Laptop Fanından Kaynaklı Performans Düşüklüğü

Bu konuyu okuyanlar

mfatihklr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar öncelikle merhaba elimde lenovo ideapad 3 laptop var bundan 2 ay kadar önce oyun oynarken (gta5 ets2 csgo vb.) oyun başlar başlamaz laptopun fanı çalışırdı ve oyunlarda herhangi bir kasma donma olmadan yüksek grafiklerde rahatça oyunumu oynardım araya sınavların girmesi klavyemin bozulması gibi nedenlerden dolayı yaklaşık 2 aydır oyun oynamıyordum bugün oyuna girdiğimde laptopun fanının açılmadığını oyunlarda düşük ayarlarda bile ciddi donmalar olduğunu ve laptopumun 2 ay öncesine kıyasla ısınmaya başladığını farkettim bunun nedeni nedir ben bi ayarını bozmuş olabilir miyim yoksa fan mı bozulmuştur yardımcı olursanız sevinirim

yusufege

servet sayar
Reaksiyon puanı
849
Arkadaşlar öncelikle merhaba elimde lenovo ideapad 3 laptop var bundan 2 ay kadar önce oyun oynarken (gta5 ets2 csgo vb.) oyun başlar başlamaz laptopun fanı çalışırdı ve oyunlarda herhangi bir kasma donma olmadan yüksek grafiklerde rahatça oyunumu oynardım araya sınavların girmesi klavyemin bozulması gibi nedenlerden dolayı yaklaşık 2 aydır oyun oynamıyordum bugün oyuna girdiğimde laptopun fanının açılmadığını oyunlarda düşük ayarlarda bile ciddi donmalar olduğunu ve laptopumun 2 ay öncesine kıyasla ısınmaya başladığını farkettim bunun nedeni nedir ben bi ayarını bozmuş olabilir miyim yoksa fan mı bozulmuştur yardımcı olursanız sevinirim
Fan bozulmuş olabilir
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yada klavyen bozulmuş ya ondan dolayı etkilemiş olabilir

Alex4883

Doçent
Reaksiyon puanı
255
Fan bozulmuş ya da kirden çalışmaz hale gelmiş olabilir önerim servise götürmen

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
servise yada işini bilen bir bilgisayarcıya götürüp temizletmen gerekiyor. termal macunlarını da yenilesinler.. ısınmadan dolayı anakartın zarar görebilir..

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
hem fanlara bakılır (kanadı kırılmış, soket arızası falan olabilir) hem de açılmışken fan temizliği ve termal macun yenilemesi yapılır..

mfatihklr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
cpu kullanımı %70 ken fan açmaması normal değil demi

Alex4883

Doçent
Reaksiyon puanı
255
cpu kullanımı %70 ken fan açmaması normal değil demi
Bana sorarsanız fanı açmaması normal değil

Bilgisayaralarda ısı sensörleri vardır fanlar ısı sensöründen gelen veriye göre çalışır bilgisayarda büyük bir işlem yapmıyoriken sessiz kullanım için çok hızlı çalışmazlar CPU(işlemci),anakart,RAM veya GPU(Ekran kartı) büyük bir işlem yaptığında oyun gibi ısınmaya başlar ve ısıdan hasar almamak için otomatik olarak fanları daha hızlı çalıştırırlar. Yanlış hatırlamıyorsam parçalar 80* derecenin üzerine çıkmamalıdır aksi taktirde hasar alıyorlardı.

Bu yüzden cihazı en kısa süre içerisinde servise götürmenizi ve götürene kadar kullanmamanızı tavsiye ederim

Son düzenleme: