Laptop Isı Değerleri Nasıl Düşürülür? +Acer Nitro 5 için soğutucu tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

Enes Çelikcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Laptop iki yıllık hiç içi temizlenip termal macunu yenilenmedi.
Günde herhalde yaklaşık 2 saat oyun oynadım ve 40 tane falan kısa edit yaptım yani ortalama eskittim diyebiliriz.
Discord'dan arkadaşlarıma canlı yayın açıyorum işlemci 2.7 GHz'de çalışırken oldukça ısınıyor 1.8GHz'e sabitledim sorun yaşamıyorum şu anda ama
neden sabitleyeyim en azından 2.4'te 1.8 kadar ısı değerlerim olsun ileride oyun indirirsem oyun yayını da açmak istiyorum.
Laptopa 2 hafta önce format attım sürücüleri Windows kurdu üstünde bir şey ellemedim.

i7 7700HQ'yu soğutmak için ne gibi ayarlar yapabilirim? ( Gerek Windows üzerinden gerek İntel'in kendi programlarından )

Nvidia'nın kontrol panelinden değiştirdiğim ayarlar işlemci sıcaklığını düşürür mü düşürürse hangileri en iyisidir?

Ekran kartının Windows'un kurduğu sürücü 2017'den kalma(388.11) güncellersem sıcaklık değişir mi ya da bir etkisi olur mu güncelleyeceksem DDU'ya gerek var mıdır?

Önerebileceğiniz soğutucu var mıdır alt kısmında havalandırma için yeterince yer olduğunu düşünüyorum ama içinin temizlenmemiş olması sıkıntı çıkarır mı?

Fanlar evet bilgisayar ısınınca çalışır ama bana geç ve az çalışıyormuş gibi geliyor benim laptopun modeli an515-51 predator sense gibi programı yok bu modelin diğer modellerinki çalışıyor diyorlar deneyen var mı yoksa başka bir programla falan da yapılır mı? Laptop fanı çok ses çıkarıyor diye şikayetçi olanlar varmış ben ise az diye şikayetçiyim coolboost hiçbir işe yaramıyor gibi geliyor.

BIOS güncel mi değil mi güncel olup olmaması ne anlama geliyor hiçbir fikrim yok Windows 10'un 2004 sürümü kurulu bu sürüm güncellemiş midir BIOS'u ve bu da yine sıcaklığı ya da performansı etkiler mi?

Şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkürler.

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Isınma sorunu derken kaç derecelerden bahsediyorsunuz. Bu arada o işlemci zaten ısınan bir işlemci. Pc de sorun olduğunu sanmıyorum.

Enes Çelikcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Isınma sorunu derken kaç derecelerden bahsediyorsunuz. Bu arada o işlemci zaten ısınan bir işlemci. Pc de sorun olduğunu sanmıyorum.
%65 işlemci kullanımına(1.8GHz) sabitlediğimde yayın açtığımda 80 dereceyi görüyor işlemci, ekran kartı da 65 derece falan. Bugün ETS2 indirdim orta ayarlarda yarım saat oynadığımda ekran kartı 74 dereceyi görmüştü işlemci de 80-84 arasıydı ama işlemci kullanımını yükseltsem ya da grafiği 90'un üstüne çıkıp riskli seviyelerde olacak. Üniversite de bu laptopu kullanıcam yani en az 6 yıl lazım bana o yüzden zarar vermek istemiyorum.

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Oyun için işlemci o kadar kritik öneme sahip değil. En fazla 3-5 fps az alırsın. İşlemci max performansla çalışmasa da olur diye düşünüyorum. Zaten oyun için pc toplayanlar işlemciyi genelde ortalama seviyede seçer. Seninki gayet üst seviye bir işlemci.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
7.nesil ısınması ile ünlü temizliğini yap macunu yenile tamam...