Laptop harddiskinden veri kurtarma

Bu konuyu okuyanlar

Smg_201_smg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Elimde zar zor açılan, açıldıktan sonra da donup mavi ekran veren bi laptop var. Sıfırlarım geçerim ama içinde önemli dosyalar var ve onları almam lazım
Windows kurtarma diski oluştursam işe yarar mı? (Oluşturduktan sonra nasıl kullancağım hakkında pek de bi fikrim yok ama)
Ya da aklıma şu geliyo: windows iso dosyasını flash diske atıp ordan boot etmek. Düşündüğüm şey de işletim sistemi flash bellekteyken bilgisayarı açıp harddiskteki verileri almak. Mümkün mü? Yoksa üst üste uydurdum mu? Hdd'yi söküp başka bilgisayara ikincil disk olarak bağlamak diye bi yöntem duymuştum ama bilgisayarın sahibi içini açmam izin vermeye pek niyetli değil. En kötü garantiye gider. 1 yaşında bile değil ve kötü olan da şu: iyi bi bilgisayar. İ7 işlemci, 8gb ram falan... Recovery uygulamaları dışında önerisi olan var mı ( garantiye giderse)?
Şimdiden teşekkür ederim

Tommy Vercetti

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,634
Windows u flaş bellekten çalıştıramazsınız. Slax ve benzeri bir linux dağıtımını dediğiniz gibi usb den çalıştırıp dosyaları almayı deneyebilirsiniz.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Live OS yani canlı işletim sistemi de dediğimiz isolardan birini indirip flash bellek üzerinden PC'yi başlatabilirsiniz.
Yavaş olacaktır fakat HDD'ye ulaşabilirsiniz.
HDD'yi biçimlendirmeden de format atabilirsiniz, önceki dosyalarınız Windows.old dosyası içinde olacaktır.
Burdaki en önemli sorun mavi ekran hatasını verme sebebi, bu hatayı çözdükten sonra formata falan da gerek kalmaya bilir.