Laptop açılması 10 dakika sürüyor???

Bu konuyu okuyanlar

Eren girisken

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar öncelikle laptop’umun özelliklerini belirteyim. (Biliyorum hiçbir laptop’un 10 dakikada açılması normal değil ama soran olucaktır illa ki)

12gb ram
Nvidia 940mx
İntel i5 7200CPU
Başlıkta da belirttiğim gibi hoş geldiniz ekranında 10 dakika kalıyor (abartısız)

sorunu 1 haftadır yaşıyorum sebebini gerçekten bilmiyorum her zamanki gibi kullanıyordum bilgisayarı. Format atmadan bu durumu düzeltebilir miyiz acaba bu tür sıkıntıları denetleyen programlar var mı?

-ssd yok

(Driverlar güncel, hdd 800gb boş yer var üstelik oyunlarda fps sıkıntısı yaşamıyorum sadece ilk açarken bilgisayar aşırı yavaş açılıyor ve ilk program açılışları inanılmaz fazla bekletiyor)

herkesin fikrini bekliyorum arkadaşlar böyle sorun yaşayıp çözmüş arkadaşlar var mıdır acaba?

KovboyBey

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,001
höh i5 650 3.20 ghz 640 gb wd blue hdd 1 sn de acılıo

Yasuobilal2007

Profesör
Reaksiyon puanı
952
Arkadaşlar öncelikle laptop’umun özelliklerini belirteyim. (Biliyorum hiçbir laptop’un 10 dakikada açılması normal değil ama soran olucaktır illa ki)

12gb ram
Nvidia 940mx
İntel i5 7200CPU
Başlıkta da belirttiğim gibi hoş geldiniz ekranında 10 dakika kalıyor (abartısız)

sorunu 1 haftadır yaşıyorum sebebini gerçekten bilmiyorum her zamanki gibi kullanıyordum bilgisayarı. Format atmadan bu durumu düzeltebilir miyiz acaba bu tür sıkıntıları denetleyen programlar var mı?

-ssd yok

(Driverlar güncel, hdd 800gb boş yer var üstelik oyunlarda fps sıkıntısı yaşamıyorum sadece ilk açarken bilgisayar aşırı yavaş açılıyor ve ilk program açılışları inanılmaz fazla bekletiyor)

herkesin fikrini bekliyorum arkadaşlar böyle sorun yaşayıp çözmüş arkadaşlar var mıdır acaba?
Virüs veya hdd kaynakli bir sorun bence

Eren girisken

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
höh i5 650 3.20 ghz 640 gb wd blue hdd 1 sn de acılıo
Dediğim gibi yeni yaşadım bu sorunu :(
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hdd de sorun var büyük ihtimal
Bu sorunu nasıl çözeriz ben evde çözebilir miyim veya sorunun hdd’de olduğuna emin olabilir miyim bir yöntemle? Yine 1-2 hafta önce bilgisayara dvd taktığımda değişik bir ses çıkardı ve dvd’yi bir daha okumamaya başladı o olayla alakalı olabilir mi?

KovboyBey

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,001

Bu sorunu nasıl çözeriz ben evde çözebilir miyim veya sorunun hdd’de olduğuna emin olabilir miyim bir yöntemle? Yine 1-2 hafta önce bilgisayara dvd taktığımda değişik bir ses çıkardı ve dvd’yi bir daha okumamaya başladı o olayla alakalı olabilir mi?
Virus programı ile cozulebılır

dvc

dvd sesi normal efendım.

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
-360 total security hızlı bsşlangıç için bir şeyler yapacaktır.
-Görev yöneticisinden de başlangıç sekmesinden gereksiz şeyleri kapatın.
-Ssd ve format açılış hızını 15 20 saniyeye çekecektir tavsiye ederim.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Hdd sağlık programları ile hdd yi error scan kısmından derin tarama yaptırın.

Pie

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Virüs olma ihtimali var. Çünkü normal PC'lerde bu kadar yavaş açıldığını görmedim. Antivirüs programları ile bilgisayarınızı temizleyin. Olmazsa bir Bilgisayarcı'dan format attırın. Sorun çözülebilir.

emir000

Profesör
Reaksiyon puanı
910
ESET İNTERNET SECURİTY VE ESET NOD32 KUR EĞER ANTİVİRÜS PROGRAMI YOKSA BİLGİSAYARIN TEHLİKEDE OLUR.

Pie

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Eğer virüs olduğunu düşünüyorsanız AdwCleaner indirebilirsiniz. Veya antivirüs programı olarak KasperSky olabilir. Avast vb. programları önermiyorum.

Ootkn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba sırf bu konu için üye oldum lenovo y560 laptop um var.win 10 kurulu hic sorun yokken 2 gün once gec açılmaya başladı açılma yaklaşık 30_45 dk sürüyor tüm driverlar guncel win 10 usb temiz kurulum yaptim ne yaptıysam olmuyor açılınca herseyi calistiriyor ama açılması kabus en son windows guncellemesi 1 hafta once idi galiba...acilista video tdr hatası verdiğinde yapılacak 11 işlem diye youtube videosunda geçenleri de yaptim ama nafile degisen bişey yok ne oneririsiniz

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Merhaba;
Windows 7 mi kullanıyorsunuz?
Virüs nedeniyle olabilir, bunun dışında başlangıçta açılan programlar nedeniyle sistem açılış süresi uzuyor olabilir veya sonradan yüklenmiş bir sürücü de buna neden olabilir.

gujuvala

Asistan
Reaksiyon puanı
52
Hdd çok dolu ise yapıyor olabilir.Bende de aynı şey oluyodu.

