Laptop Ekranında Beyaz Çizgilerin Oluşması

Bu konuyu okuyanlar

harunc24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İyi günler arkadaşlar Toshiba Satallite L675-10z bir laptopum var.
Laptopta herhangi bir sorun yoktu fakat 3 ay önce ekranın tam ortasının üst kısmında sınırlı bölgede dikkatli baktığında ufak 1 cmden daha kısa yatay
beyaz çizgiler oluştuğunu farkettim.
Fark ettikten sonra 2-3 ay kullandım daha sonra bilgisayarın Chipseti bozuldu bilgisayarcıda 430 Liraya değişimi yapıldı.Format felan atıldı.
Chipsetin değişiminden sonra eve geldiğinde bu çizgilerin ekranın neredeyse tamamında oluştuğunu fark ettim.Bu çizgiler özellikle renkli arka plan varsa ekranda hiç belli olmuyorlar fakat mühendislikle alakalı bazı programlar kullandığımda koyu arka planda çok net görünüyorlar karıncalanma gibi böyle saniyeden daha sürede karıncalanma gibi çizgiler aynı yerde gidip tekrar geliyorlar bu bilgisayarın açık olduğu sürece devam ediyor.video izlerkende dikkatli baktığında çizgiler karıncalanma gibi fark ediliyor ve ekran resmi aldığında da belli olmuyorlar fotoğrafları telefonla çekebildim.
Ben şunu sormak istiyorum bu sorun bilgisayarda bir kaç ay vardı ama sadece ekranın üst orta kısmında küçük bölgedeydi.
Sonra Chipset arızası meydana geldi.Chipset değişiminin yapıldığında bilgisayara format felanda attı.Değişimden sonra bu olay arttı ve ben bilgisayarcıya sorduğumda başka Chipset taktık sorun yine devam ediyor dedi.
Ekrana giden kabloda sorun olabilir dedi sorun onlarda da yokmuş.Yani sizce bu sorun özellikle video izlerken ve koyu renkli planlarda beliriyor ve ekran resmi aldığında da görünmüyor.Ufak ama can sıkan çizgiler yani.Yarın başka bir bilgisayarcıya götürmeyi düşünüyorum.
Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir ve çözüm için ne yapılmalıdır?
Çizgiler ekran resmi alındığında belli olmadığından dolayı telefonla çektim.Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    40.4 KB · Görüntüleme: 919
  • 2.jpg
    2.jpg
    53 KB · Görüntüleme: 2,066

Rootsyl

Müdavim
Reaksiyon puanı
514
ekran kartında sıkıntı var. msi afterburner indirip ekran kartının hızını düşürmeyi deneyebilirsiniz. olmaz ise ekran kartını normale geri getirip biostan işlemcinin hızını düşürmeyide deneyebilirsiniz.

harunc24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Biostan işlemcinin hızının düşürülmesi ve msi afterburner dediğin uygulamanın bilgisayarı yavaşlatma gibi sorunlar olabilir mi ?
Birde bunların kesin çözüm olduğuna eminmisiniz yoksa tahmin mi ediyorsunuz ?

Rootsyl

Müdavim
Reaksiyon puanı
514
evet olur. Ben bunlarla test yaparken mhz yi yükseltince çizgiler oluşuyodu. belki sizin durumunuzdada işe yarayabilir. bide grafik driverları tam değilmi?

harunc24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Cevaplarınızdan dolayı teşekkürler.
1 ay önce Chipsetin değişiminde format atıldı.Bilgisayarın ayarlarından fazla anlamıyorum nasıl öğreneceğim driverların tam olup olmadığını ?
Birde formattan öncede aynı sorunlar vardı.

harunc24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
AMD Mobility Radeon HD 5000 Series

gollik29

Asistan
Reaksiyon puanı
152
Cevaplarınızdan dolayı teşekkürler.
1 ay önce Chipsetin değişiminde format atıldı.Bilgisayarın ayarlarından fazla anlamıyorum nasıl öğreneceğim driverların tam olup olmadığını ?
Birde formattan öncede aynı sorunlar vardı.
Bilgisayar(Fare Sağ Tık)>Yönet>Aygıt Yöneticisi

cenkkkk

Doçent
Reaksiyon puanı
373
Yaptığım araştırma sonucunda aynı problemi yaşayan bir kişiyi buldum ve sorunu termal macun değişimiyle çözmüş.

harunc24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yaptığım araştırma sonucunda aynı problemi yaşayan bir kişiyi buldum ve sorunu termal macun değişimiyle çözmüş.
Hangi sitede buldun link yazarmısın.
Termal macun değişiminden ziyade macunları felan yenilendi ama yenilenmesimi gereklidir ?

