Laptop fps sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Serkan123333

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Laptopun özellikleri
12gb ram
İntel i5 işlemci
Nvidia geforce 940mx ekran kartı
Harddisk yok SSD var
Ben bu laptopta lolde 20 fps alıyorum nasıl düzeltebilirim acaba her yolu denedim nerdeyse 4 yıllık bi laptop formattan önce de fps düşükdüde çok kötü oldu artık lütfen yardım

Reaksiyon puanı
221
Laptopun özellikleri
12gb ram
İntel i5 işlemci
Harddisk yok SSD var
Ben bu laptopta lolde 20 fps alıyorum nasıl düzeltebilirim acaba her yolu denedim nerdeyse 4 yıllık bi laptop formattan önce de fps düşükdüde çok kötü oldu artık lütfen yardım
İşlemcinizin modeli nedir?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Ekran kartı driverı güncel mi ? Ekran kartı performans ayarları yapılı mı ?

Serkan123333

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6

Serkan123333

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
arama kısmına dxdiag yazın bir mesaj çıkarsa evet diyin. Sistem sekmesi altında İşlemci yazan yerde yazacaktır.
i5 7200u gibi uzun bir cümle. Tam modeli bu şekilde öğrenirsiniz.
Ben laptopu tamirciye bıraktım touchpad de sorun vardı güncellemeden dolayı sanırım en son sürüm yüklenmiş Windows un acaba sorun başka bişeyden kaynaklı olabilirmi? Yorumun için teşekkür ederim

Reaksiyon puanı
221
Nasıl yani intel i5 7th yazıyor nasıl öğrenebilirim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Nvidia denetim masasından yüksek performansta
Laptop Modelinizi yazıp ardından driver yazın onu yükleyin ve kurun yada driverpack ile sürücüler çok önemli yeri geldiğinde 60 fps gibi bir performans kaybı yapabilir.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Ben laptopu tamirciye bıraktım touchpad de sorun vardı güncellemeden dolayı sanırım en son sürüm yüklenmiş Windows un acaba sorun başka bişeyden kaynaklı olabilirmi? Yorumun için teşekkür ederim
Zannetmiyorum ama olabilir. Bir çok kullanıcı 2004 sürümünden şikayetçi. Benim eski laptoptada masaüstündede bir sorun çıkarmadı.
Performans ayarları bozulmuş veya driver problemi aklıma geliyor. Nvidia denetim masası açıldığına göre gpu da da bir problem yok.

Ne yazık ki aklıma başka bir seçenek gelmiyor hocam.

Serkan123333

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Laptop Modelinizi yazıp ardından driver yazın onu yükleyin ve kurun yada driverpack ile sürücüler çok önemli yeri geldiğinde 60 fps gibi bir performans kaybı yapabilir.
Teşekkür ederim başka nedenleri ne olabilir?

Direk cihazın driverımı ekran kartınınmı bununla ilgili bir video varsa gönderebilirmisniz acaba?

Zannetmiyorum ama olabilir. Bir çok kullanıcı 2004 sürümünden şikayetçi. Benim eski laptoptada masaüstündede bir sorun çıkarmadı.
Performans ayarları bozulmuş veya driver problemi aklıma geliyor. Nvidia denetim masası açıldığına göre gpu da da bir problem yok.

Ne yazık ki aklıma başka bir seçenek gelmiyor hocam.
Teşekkür ederim

Son düzenleme:

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560

Direk cihazın driverımı ekran kartınınmı bununla ilgili bir video varsa gönderebilirmisniz acaba?

Teşekkür ederim
Rica ederim. Laptop ureticisinin sayfasinda ekran karti driveri eski surumdur. Oradan ekran karti hariç hepsini guncelleyebilirsin.(audio,bios,chipset,lan gibi)

Ekran kartini direk nvidia sitesinden güncelle

Serkan123333

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
arama kısmına dxdiag yazın bir mesaj çıkarsa evet diyin. Sistem sekmesi altında İşlemci yazan yerde yazacaktır.
i5 7200u gibi uzun bir cümle. Tam modeli bu şekilde öğrenirsiniz.
Evet 7200u yazıyo 2.50 2.71 hz gibi bişi yazıyo

Asus x556u model driver bulamadım
Bilen varsa atabilirmi acaba

Serkan123333

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Rica ederim. Laptop ureticisinin sayfasinda ekran karti driveri eski surumdur. Oradan ekran karti hariç hepsini guncelleyebilirsin.(audio,bios,chipset,lan gibi)

Ekran kartini direk nvidia sitesinden güncelle
Bununla ilgili bi video varmı ben çok anlamıyorum nvdia haricinde diğerlerini nasıl güncelleyebilirim?

Teşekkür
O frekans hizi.

Denetim masasi - donanim ve ses - guc seceneklerindsn yuksek performansa cekersen, hep en ust hizda calisir islemcin
Teşekkür ederim laptopun güncellemelerini yapmam gerekiyor sanırım driver da bulamadım benim modelimi kendi sitesinde

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Ekran karti harici olanlar digerleri senin performansi etkilemiyor. Eger calismayan usb yoksa, hoparlorden ses geliyorsa kurcalamayabilirsin.

