

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
herhangi çökme yaşanmadı işlemci ve ekran kartı en çok 88 dereceye ulaştı
Ekran kartı 1050ti 4gb işlemci i5 7300HQ 2.50 Ghz

CPU tarafında sorun yok görünüyor. GPU da aslında maksimum GPU sıcaklığının altında ancak 88C de normal değil. Dizüstünün ısınmasına neden olan da muhtemelen ekran kartıdır. Test süresince GPU ortalama sıcaklığı kaçtı peki? Dizüstü marka & modelini de yazar mısın, yukarıdaki mesajımda da sormuştum.

metemckxxx70

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
CPU tarafında sorun yok görünüyor. GPU da aslında maksimum GPU sıcaklığının altında ancak 88C de normal değil. Dizüstünün ısınmasına neden olan da muhtemelen ekran kartıdır. Test süresince GPU ortalama sıcaklığı kaçtı peki? Dizüstü marka & modelini de yazar mısın, yukarıdaki mesajımda da sormuştum.

marka

Asus ROG GL502VE​

sıcaklık 88 i geçmedi 12. dakikada 88 e çıktı​

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Merhaba. 2. el bir laptop almıştım. 5 yıl oluyor. Assassin's Creed Origins oynuyorum.
arada bilgisayar kendini kitliyo kapatıyo yani acaba ısındığındanmı kapatıyor ve arada drop giriyo işlemci voltajı düşüyo işlemci zorlanıyormu yani neden drop girip voltaj düşüyor
marka

Asus ROG GL502VE

sıcaklık 88 i geçmedi 12. dakikada 88 e çıktı

5 yıldan beri termal macun değişimi, fan temizliği hiç yaptın mı? Stres testine göre GPU sıcaklığı kritik seviyede olmasa da normalin üzerinde.

Günlük kullanımda sorun yaşıyor musun? Assassin's Creed Origins oyunu dışında başka oyunlarda bilgisayarın performansı nasıl? Kapanma, donma vb. bir sorun var mı? Yoksa bu oyuna özgü mü? Çünkü başlık "Laptop ısınıyor" şeklinde.

metemckxxx70

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
5 yıldan beri termal macun değişimi, fan temizliği hiç yaptın mı? Stres testine göre GPU sıcaklığı kritik seviyede olmasa da normalin üzerinde.

Günlük kullanımda sorun yaşıyor musun? Assassin's Creed Origins oyunu dışında başka oyunlarda bilgisayarın performansı nasıl? Kapanma, donma vb. bir sorun var mı? Yoksa bu oyuna özgü mü? Çünkü başlık "Laptop ısınıyor" şeklinde.
termal macun değiştireli 5 ay filan oldu fan, bilgisayar gayet temiz günlük kullanımda sorun yaşamıyorum fortnite very lov ayarlarda 60 fps 60-68 e çıkıyor birde Assassin's creed origins 30 fps kısıtlı olmasına rağmen bu derecelere çıkıyor görselde ana menüde olduğum için 47 fps 1050 ti oyun denemelerinde düşük grafiklerde rahatça onanabiliyor ama birde oyundayken sürekli drop yiyo oyun işlemciyi çok kullanıyo işlemci kullanımı %88 den yukarı çıkmıyor acaba indirmek içinmi drop yiyorum ve işlemci ısınmıyorken niye drop yiyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

termal macun değiştireli 5 ay filan oldu fan, bilgisayar gayet temiz günlük kullanımda sorun yaşamıyorum fortnite very lov ayarlarda 60 fps 60-68 e çıkıyor birde Assassin's creed origins 30 fps kısıtlı olmasına rağmen bu derecelere çıkıyor görselde ana menüde olduğum için 47 fps 1050 ti oyun denemelerinde düşük grafiklerde rahatça onanabiliyor ama birde oyundayken sürekli drop yiyo oyun işlemciyi çok kullanıyo işlemci kullanımı %88 den yukarı çıkmıyor acaba indirmek içinmi drop yiyorum ve işlemci ısınmıyorken niye drop yiyorum

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (31).png
    Ekran Görüntüsü (31).png
    521.9 KB · Görüntüleme: 31
  • Ekran Görüntüsü (35) (1).png
    Ekran Görüntüsü (35) (1).png
    57.8 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Günlük kullanımda ve diğer oyunlarda sorun yaşanmıyorsa, sorun belli ki Assassin's Creed Origins oyunu ile ilgili.

İşlemciyi çok kullanması normal ama işlemci kullanımının oyunda %88'in üzerine çıkmaması ve drop yaşanması garip.