cenkkkk

Doçent
Reaksiyon puanı
373
Hangi sitede buldun link yazarmısın.
Termal macun değişiminden ziyade macunları felan yenilendi ama yenilenmesimi gereklidir ?
Site değil başka bir forumdan bulduğum için buraya atmam sorun olabilir. Kişinin geribildirimini yazayım buraya :
Termal macun sürdükten 6 gün sonra hem ısınma problemim çözüldü, hem de ekran çizgileri tamamen kayboldu. hiçbir problem yok artık. benden sonra bu problemi yaşayacak olan arkadaşlara da geri bildirim olması için yazıyorum.

harunc24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Benim laptoptada macunları yenilendi o da yenilemiş değişime gerek yok anladığım kadarıyla.
Başlığını yazarsanız googleda yazdığımda en azından sorunun aynı olup olmadığını anlama açısından.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bu sorun icin grafik islemcisi, panel ve panel ile anakartın bağlantısını sağlayan kablo üçlüsünden birinden kaynaklanıyor olma ihtimali yüksek.

harunc24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu sorun icin grafik islemcisi, panel ve panel ile anakartın bağlantısını sağlayan kablo üçlüsünden birinden kaynaklanıyor olma ihtimali yüksek.
Bilgisayarcının doğrusu veya yalanı olabilir ama ekrana giden kablolardan birinde sorun olduğunu 90 tl fiyat verdi.Sonrasında bilgisayarın arka planı kırmızı renge büründe daha doğrusu açık kırmızı yani ekranda yaptığın herşey belli oluyor ama kırmızılıkta ekranın arka planını komple kapatmış.Sonra tekrar Chipseti değiştiriyim kablo sağlam dedi 2. chipseti ve kendi kablomu taktıktan sonra kırmızılık geçti fakat ekranın heryerinde beliren ufak çizgiler oluşuyor bilgisayar açık olduğu sürece devam ediyor.Bilgisayarcıdada bir iş olabilir bu malum süreçten dolayı gidip anladığı dilden konuşma yapılmıyor.Sorun asıl neden kaynaklanıyor birde onu öğrenip karşısına gitmek gerekiyor.Yani kablonunda değiştiğini söylediler.Ama geçmediğinden eski kabloyu taktılar
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sizce sorun neden ?

harunc24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Chipsetinden kaynaklı olabilirmi?

kayasabdurrahman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
İyi günler arkadaşlar Toshiba Satallite L675-10z bir laptopum var.
Laptopta herhangi bir sorun yoktu fakat 3 ay önce ekranın tam ortasının üst kısmında sınırlı bölgede dikkatli baktığında ufak 1 cmden daha kısa yatay
beyaz çizgiler oluştuğunu farkettim.
Fark ettikten sonra 2-3 ay kullandım daha sonra bilgisayarın Chipseti bozuldu bilgisayarcıda 430 Liraya değişimi yapıldı.Format felan atıldı.
Chipsetin değişiminden sonra eve geldiğinde bu çizgilerin ekranın neredeyse tamamında oluştuğunu fark ettim.Bu çizgiler özellikle renkli arka plan varsa ekranda hiç belli olmuyorlar fakat mühendislikle alakalı bazı programlar kullandığımda koyu arka planda çok net görünüyorlar karıncalanma gibi böyle saniyeden daha sürede karıncalanma gibi çizgiler aynı yerde gidip tekrar geliyorlar bu bilgisayarın açık olduğu sürece devam ediyor.video izlerkende dikkatli baktığında çizgiler karıncalanma gibi fark ediliyor ve ekran resmi aldığında da belli olmuyorlar fotoğrafları telefonla çekebildim.
Ben şunu sormak istiyorum bu sorun bilgisayarda bir kaç ay vardı ama sadece ekranın üst orta kısmında küçük bölgedeydi.
Sonra Chipset arızası meydana geldi.Chipset değişiminin yapıldığında bilgisayara format felanda attı.Değişimden sonra bu olay arttı ve ben bilgisayarcıya sorduğumda başka Chipset taktık sorun yine devam ediyor dedi.
Ekrana giden kabloda sorun olabilir dedi sorun onlarda da yokmuş.Yani sizce bu sorun özellikle video izlerken ve koyu renkli planlarda beliriyor ve ekran resmi aldığında da görünmüyor.Ufak ama can sıkan çizgiler yani.Yarın başka bir bilgisayarcıya götürmeyi düşünüyorum.
Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir ve çözüm için ne yapılmalıdır?
Çizgiler ekran resmi alındığında belli olmadığından dolayı telefonla çektim.Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir?
Termal macunu bayağı bir değiştirmemiş ve ısıdan dolayı gpu chipset hatası vermiş hayırlı olsun

Garantisi varsa acil yolla.

harunc24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Termal macunu bayağı bir değiştirmemiş ve ısıdan dolayı gpu chipset hatası vermiş hayırlı olsun

Garantisi varsa acil yolla.
Garantisi yok.Evet ilk sorun yani chipsetin arızalanması ısınmadan kaynaklıydı fakat chipsetin değişimi yapıldı ve macun sürüldü ısınma şuanda yok fakat sorun şuanda var