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
Yazmış olduklarım klasik olacak ,yazmakta fayda vardır.
1- AdwCleaner ön tarama yaptırın
2-hijackthis programı ile kontrol edin
3-CCleaner-araçlar-başlatma bölüne girin ,açılış sırasındaki programları kontrol edin.
4-en son kurduğunuz program var mı,eğer önemli değilse,yedeği varsa silin yeniden aç ,kapa yapın.
son kurduğunuz programda sıkıntı yapabilir

hijackthis programı ne işe yarar (farklı videolar var)

Meriç Kılıç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7

12gb ram
Nvidia 940mx
İntel i5 7200CPU

-ssd yok

Windows ayarlarını kurcalamış olabilirsin.Benimde başıma geldi 5 dakika siyah ekranda kalıyordu.Çözümü bulursam yazarım hatırlamıyorum şuan

12gb ram
Nvidia 940mx
İntel i5 7200CPU

-ssd yok

Sistem yapılandırmasına gir.Eğer başlangıç türü başka seçenekte ise normal başlangıça tıkla ve pcyi yeniden başlat.Bende vardı aynı sorun
çözüldü.

Ekli dosyalar

• images (1).jpeg
    images (1).jpeg
    27.5 KB · Görüntüleme: 192

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
yeni yüklenen programlar olabilir (bazıları reklamlı yükleniyor, gözünden kaçmış olabilir)
virüs yemiş olabilirsin (çeşitli programlarla taratman lazım, özellikle 12 gb ram varsa sorun yaşatmaz sana, kaspersky tavsiyemdir.)
arkaplanda gereksiz çok şey açılıyor olabilir (mesela steam, herhangi bir video player...vs)
sisteminde bir sorun olabilir (format atıp temiz temiz kurman sağlıklı olacaktır)
donanımsal problemin olabilir (her parçanın bir kullanım ömrü var, harddiskinde bad sectör dediğimiz fiziksel bozulma olabilir, test programlarıyla test etmelisin)
ssd alma zamanın gelmiş (samsung evo 860 öneririm)
diğer parçalarda da bir sorun olmuş olabilir (örneğin ram..gibi programla kontrol edilmeli)
bilgisayarda çok fazla veri varsa o da yapabilir
yüklenen korsan bir windows, program veya oyun sorun çıkarmış olabilir..

seçeneklerin bunlar, eğer laptobunu düzeltmek istiyorsan bunları tek tek denemelisin. format son çare. eğer yine olmuyorsa, test programları da bir hata bulamadıysa, ssd alman gerekiyor.

sistemin iyi, 10 dakika beklememesi lazım. virüs ve test programlarına yüklenip soruna odaklanmalısın..

Eren girisken

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Windows ayarlarını kurcalamış olabilirsin.Benimde başıma geldi 5 dakika siyah ekranda kalıyordu.Çözümü bulursam yazarım hatırlamıyorum şuan

Sistem yapılandırmasına gir.Eğer başlangıç türü başka seçenekte ise normal başlangıça tıkla ve pcyi yeniden başlat.Bende vardı aynı sorun
çözüldü.
Dediğiniz gibi başka bir seçenekteydi normal başlatmaya aldım ancak sorun devam ediyor

Eren girisken

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Windows 10 kullanıyorum virüs tarattım hdd sağlığını tarattım hiçbir problem görünmüyor önerdiğiniz virüs programıyla tekrar taratayım belki o virüs programı işe yarar ama artık umudum kalmadı format atmayı düşünüyorum :/

emir000

Profesör
Reaksiyon puanı
910
bence fazla uygulamadanda oluyor olabilir ama birde eset internet security ile deneyebilirsin. virüs tarama testini.

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,734
SSD alın ve temiz kurulum yapın. Hızda artış gözükecektir.

Ootkn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben belirttigim sıkıntılı durumu duzelttim
Belki birilerinin isine yarar diyerek belirtmek isterim .Öncelikle win10u usb den kurarken mevcut drivelara geldiginizde silip yeni bölümler yapmalısınız yoksa durum duzelmiyor sonrasında sistem ilk açıldığında aygıt yöneticisinden soru işaretli sistem öğelerini kurmalısınız bunun için ben onceden backup olarak bulundurdugum driverlar c ye kopyaladim sonra elle yüklemeyi seçip o klasorden hızla driverlari yükleyebildim.Sonra gördüm ki yukledigim soru isaretli ne olduğunu bilmediğim 3 öğe ram lere aitmiş. Bu şekilde laptop un normal surede açılmasını sağladım belki birilerinin işine yarar diyerek belirtmek istedim.
Merhaba sırf bu konu için üye oldum lenovo y560 laptop um var.win 10 kurulu hic sorun yokken 2 gün once gec açılmaya başladı açılma yaklaşık 30_45 dk sürüyor tüm driverlar guncel win 10 usb temiz kurulum yaptim ne yaptıysam olmuyor açılınca herseyi calistiriyor ama açılması kabus en son windows guncellemesi 1 hafta once idi galiba...acilista video tdr hatası verdiğinde yapılacak 11 işlem diye youtube videosunda geçenleri de yaptim ama nafile degisen bişey yok ne oneririsiniz