Laptop için anakart ve işlemci tavsiyesi verebilir misiniz ?

bnymncng

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Merhaba, Asus X54C-SO570R model HM65 Chipset laptopa sahibim 8 yıldır. Anakart chipset arızası sonucu çıkma anakart arıyorum bunları buldum sizce uyar mı?
Bunun dışında şuanki kendi işlemcim i3 2350m birde işlemci almayı düşünüyorum bu aşağıdaki bulduğum işlemci anakartla ile uyumlu mudur?

Ve bunları aldıktan sonra kendim montajlayıp termal macunlarını sürüp taksam açılır mı bi ayar filan gerekir mi teknik servise mi yaptırmalıyım?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

~ KaanCK ~

Profesör
Reaksiyon puanı
1,591
Anakartın desteklediği işlemci soketini bulamadım biliyorsanız ösylermisiniz?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,024
Anakartın desteklediği işlemci soketini bulamadım biliyorsanız ösylermisiniz?
2.nesil Sandy Bridge ya da 3.nesil Ivy Bridge. Soket PGA988.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhaba, Asus X54C-SO570R model HM65 Chipset laptopa sahibim 8 yıldır. Anakart chipset arızası sonucu çıkma anakart arıyorum bunları buldum sizce uyar mı?
Bunun dışında şuanki kendi işlemcim i3 2350m birde işlemci almayı düşünüyorum bu aşağıdaki bulduğum işlemci anakartla ile uyumlu mudur?

Ve bunları aldıktan sonra kendim montajlayıp termal macunlarını sürüp taksam açılır mı bi ayar filan gerekir mi teknik servise mi yaptırmalıyım?

3.nesil Ivy Bridge riskine girebiliyorsan satın al ama bence alma. Ayrıca alacağın işlemci çöp. İ7 2630QM al. 45 Watt olsa bile tüm dünyada herkes takıyor bende bundan almayı düşünüyorum ama 2670QM'i de düşünüyorum. Bu dediğim 2 işlemci 4 çekirdek 8 thread.

Onu almayı düşünmen saçma bence bilgisayarda %1 performans artacak ve bu da paranı çöpe atmak oluyor. İ7 2630QM lere ve İ7 2670QM'lere bak. Onlar 4 çekirdek 8 threadlı.

Birde AMI APTIO 4 var onlarda yani buda UEFI kurulum yapmanız gerektiğidir.

RAM SSD de almayı unutmayın.

Son düzenleme:

bnymncng

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
İşlemci konusunda 3. nesil isteme sebebim hd graphics 4000 olmasıydı onu anladım peki alacağım anakart konusunda ne yapmalıyım ilk attığım uyar de mi? Şuan anakartım yok :D birde bu rev2.1 ve 3.0 nedir bi sıkıntı yaratır mı?

alacağım işlemci 30 tl alacağım anakarta uyarsa denemeyi düşünüyorum çok para harcamak istemiyorum 8 yıllık laptop şimdilik tekrar ayağa kalksın yeter

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,024
İşlemci konusunda 3. nesil isteme sebebim hd graphics 4000 olmasıydı onu anladım peki alacağım anakart konusunda ne yapmalıyım ilk attığım uyar de mi? Şuan anakartım yok :D birde bu rev2.1 ve 3.0 nedir bi sıkıntı yaratır mı?

alacağım işlemci 30 tl alacağım anakarta uyarsa denemeyi düşünüyorum çok para harcamak istemiyorum 8 yıllık laptop şimdilik tekrar ayağa kalksın yeter
O İ3'ü alma. Bende biliyorum HD Graphics 4000 olduğunu. QM işlemci al alacaksan. QM işlemciler 4 çekirdek 8 thread ama harici ekran kartın olmayacaksa almaya değmez. Onun yerine harici ekran kartı olanların alması daha mantıklı.

Son düzenleme:

bnymncng

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
O İ3'ü alma. Bende biliyorum HD Graphics 4000 olduğunu. QM işlemci al alacaksan. QM işlemciler 4 çekirdek 8 thread ama harici ekran kartın olmayacaksa almaya değmez. Onun yerine harici ekran kartı olanların alması daha mantıklı.
Peki i3 2370m işlemci uyar mı anakartı satan yerden alıcam ellerinde bu varmış 50 tl ye?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,024
Peki i3 2370m işlemci uyar mı anakartı satan yerden alıcam ellerinde bu varmış 50 tl ye?
Hayır böyle işlemciler almayın 50 TL diye. I5 2450m var bende o bile çöp. Hatta şu anda ondan yazıyorum.

bnymncng

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Hayır böyle işlemciler almayın 50 TL diye. I5 2450m var bende o bile çöp. Hatta şu anda ondan yazıyorum.
Çöp olsun amacım laptopu en ucuz yoluyla diriltmek uyar mı uymaz mı işlemci? 8 sene i3 2350m kullanan adamım :D

Son mesajlar