Bu oyunun RAM kullanımına da bakar mısın? 8GB'lik bir sistemde 5GB ve üzeri bir bellek kullanımı sistem için yetersiz gelebilir.

Birkaç öneride bulunacağım. Adım adım bakarak kontrol edersin.
Grafik Sürücüsünün (GTX 1050 Ti) güncel olduğundan emin olun.
Anti-Aliasing ayarlarını devre dışı bırakın.
Depth of Field (DOF) devre dışı bırakın.
Çözünürlüğü en az 1920x1080'e düşürün.
Oyunu kenarlıksız tam ekranda çalıştırın ve "very low" ayarda 60 fps'ye sınırlayın. Nvidia Kontrol Paneli altında, tam ekran ayarlarını kullanırken tercih edilen yenileme hızını Application-controlled (Uygulama kontrollü) olarak ayarlayın.
Nvidia Kontrol Paneli altında, güç yönetimi modunu prefer maximum performance (maksimum performansı tercih et) olarak ayarlayın.
Steam Yerleşimini (Steam Overlay) devre dışı bırakın.
Oyunu (Steam) çevrimdışı modda çalıştırın.

Çözüm olmazsa forumumuzda Oyun Dünyası > Diğer Oyun Konuları > Teknik Sorunlar bölümüne konu açabilirsin. Eğer yine bir çözüm elde edilemezse son çare Steam topluluğunda konu açmanı önereceğim. Umarım olumlu bir sonuç elde ederiz. Kolay gelsin. :)

Yahya Furkan

contravolta
Reaksiyon puanı
2,293
Bahsettiklerinize göre normal.

raspa16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşım yanlış bilgilendirme yapmayın eski bir laptop aida64 funmark gibi uygulamaları yüklettirip anakarta zarar vereceksiniz. Aşırı ısınan bir pcye stres testi yapanı ilk kez gördüm anakartın işlemciye yakın olan direnç kondansatör diyotlari aşırı ısıdan yakacaksiniz. Zaten tavsiye edilmeyen bir yöntem bu işlemci 105 dereceye dayanıyor ama anakarta sordunuz mu ne kadar dayanıklı acaba. Birde eski sistem. Yapacağın tek şey laptop soğutucu almak.

warlordX

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
60
Isınma faturana faydası varsa bırak ısınsın emmioğlu

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Arkadaşım yanlış bilgilendirme yapmayın eski bir laptop aida64 funmark gibi uygulamaları yüklettirip anakarta zarar vereceksiniz. Aşırı ısınan bir pcye stres testi yapanı ilk kez gördüm anakartın işlemciye yakın olan direnç kondansatör diyotlari aşırı ısıdan yakacaksiniz. Zaten tavsiye edilmeyen bir yöntem bu işlemci 105 dereceye dayanıyor ama anakarta sordunuz mu ne kadar dayanıklı acaba. Birde eski sistem. Yapacağın tek şey laptop soğutucu almak.
Forum üyemiz konu başlığını "Laptop ısınıyor" olarak açmasına karşın konu içeriğinde ve mesajlarında paylaştığı bilgiler, işlemci ve harici ekran kartının sıcaklık değerlerinin kritik seviyelerde olmadığını belgeler niteliktedir. İşlemci en çok 65-68 dereceleri, 1050 Ti 4 GB ekran kartının da 70-73 derecelerde olduğunu kendi mesajlarında yazmıştır. Assassin's Creed Origins oyununda işlemcinin yoğun bir şekilde kullanıldığı ancak işlemci kullanımının %88'den yukarı çıkmadığı, işlemci ısınmıyorken bile oyunda drop yediğini üye kendi mesajlarında belirtmiştir.

AIDA64 Stress FPU alt testini tek başına kullanmak önemlidir, çünkü en yüksek güç çekişinde ve en yüksek termal durumda sistemin çalışıp çalışamayacağını görmek hayati önem taşır. Herhangi bir olumsuz durum yaşanmadığı için AIDA64 System Stability Test'te tüm alt bileşenler için HWiNFO ile test sıcaklık değerlerini takip edelim yazdım.

Buraya kadar -konuya ilişkin iddiaları cevaplamak adına- kısaca bir özet geçtim. Şimdi soruyorum: Nedir, ne değildir, konuyu hiç okumadan, test değerlerine bakmadan, dizüstünün aşırı ısındığı kanısına nasıl vardınız? Önerilmemiş bir testi (furmark) önerilmiş gibi göstermenin, yanlış bilgilendirme algısı, yanlış uygulama algısı yaratmanızın altındaki amaç nedir?

