Laptop Fan Temizliği Nasıl Yapılır ve Termal Macun Nasıl Değiştirilir

Bu konuyu okuyanlar

_emre_emre_

Profesör
Reaksiyon puanı
2,265
eski bir toshiba laptopum var 8 yıllık. hiç fan temizleme ve termal macun değişimi olmadı. en son boşta 90 derecede çaılışoyrdu :) Artık başka laptop kullanıyorum ve o laptopun fanını temizleyip termal macununu yenileyip linux kurarak kullanmak istiyorum. nasıl fanı temizlerim ve termal macunu değiştiririm? termal macunu sürmek için işlemciyi çıkarmam gerekirmi?

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Kapağını açıp öncelikle bakır ısı borularının vidalarını sökerek çıkarın. Ardından fanı çıkarın ve temizleyin. Bakır ısı borularının işlemcinin üstünde kalan kısmını kolonyalı veya alkollü bir peçeteyle/statik elektriklenme yapmayacak bir bezle nazikçe silin. Ardından işlemcinin üzerindekilerini aynı şekilde silin. Çıkarılabiliyorsa silemediğiniz kısımları silmek için çıkarın sildikten sonra üzerindeki alkolün/kolonyanın buharlaştığıdan emin olduktan sonra geri takın. ardından termal macunu gerekli miktarda sürüp her yerine eşit bir şekilde dağıtın. Ve son olarak fan ve bakır ısı borularını geri takıp bilgisayarın kapağını kapatın.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,131
Laptop modeline uyumlu Youtube söküm videoları var. Bakarak sökmeye çalış.

_emre_emre_

Profesör
Reaksiyon puanı
2,265
termal macun olarak önerebileceğiniz kaliteli çok ta pahalı olmayan bir şey var mı?

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,131
Arctic MX alabiliyorsan kaliteli ürün.

Diss2text

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Kapağını açıp öncelikle bakır ısı borularının vidalarını sökerek çıkarın. Ardından fanı çıkarın ve temizleyin. Bakır ısı borularının işlemcinin üstünde kalan kısmını kolonyalı veya alkollü bir peçeteyle/statik elektriklenme yapmayacak bir bezle nazikçe silin. Ardından işlemcinin üzerindekilerini aynı şekilde silin. Çıkarılabiliyorsa silemediğiniz kısımları silmek için çıkarın sildikten sonra üzerindeki alkolün/kolonyanın buharlaştığıdan emin olduktan sonra geri takın. ardından termal macunu gerekli miktarda sürüp her yerine eşit bir şekilde dağıtın. Ve son olarak fan ve bakır ısı borularını geri takıp bilgisayarın kapağını kapatın.

Hocam ben de termal macun yenilemesi yapacağım, masaüstü bilgisayar için. Termal macunu silmek için kolonyayı azıcık pamuğa sürsem hafifçe silsem sonrasında da peçete ile kurulasam bir sıkıntı olur mu? Hani demişsiniz ya, statik elektriklenme vs. tam bilgim yok ondan sordum.

_emre_emre_

Profesör
Reaksiyon puanı
2,265
Isı geçiricilik değerleri yüksek ürün.
yani kaliteli. ben 2020 yazında laptop aldım overclock yok onun da termal macununu değiştiriyim mi? eğer termal macun değişimi gereliyorsa servise yaptırabilirmiyim?