Yasinbedir

Doçent
Reaksiyon puanı
124
Garantisi yok.Evet ilk sorun yani chipsetin arızalanması ısınmadan kaynaklıydı fakat chipsetin değişimi yapıldı ve macun sürüldü ısınma şuanda yok fakat sorun şuanda var

Hocam harici ekrana görüntü yansıttığında durum ne oluyor ? Laptop un panelinde yani ekranında sorun olmadığından eminiz değil mi ?

harunc24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
HDMI kablosuyla televizyona yansıtmadım fakat ekran resmi aldığında herhangi bir sorun görünmüyor.

harunc24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
chipset değiştimi tamirmi yapıldı ?
Eğer yalan söylemiyorsa değişimi yapıldığını söylediler ve doğru olduğunu düşünüyorum birinin vasıtasıyla gittim öyle bir yanlış yapacaklarını zannetmiyorum ama teyit almak iyi olabilir

Siz iyisi mi bir harici ekrana görüntü verin hocam , sorununuz ekran gibi duruyor.
Tamam üstad şimdi HDMI kablosuyla televizyona yansıtmayı deniyorum sonucu şimdi yazacağım

kayasabdurrahman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Eğer yalan söylemiyorsa değişimi yapıldığını söylediler ve doğru olduğunu düşünüyorum birinin vasıtasıyla gittim öyle bir yanlış yapacaklarını zannetmiyorum ama teyit almak iyi olabilir

Tamam üstad şimdi HDMI kablosuyla televizyona yansıtmayı deniyorum sonucu şimdi yazacağım
harici ekranda ne olduğu belli olur şimdi :)

Son düzenleme:

harunc24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar kusura bakmayın sizi biraz beklettim televizyondaki sorundan dolayı başka bir televizyonda denedim ondan dolayı beklettim sizi.Televizyona yansıttığımda bu çizgiler televizyonda belli olmuyor ne demek oluyor yani bunun ekranda belli olmaması ?

kayasabdurrahman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Arkadaşlar kusura bakmayın sizi biraz beklettim televizyondaki sorundan dolayı başka bir televizyonda denedim ondan dolayı beklettim sizi.Televizyona yansıttığımda bu çizgiler televizyonda belli olmuyor ne demek oluyor yani bunun ekranda belli olmaması ?
üstad eğer ekranda sıkıntı yoksa chipset hatası değiştirildiği yere tekrar götür.

harunc24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu sorun daha öncesinde ekranın orta üst kısmıda 3 parmak genişlik 3 parmak uzunluk şeklinde vardı ve arkadan ekrana biraz parmağınla baskı yapsan belli olmuyordu.Sonrasında Chipseti bozuldu ve değişimi yapıldı.Şimdi ise ekranın tamamında var ve baskıyı sert bile yapsan geçmiyor yani bu sorun adamlardan mı kaynaklı yoksa daha başka biryerdenmi kaynaklı tam teyit alabilsem onlara anlayacağı dilden iletişim kuracağım ama tam teyit almam gerekiyor.Birde bilgisayarı teslim alırken sorduğumda çok az kaldı chipseti tekrar değiştirdik ancak bu kadar gideriliyor dediler.Ekran kartı felan olabilir dediler.Bana chipsetindende kaynaklanıyorda olabilir gibi geliyor çünkü bu sorun öncesinde bu kadar değildi bilgisayar ısınması bayağı uzun süre sürdü ve ben üşenmiştim 10 dkda bile kapanabiliyordu.Sonra chipseti tamamen bozulduktan sonra yaptılar sorun arttı.Yani chipsetinden kaynaklı gibimi görünüyor?

kayasabdurrahman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Bu sorun daha öncesinde ekranın orta üst kısmıda 3 parmak genişlik 3 parmak uzunluk şeklinde vardı ve arkadan ekrana biraz parmağınla baskı yapsan belli olmuyordu.Sonrasında Chipseti bozuldu ve değişimi yapıldı.Şimdi ise ekranın tamamında var ve baskıyı sert bile yapsan geçmiyor yani bu sorun adamlardan mı kaynaklı yoksa daha başka biryerdenmi kaynaklı tam teyit alabilsem onlara anlayacağı dilden iletişim kuracağım ama tam teyit almam gerekiyor.Birde bilgisayarı teslim alırken sorduğumda çok az kaldı chipseti tekrar değiştirdik ancak bu kadar gideriliyor dediler.Ekran kartı felan olabilir dediler.Bana chipsetindende kaynaklanıyorda olabilir gibi geliyor çünkü bu sorun öncesinde bu kadar değildi bilgisayar ısınması bayağı uzun süre sürdü ve ben üşenmiştim 10 dkda bile kapanabiliyordu.Sonra chipseti tamamen bozulduktan sonra yaptılar sorun arttı.Yani chipsetinden kaynaklı gibimi görünüyor?
yüksek ihtimalle.