Biosu guncellemek icin flash gerekli. Bazı anakartlarda internetten kendi indiriyorda.
Audio,lan,chipset direk indirip kurmak yeterli

Bununla ilgili bi video varmı ben çok anlamıyorum nvdia haricinde diğerlerini nasıl güncelleyebilirim?

Teşekkü

Teşekkür ederim laptopun güncellemelerini yapmam gerekiyor sanırım driver da bulamadım benim modelimi kendi sitesinde
Nvidia denetim masasini ac yukaridan yardim kismindan sistem bilgilerinden surumu ogrenebilirsin.
nvidia driver yaz Google a. Orada otomatik bulma genelde calismaz. Manuel olarak ekran kartini bul. Son surumu ile seninki ayniysa gunceldir

Serkan123333

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Ekran karti harici olanlar digerleri senin performansi etkilemiyor. Eger calismayan usb yoksa, hoparlorden ses geliyorsa kurcalamayabilirsin.

Biosu guncellemek icin flash gerekli. Bazı anakartlarda internetten kendi indiriyorda.
Yapmasam performans kötümü kalır karışık geldi bana bozarım belki

Y

Nvidia denetim masasini ac yukaridan yardim kismindan sistem bilgilerinden surumu ogrenebilirsin.
nvidia driver yaz Google a. Orada otomatik bulma genelde calismaz. Manuel olarak ekran kartini bul. Son surumu ile seninki ayniysa gunceldir
yabancı sitelerde var driver ama güvenilirmi asusun kendi sitesinde yokda

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Dedigim gibi Ekran karti driveri performansi etkiler. Geri kalanlar etkilemez

Y
yabancı sitelerde var driver ama güvenilirmi asusun kendi sitesinde yokda
Bakiyim bende pcye gecip

İşletim sistemin nedir ? Windows 10 64 bit , windows 10 32 bit, windows 7 32 bit gibi

Bu şekilde seçip uygun driverı bulabilirsin. 940mx dedin ancak işletim sistemini bilmediğimden direk driver linkini atmadım. Aramaya başla dediğinde direk driver karşına çıkacaktır.

12.png

Tolga6bd6

Doçent
Reaksiyon puanı
298
Laptopun özellikleri
12gb ram
İntel i5 işlemci
Harddisk yok SSD var
driver fln güncellemesi yaptınmı ?

Serkan123333

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Dedigim gibi Ekran karti driveri performansi etkiler. Geri kalanlar etkilemez

Bakiyim bende pcye gecip

İşletim sistemin nedir ? Windows 10 64 bit , windows 10 32 bit, windows 7 32 bit gibi

Bu şekilde seçip uygun driverı bulabilirsin. 940mx dedin ancak işletim sistemini bilmediğimden direk driver linkini atmadım. Aramaya başla dediğinde direk driver karşına çıkacaktır.

Ekli dosyayı görüntüle 117572
Windows 10 64 bit

Formattan sonra hiç bişey yapmadım

Laptop driverı asusun kendi sitesinde yok

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Windows 10 64 bit

Formattan sonra hiç bişey yapmadım

Laptop driverı asusun kendi sitesinde yok
Buyur hocam.

Asusun sitesinde en güncel ekran kartı driverı bulunmaz zaten. Ekran kartı için muhatabınız nvidiadır.

(Önceki mesajımdaki fotoğraftaki gibi kendinizde driverınızı bulabilirsiniz.)

Genelde windows güncellemeleri ile ekran kartıda güncellenir.
Öncesinde sürümü kontrol edip boşuna indirme yapmayabilirsiniz.

Nvidia denetim masası - yardım - sistem bilgileri ne girin. Sürücü sürümü 456.38 ise günceldir.

(fotoğraf örnek amacıyla)

1234.png

Serkan123333

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Buyur hocam.

Asusun sitesinde en güncel ekran kartı driverı bulunmaz zaten. Ekran kartı için muhatabınız nvidiadır.

(Önceki mesajımdaki fotoğraftaki gibi kendinizde driverınızı bulabilirsiniz.)

Genelde windows güncellemeleri ile ekran kartıda güncellenir.
Öncesinde sürümü kontrol edip boşuna indirme yapmayabilirsiniz.

Nvidia denetim masası - yardım - sistem bilgileri ne girin. Sürücü sürümü 456.38 ise günceldir.

(fotoğraf örnek amacıyla)

Ekli dosyayı görüntüle 117574
Laptop şuan elim deil nvdia güncelse sorun ney kaynaklıdır
İntelin ekran kartını kullansam dahamı iyi intel hd graphics 4000

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Laptop şuan elim deil nvdia güncelse sorun ney kaynaklıdır
İntelin ekran kartını kullansam dahamı iyi intel hd graphics 4000
Intel sadece yuksek guc gerektirmeyen islerde kullanilmasi icin kullaniliyor. Tarayicida takilmak gibi.
Harici Ekran kartinin yıpramasını engelleme amacli. Gucude aşırı fazla dusuk 940mx e gore.
O sebeple is gormez.