ЅƤΣCIΔL FΘΓCΣЅ

İPHONE 15 PRO MAX 512 GB BLUE TİTANYUM KULLANICISI
Reaksiyon puanı
4,168
Cihazın içerisi normalden fazla tozlandıysa eğer böyle bir soruna davetliye çıkarabilir :)

Reaksiyon puanı
39
Fan temizliği ve işlemci macunu değiştirmediysen ilk işlem olarak oradan başlaman daha sağlıklı

raspa16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Forum üyemiz konu başlığını "Laptop ısınıyor" olarak açmasına karşın konu içeriğinde ve mesajlarında paylaştığı bilgiler, işlemci ve harici ekran kartının sıcaklık değerlerinin kritik seviyelerde olmadığını belgeler niteliktedir. İşlemci en çok 65-68 dereceleri, 1050 Ti 4 GB ekran kartının da 70-73 derecelerde olduğunu kendi mesajlarında yazmıştır. Assassin's Creed Origins oyununda işlemcinin yoğun bir şekilde kullanıldığı ancak işlemci kullanımının %88'den yukarı çıkmadığı, işlemci ısınmıyorken bile oyunda drop yediğini üye kendi mesajlarında belirtmiştir.

AIDA64 Stress FPU alt testini tek başına kullanmak önemlidir, çünkü en yüksek güç çekişinde ve en yüksek termal durumda sistemin çalışıp çalışamayacağını görmek hayati önem taşır. Herhangi bir olumsuz durum yaşanmadığı için AIDA64 System Stability Test'te tüm alt bileşenler için HWiNFO ile test sıcaklık değerlerini takip edelim yazdım.

Buraya kadar -konuya ilişkin iddiaları cevaplamak adına- kısaca bir özet geçtim. Şimdi soruyorum: Nedir, ne değildir, konuyu hiç okumadan, test değerlerine bakmadan, dizüstünün aşırı ısındığı kanısına nasıl vardınız? Önerilmemiş bir testi (furmark) önerilmiş gibi göstermenin, yanlış bilgilendirme algısı, yanlış uygulama algısı yaratmanızın altındaki amaç nedir?
Aida64u kullanması gerektiğini direk sen söylemişsin zaten ismine bakmadım yazdım o yüzden üstüne alındın. Ayrıca genelleme yaparak bu tür yazılımlar dedim örnek olarak isim verdim. Sence o PC 15 dakkada 90 derece olmaz mı. Ben iddiasına girerim 100 bile olur buda anakarta zarar verir yorumda da dediğim gibi anakart dayanamaz bu ısılara. Yıllardan beri devre elemanları yapıyorum daha 100 dereceye dayanacak diyot kondansatör vs görmedim. Programlar hakkında bilginiz var ama parçalar hakkında yok sanırım neyse. Bu konuya cevap vermeyeceğim birileri üzüldü...

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Arkadaşım yanlış bilgilendirme yapmayın eski bir laptop aida64 funmark gibi uygulamaları yüklettirip anakarta zarar vereceksiniz. Aşırı ısınan bir pcye stres testi yapanı ilk kez gördüm
Aida64u kullanması gerektiğini direk sen söylemişsin zaten ismine bakmadım yazdım o yüzden üstüne alındın. Ayrıca genelleme yaparak bu tür yazılımlar dedim örnek olarak isim verdim. Sence o PC 15 dakkada 90 derece olmaz mı. Ben iddiasına girerim 100 bile olur buda anakarta zarar verir yorumda da dediğim gibi anakart dayanamaz bu ısılara. Yıllardan beri devre elemanları yapıyorum daha 100 dereceye dayanacak diyot kondansatör vs görmedim. Programlar hakkında bilginiz var ama parçalar hakkında yok sanırım neyse. Bu konuya cevap vermeyeceğim birileri üzüldü...
Bir önceki mesajında diyorsun ki "yanlış bilgilendirme yapmayın eski bir laptop aida64 funmark gibi uygulamaları yüklettirip anakarta zarar vereceksiniz. Aşırı ısınan bir pcye stres testi yapanı ilk kez gördüm" AIDA64 yazılımını konu içinde öneren bir tek benim (gerekçesini de üstelik belirttim) ve mesajında AIDA64 yazılımını hedef gösteriyorsun. Doğal olarak yazdıkların bana yöneliktir.
Yukarıdaki sorumu yineliyorum: Bu başlık altında yazmış olduğum mesajlarda hangi bilgi yanlış, hani yazmışsın ya yanlış bilgilendirme? Konu sahibinin bilgisayarının aşırı ısınan bir pc olduğu kanısına nereden vardın?