Laptop donma sorunu

Bu konuyu okuyanlar

kaswaldos321

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba benim bi sıkıntım var sorun şu ki; herhangi bir oyunda bazen iki günde bir bazen hergün bazen maç ortası bazen maç sonuna doğru ısınma vs. fps düşmesi hiçbir sorun yokken çat diye pc donup kalıyor. Görev yöneticisinde yanıt vermiyor olarak gözüküyor oyun ancak kapatamıyorum ve rest atmak zorunda kalıyorum. Eskiden sadece CS:GO da olurdu ama görev yöneticisinden kapatırdım ve pc yi kaptana kadar bidaha hiç olmazdı ama her açtığımda illa 1 kez olurdu. 3 kez formatladım windows 8.1 son sürüm güncel ekran kartı güncel, HDD tarama yaptım sıkıntı çıkmadı, ısınma için 12V çift fanlı soğutma var bunun sayesinde;

LoL'de max 75 derece
CS:GO max 78-79 derece
Çok sistem isteyen oyunlarda ise max 85 dereceyi nadiren görüyor.
Sorunun ısınmadan olmadığına inanıyorum çünkü fps düşmesi felan hiç yok aniden çat diye donuyor onuda zamanı yok kafasına göre. Sanki bişeyler çakışıyomuş gibi geliyo bana ama formatla bile geçmediğine göre donanımsal bi arıza olduğunu düşünüyorum. Termal macun ve toz temizliği yeni yapıldı.

Windows 8.1
GT 745m 128 bit 2GB
i7 4702mq
8 GB ram
Casper CSY serisi

3 yıllık bilgisayar öğrenciyim durumum olsa değiştirirdim ancak bununla idare etmem lazım inşallah çözeriz sıkıntıyı. Herkese iyi forumlar.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Temiz Windows 10 kurulumu yapmanı öneririm.

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,353
Pc yi uzun saatler açık bırakmaman lazım kullanıdığın soğutucu yeterli olmayabilir ya da laptobun kendi fanları arıza almış olabilir stabil çalışmıyor olabilir Laptob un ekran kartı zaten çok ta iyi bir model değil düşük fps alman normal donmalarda olabilir Çünkü GT serisi ekran kartları CS GO için uygun değil

kaswaldos321

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pc yi uzun saatler açık bırakmaman lazım kullanıdığın soğutucu yeterli olmayabilir ya da laptobun kendi fanları arıza almış olabilir stabil çalışmıyor olabilir Laptob un ekran kartı zaten çok ta iyi bir model değil düşük fps alman normal donmalarda olabilir Çünkü GT serisi ekran kartları CS GO için uygun değil
PC'yi harici monitörle oynuyorum zaten yan ekrandan laptoptan ısı değerlerini açık bırakıyorum laptopa göre değerler çok iyi hele ki casper bilgisayara göre.. Eskiden 90 derecede sıkıntısız oynardım. FPS düşük diye bi cümle kullanmadım ben yanlış gördünüz galiba zaten monitör 60 hz ben 160-170 fps alıyorum CS:GO da buda yetiyor ancak fps düşmesi felan yokken aniden çat diye donuyor yani hiçbir sıkıntı yokken..
Ek olarak ben 3 yıldır oynuyorum hiçbir sıkıntı yok bu sıkıntı 2 aydır var
--- Gönderi Güncellendi ---
Şuan ücretsiz yükseltmem mümkün mü

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,353
PC'yi harici monitörle oynuyorum zaten yan ekrandan laptoptan ısı değerlerini açık bırakıyorum laptopa göre değerler çok iyi hele ki casper bilgisayara göre.. Eskiden 90 derecede sıkıntısız oynardım. FPS düşük diye bi cümle kullanmadım ben yanlış gördünüz galiba zaten monitör 60 hz ben 160-170 fps alıyorum CS:GO da buda yetiyor ancak fps düşmesi felan yokken aniden çat diye donuyor yani hiçbir sıkıntı yokken..
Ek olarak ben 3 yıldır oynuyorum hiçbir sıkıntı yok bu sıkıntı 2 aydır var
--- Gönderi Güncellendi ---

Şuan ücretsiz yükseltmem mümkün mü

Crack Bul yükle diyor :)

kaswaldos321

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Crack Bul yükle diyor :)
Valla arayınca bulunur elbet :) Ama benim kafama takılan şu benim 2 bin saatin üzerinde oynama sürem var yani bukadar zaman sıkıntı olmadıda neden şimdi, formatladım ve 2013 teki güncellemelere döndüm ozamanda aynı sorun oldu. Yani yazılımdan olsa illa ki formatla felan düzelirdi. Ben 5-6 ayda bir macun felan değiştiriyorum dikkatte ediyorum ama acaba işlemcinin pinlerinin biyerine bişey felan mı oldu mekanik olarak mı bi arıza var acaba diye düşünüyorum.

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,353
Valla arayınca bulunur elbet :) Ama benim kafama takılan şu benim 2 bin saatin üzerinde oynama sürem var yani bukadar zaman sıkıntı olmadıda neden şimdi, formatladım ve 2013 teki güncellemelere döndüm ozamanda aynı sorun oldu. Yani yazılımdan olsa illa ki formatla felan düzelirdi. Ben 5-6 ayda bir macun felan değiştiriyorum dikkatte ediyorum ama acaba işlemcinin pinlerinin biyerine bişey felan mı oldu mekanik olarak mı bi arıza var acaba diye düşünüyorum.

Problem ekran kartın da olduğu için yüksek fps alamıyorsun laptop çok ısınıyor eski yeni bilgisayar toplaman gerekir bu sefer masaüstü toplaman daha mantıklı olur modifiye etme gibi bir seçeneğin olur

kaswaldos321

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Problem ekran kartın da olduğu için yüksek fps alamıyorsun laptop çok ısınıyor eski yeni bilgisayar toplaman gerekir bu sefer masaüstü toplaman daha mantıklı olur modifiye etme gibi bir seçeneğin olur
Death Mark ben son kez size aynı şeyi yazıcam bi türlü anlatamıyorum sorunumu :D Ekran kartı PERFORMANSI ile ilgili bir sıkıntı yok. Sorun cs 1.6 da lolde pes2013 hepsinde oluyor. FPS Kaybı ve ISINMA yaşamıyorum. Eskiden fanlar yokken bazen ısınmadan dolayı fps düşerdi ama şuanki sistemde ısınma 75 dereceleri geçmediği için fps düşmesi fps kaybı olmuyor. Boş alanda 200-220 çatışmada 160-170 fps laptop için gayet iyi ve yeterli gel gelelim ki sıkıntı cs 1.6 da bile oluyor onada ekran kartı yetmiyor demek mantıksız olur :) Sorun ekran kartında olsa bile performansı ve modeli ile alakalı değil bi yerde bi arıza olabilir. Siz bu konuyu burda kapatın teşekkür ederim konu dursun belki yardımcı olabilecek başka biri çıkar bi umut