Neyden kaynakli kestiremiyorum da performans ayarlarinizda eksik varmi videodan kontrol edebilirsiniz. Overclock haric

Serkan123333

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Intel sadece yuksek guc gerektirmeyen islerde kullanilmasi icin kullaniliyor. Tarayicida takilmak gibi.
Harici Ekran kartinin yıpramasını engelleme amacli. Gucude aşırı fazla dusuk 940mx e gore.
O sebeple is gormez.

Neyden kaynakli kestiremiyorum da performans ayarlarinizda eksik varmi videodan kontrol edebilirsiniz. Overclock haric
evet yaptım internette ne bulduysam bi tanesi ript dosyalarındaki bi yazıyı değiştirtti acaba ondan kaynaklı olurmu ama o valorantdı benim lolde de sıkıntım var 10 20 fps alıyorum

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
evet yaptım internette ne bulduysam bi tanesi ript dosyalarındaki bi yazıyı değiştirtti acaba ondan kaynaklı olurmu ama o valorantdı benim lolde de sıkıntım var 10 20 fps alıyorum
O dosyanin ne oldugunu bilmiyorumda simdi aklima geldi acaba oyunda nvidia devreye girmiyormu ?

Serkan123333

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
O dosyanin ne oldugunu bilmiyorumda simdi aklima geldi acaba oyunda nvidia devreye girmiyormu ?
Laptop gelince bi bakıyım internetten yani dediğiniz şey oyun başlarken nvdia yı kullanmıyomu. Formattan öncede valorantda 30 40 fps alıyodum ama lolde bu kadar düşük olması ben bakmıştım formattan sonra nvdia kullanıyordu

Laptop gelince bi bakıyım internetten yani dediğiniz şey oyun başlarken nvdia yı kullanmıyomu. Formattan öncede valorantda 30 40 fps alıyodum ama lolde bu kadar düşük olması ben bakmıştım formattan sonra nvdia kullanıyordu

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Oyun esnasında nvidiayı kullanmıyor olabilir diye düşündümde.
Driver güncel, performans ayarları yapılmış halde 20 fps alması garip geldi. En düşük ayarlarda kaç fps alıyordunuz lolde ? 2016ya ait i5 6200u 940mx laptopta 100 120 fps gözüküyorda.

Serkan123333

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Driver güncel, performans ayarları yapılmış halde 20 fps alması garip geldi. En düşük ayarlarda kaç fps alıyordunuz lolde ? 2016ya ait i5 6200u 940mx laptopta 100 120 fps gözüküyorda.
Eskiden fps e hiç bakmazdım çünkü farketmezdim kasmadığı için ama problem var başka parçadan kaynaklanabilirmi?

Gelince bakarım bi güncelleme ye teşekkür ederim umarım düzelir başka neyden olırki

Son düzenleme:

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Eskiden fps e hiç bakmazdım çünkü farketmezdim kasmadığı için ama problem var başka parçadan kaynaklanabilirmi?
Fpsyi cpu,gpu,ram etkilerde fps iyi oldugu halde drop yasanirsa hdd ve ram kaynakli olur genelde.
Yazilimsal olarak virus,driver,yapilandirma

Gelince bakarım bi güncelleme ye teşekkür ederim umarım düzelir başka neyden olırki
Rica ederim. Aklima gelenler bunlar ? Baska yontem veya fikir sahibi biri gelecektir gun icinde

Serkan123333

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Fpsyi cpu,gpu,ram etkilerde fps iyi oldugu halde drop yasanirsa hdd ve ram kaynakli olur genelde.

Rica ederim. Aklima gelenler bunlar ? Baska yontem veya fikir sahibi biri gelecektir gun icinde
böyle bir ayar var youtubda işe yaramı bide işlemci yada ekran kartı tam performansla çalışmıyo olabilirmi?

Ramlerde bi problem olabilirmi acaba?

Ramin hepsini kullandığından emin nasıl olabilirim ve zarar verirmiki acaba?

Ekli dosyalar

• Screenshot_2020-09-25-16-46-53.png
    Screenshot_2020-09-25-16-46-53.png
    145.6 KB · Görüntüleme: 67
Son düzenleme:

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
böyle bir ayar var youtubda işe yaramı bide işlemci yada ekran kartı tam performansla çalışmıyo olabilirmi?
Normalde o sekme gözükmez. Direk varsayılanda. Kendiliğinden değiştiğini zannetmem. Bir reg dosyası indirmeden kontrol edebilme şansınız varsa kontrol edinde değiştirmeyin derim.

Ramler için arama kısmına Windows bellek tanılama yazabilirsin. Bir sorun olup olmadığını test eder.
Görev yöneticisi-Performans-Bellek kısmında Ram hızına miktarına bakabilirsin. Donanıma ayrılmış kısmında ufak tefek değerler yazarsa problem değilde yüksek GB boyutuna varmasın yeter. [Sanırım son sürümlerde geldi bu özellik]
Bu bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler dediğinde toplam ram miktarı gözükür. (Veya dxdiag tanda bakabilirsin)