laptop içinden takırtı gelmesi.

Bu konuyu okuyanlar

Hakan5566

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Laptopun içinden takırtı geliyor.Normal bir fan sesi değil.sanki bi şeyler çatlıyormuş gibi.Önce sistemimi tanıtayım.Asus tuf 705 fx du laptop.gtx 1660ti amd ryzen 7 3750h.Bazı teorilerim var.bu laptopta giriş çıkışlar solda havalandırma sağda.Takırtı sesi soldan geliyor.Isı farkından yada kulaklık internet girişi gibi şeylerden ses geliyor olabilir.Gerçekten çok ciddi bir ısı farkı var.Sol alt taraf elime soğuk gelirken sağ üst taraf yanıyor.Lol cs oynarken bunu yapmıyor.ac odysey gibi çok zorlucak oyunlarda da yapmıyor.sniper elite 4 pes 19 gibi oyunlarda yapıyor.O da saatte 1 kere.Belki 2 saate bir.Yorumlarınızı bekliyorum.

yusufgngr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Katı cisimler ısıyı aldığı zamanlar genleşmeye uğruyor olabilir. Genelde tüplü televizyonları saatlerce kullanıp kapattıktan sonra gelen seslere benzetilebilir bu durum. En kısa zamanda termal macun ve temizlik işlemi yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Aynı zamanda SDN ‘in yakın zamanda paylatığı videoya bakabilirsiniz.

Bkz.
Isınan PC nasıl soğutulur? - Bilgisayar Hızlandırma Operasyonu!

Hakan5566

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
bilgisayar bu geçen ay geldi.macunda sıkıntı olacağını sanmıyorum ama...Benim bilgisayar sertleştirilmiş plastik olarak geçiyor malzemesi.Onunda etkisi olabilir sanki.ve laptop genel olarak ısınmıyor.sıcak havanın dışarıya verildiği yer en sıcak yer.oranın tam tersinde kalan yer ise en soğuk yer

yusufgngr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O zaman söylediğim gibi sertleştirilmiş plastik genleşme ile bu sesi çıkartıyor olabilir. Anakartlar lehimlemelere, yani doğal olarak ısıya dayanıklı malzemelerden yapılıyor bunların etkisi de olmuş olabilir. Yabancı kaynaklardan senin gibi bir problemi olan var mı diye bir araştırabilirsin bu senin açından yararlı olabilir.