Laptop Aşırı Isınması

Bu konuyu okuyanlar

raraboma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Samsung 270E5V marka laptop a sahibim.
4gb Ram ddr3
İntel İ5 3230M
Nvidia 710m
120 gb ssd sandisk

Arkadaşlar öncelikle eski bir laptop.Sadece en düşük ayarlarda warframe oynuyorum.95 dereceleri görüyor oyun içi bende fanını değiştirdim yeni model DC lerden aldım.Ama hala fna yeteri kadar soğutmuyor 95 dereceleri görüyorum.Altında harici 4 pervaneli soğutucu var ama bir işe yaramıyor.Çok fazla konu araştırdım 1 haftadır bir çok fan denetim programları denedim.Samsung a uymadığı için çalışmadı.Bios ayarlarında fan ayarı bulunmamaktadır.Fana 95 derecedeyken bile ince kağıt parçası koyduğumda fanın önüne kağıt kıpırdamıyor bile.
Forumda dahil bir çok araştırma yaptım bu fan hızı normal mi yoksa fanın güç çekmesinde mi sorun var dicem ama düşük derecelerdeyken çok az çalışıyor oyundayken daha fazla kendini ayarlıyabiliyor ama çok az soğutuyor değerli tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
İlk değiştirdiğiniz fan da mı aynı şekildeydi.
Fan ile beraber macun yenileme işlemi gerçekleştirdiniz mi?
Warframe ayarları düşükte olsa sistem zorlayan bir oyun, oyun esnasında ani takılmalar meydana geliyor mu?

raraboma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İlk değiştirdiğim fan da aynı şekildeydi.
Fanla beraber macunu değiştirdim tabiki ve hava yollarını temizledim.
Onun harici surviving mars, motogp13 gibi oyunlarla da yükseliyor.
Onun harici warframe de ani fps iniş ve çıkışlarıda yaşıyorum ani takılmalar yani.

Normalde oyun oynamazdım karantina sürecinden dolayı evde olduğum için oynuyorum.2 3 yıldır oyun oynamıyordum.Daha önce laptop ısısı en fazla 75 80 leri görüyor ve fan çok iyi çalışıyordu.

UmutsuzAdam

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,032
Onun harici warframe de ani fps iniş ve çıkışlarıda yaşıyorum ani takılmalar yani.

Normalde oyun oynamazdım karantina sürecinden dolayı evde olduğum için oynuyorum.2 3 yıldır oyun oynamıyordum.Daha önce laptop ısısı en fazla 75 80 leri görüyor ve fan çok iyi çalışıyordu.
aynı sorun arkadaşımda vardı çözüm bulamadı tek çare 1 saat oyun oynadıktan sonra pc yi en az 30 dk dinlendirmek

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194

Cihaz ısındığı zaman fanlar turbo moda geçiyor mu yoksa aynı devirde dönmeye devam mı ediyor?

raraboma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Aynı devirde dönmeye devam ediyor o yüzden gerek biosla gerekse programlarla fan hızını arttırmaya çalıştım ama %40 gibi bi güçte dönüyor genelde arttıramadım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yok mu arkadaşlar bir fikri olan yardım edebilecek?

Son düzenleme:

Yasinbedir

Doçent
Reaksiyon puanı
124
Aynı devirde dönmeye devam ediyor o yüzden gerek biosla gerekse programlarla fan hızını arttırmaya çalıştım ama %40 gibi bi güçte dönüyor genelde arttıramadım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yok mu arkadaşlar bir fikri olan yardım edebilecek?

eski toshiba bilgisayarımda aynı problem vardı oyunlar kasım kasım kasıyordu fanlarda tık yoktu sanki fanlar hızlı çalışsa fanlar üst devirlere çıksa sorun çözülecek gibime geliyordu ve eski oldugu için fan controller programları işe yaramıyordu . öncelikle bilgisayar teknik bilgin yoksa bu dediklerimi uygulamayı aklından bile GEÇİRME lütfen :) içini söktüm fanın pinlerini tek tek test ederek +5v ve GND pinlerini buldum. sonra kullanmadıgım bir USB portundan +5v ve gnd uçlarını lehimleyerek aldım direk fana verdim. yani anlayacağın fanı %100 performans ta calıstırdım . makineye hiçbir pek bir yararı olmadı . tabiki daha serin calısmaya basladı , ama okadar zahmete değmedi. seçim senin :)

F_U_N_N_Y

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Samsung 270E5V marka laptop a sahibim.
4gb Ram ddr3
İntel İ5 3230M
Nvidia 710m
120 gb ssd sandisk

Arkadaşlar öncelikle eski bir laptop.Sadece en düşük ayarlarda warframe oynuyorum.95 dereceleri görüyor oyun içi bende fanını değiştirdim yeni model DC lerden aldım.Ama hala fna yeteri kadar soğutmuyor 95 dereceleri görüyorum.Altında harici 4 pervaneli soğutucu var ama bir işe yaramıyor.Çok fazla konu araştırdım 1 haftadır bir çok fan denetim programları denedim.Samsung a uymadığı için çalışmadı.Bios ayarlarında fan ayarı bulunmamaktadır.Fana 95 derecedeyken bile ince kağıt parçası koyduğumda fanın önüne kağıt kıpırdamıyor bile.
Forumda dahil bir çok araştırma yaptım bu fan hızı normal mi yoksa fanın güç çekmesinde mi sorun var dicem ama düşük derecelerdeyken çok az çalışıyor oyundayken daha fazla kendini ayarlıyabiliyor ama çok az soğutuyor değerli tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler.
Termal macunu yenilemediysen normal ve fanı hızlı çalıştırmak için kullandığın programlar fanın kullanım süresini azaltır. Kullanmamanı tavsiye ederim.

Yasinbedir

Doçent
Reaksiyon puanı
124
Termal macunu yenilemediysen normal ve fanı hızlı çalıştırmak için kullandığın programlar fanın kullanım süresini azaltır. Kullanmamanı tavsiye ederim.

termal macunu yenilediğini ilk mesajda belirtmiş hocam :)

raraboma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Valla hocam bilgisayarın mekanik kısmından pek anlamıyorum elimdede malzemeler yok zaten ama ilginiz için teşekkür ederim:D
Ayrıca fan hızını ayarlamak için yüklediğim programlar başta samsung ve laptop modelimi desteklemediği için uyuşmazlıktak fan ayarları çalışmadı şuan 95 derecelerde kullanmaya devam ediyorum gittiği yere kadar :D