Laptop açılışında operating system not found hatası veriyor

Bu konuyu okuyanlar

tr61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bendeki hp laptop açılışta media test failure ve operating system not found hataları veriyor. windows xp cd si takıyorum windows kur ortaya çıkıyor fakat oda hata verip bilgisayarı bir türlü çalıştırmıyor. acaba eksiklik veya hata nerde yapıyorum. bi türlü çözemedim yardımcı olursanız...

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Kurarken ne hatası veriyor.

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
işletim sistemi yok diyor.
galiba xp cd'sinde bir sorun var.

bug

Asistan
Reaksiyon puanı
7
arkadaşım hdd ende sorun var tahminimce hdd içinde ki işletim sistemini bulamıyor. hdd en yanmış olabilir veya bağlantı kısmında sorun olabilir.

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
tekrar xp kurumundaki ki hata nedir
--hdd bulunamdı
--x dosyası eksik

gibi bi hatamı?

tr61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows kur: ilk önce kur dosyaları yüklüyor diyor, sonra 'kur bilgisayarınıza takılı hiçbir sabit disk bulamadı' diyor ve orda kalıyor

tr61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki çözüm yeni hdd mi?

Ugur.pc

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
İşletim sistemi bulunamadı hatası veriyor. Hard disk'te bad sector olabilir

tr61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
nasıl temizleyebiliriz, yoksa değişmekmi lazım?

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Windows kur: ilk önce kur dosyaları yüklüyor diyor, sonra 'kur bilgisayarınıza takılı hiçbir sabit disk bulamadı' diyor ve orda kalıyor

Sabit diskiniz sata olduğu için windows xp kurulumu böyle bir hata veriyor.Xp ile sata sürücüleri gelmediğinden HP'nin sitesinden dizüstünüze uygun sata sürücülerini bulup bir diskete kaydedin.Daha sonra kurulum başlarken altta başka sürücü yüklemek için bilmem ne tuşuna basın diyecek sizde o tuşa basarak talimatları uygulayın.Uzun süredir xp kurulumu yapmadığım için kurulumda tam olarak neler yapmanız gerektiğini hatırlamıyorum :)

NOT: Eğer dizüstünüzde disket okuyucu yok ise kendinize sata sürücüleri entegre edilmiş bir windows kurulum cd'si hazırlamanız gerekecek. Reklam olmasın diye link vermiyorum ama google'da "windows xp sata" diye aratıp karşınıza çıkan ilk birkaç siteden birine girin.Orada nLite adlı programla neler yapmanız gerektiği anlatılıyor talimatları uygulayın.Artık windows xp'i kurabiliyor olmanız lazım.

Exploit Coder

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
bencede bad sector olabilir yada bağlantıda sorun vardır. ikiside değilse gidip yeni bir hard disk alırsın.

@m1903

benim bildiğim dizüstü bilgisayarda hdd IDE ile bağlanır. IDE SATA ile aynı şeymi yoksa, benmi bilmiyorum.

Sata daha yeni teknoloji gerçi laptoplarada koymaya başlamış olabilirler. Böyle bir sorunla daha önce karşılaşmış gibi konuşuyorsun. Karşılaştıysan söylediklerin muhtemelen doğrudur. bu konuda hak veririm.

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
@m1903

benim bildiğim dizüstü bilgisayarda hdd IDE ile bağlanır. IDE SATA ile aynı şeymi yoksa, benmi bilmiyorum.

Sata daha yeni teknoloji gerçi laptoplarada koymaya başlamış olabilirler. Böyle bir sorunla daha önce karşılaşmış gibi konuşuyorsun. Karşılaştıysan söylediklerin muhtemelen doğrudur. bu konuda hak veririm.
Sata yeni bir teknoloji mi ? Merak etmeyin dizüstülerde birkaç yıldır kullanılacak kadar eski. Bu dizüstündeki sabit disk sata mı orasını bilemem tabii ama bu hatayı genelde bu durumda verir.(ve evet bu hatayla daha önce karşılaştım :) )

YoungClever

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
SATA (veya SATA2 için) kablosu
10442d1235687578-sata-esata-sata-2-sata-signal-cable-1.jpg

Bu da IDE kablosu
2B6A6A6170FB4C73B71BA2F36B49A0A1.jpg

Harddisk'ini değiştirmek istiyorsan bir bilgisayarcıya yada vatan-gold tarzı bir yere götür.. sonrasında onlar zaten gerekli bilgiyi verir.. 2.5" sata yada ide, hangisi laptop'unla uyumluysa onu satın alırsın.. ayrıca sata da ide kadar olmasa da eski bir teknoloji.. bide bunun sata2 si var, portlar vs aynı, sadece hız 2 katı..

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
BİOS üzerinden Sata modunu kapatarak kurabilirsiniz.

nacar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Konuyu açan arkadaşla aynı sorun benim de başıma geldi. Müşterimin Vestel laptopunu yeniden kuracaktım. İçinde oldukça fazla yedeklenecek veri vardı ve bolca da virüs tabi. Sistem açılmadığından normal yedekleme imkanı bulamayınca laptopun hard diskini söküp başka bir çalışan laptopta USB den SATA/IDE converter cihazım ile yedeklerini aldım. Yedekleme işim bitince de "bir de şu hard disk bölümlerini bir biçimlendireyim de temiz formata başlıyım hard diski laptopa takınca" diye düşündüm ve diğer laptopta takılıyken hard disk C ve D sini biçimlendirdim. Hard diski Vestel laptopa takınca aynı hata bende de baş gösterdi. Açılırken "Operating system not found" diye bir hata gelmeye başladı. BIOS un altını üstüne getirdim bir türlü çaresini bulamadım. BIOS ta bile hard disk ve dvd-rw ı görmüyordu alet. Diski kaç kere söktüm taktım tam oturmamıştır diye yine de çare olmadı. Sonra hard diski tekrar söküp yine diğer laptopta biçimlendirme ekranına geldim ve gözüme çarpan bir şey dikkatimi çekti ve kendimce birşey denedim sorunum çözüldü. Gündüz sorunun çözümünü ararken burayı da ziyaret ettiğim için "bir mesaj yazayım da belki benden sonraki arkadaşlara bir ışık olurum" diye düşündüm.

Bu sorunun oluşma sebebi hard diski biçimlendirirken varsayılan ayırma boyutunu XP nin otomatik olarak 4096 KB olarak seçmesi.
Çünkü sonraki biçimlendirmemde "varsayılan ayırma boyutu" olarak seçip biçimlendirdiğimde laptopa takar takmaz hemen diski tanıdı ve kuruluma geçebildim.

Böylece mutlu sona ermiş oldum ama sonrasında da Vestel Ratio M622-UCX denen meret laptopun driverlarıyla başım belaya girdi. Saatlerce ses ve wireless driverını aradım sonunda bir sitede buldum da rahata erdim.

Hepinize iyi geceler...

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
@nacar tecrübeni paylaştığın için teşekkürler :)

walkman011

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bnde mını lptp war eski brz sony waio pcg-322b modeli bndede aynı hata veriyor hdd bouktu yenisini aldm hdd calısıyor pcdeki hdd işiğida yanıyor fskat yıne aynı sorunu veriyor..format yk hdd ondan de olabilirmi_? cd okuyucu olmadıgı içn nasl format atacam_? yardm acl...

dark67

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Beyler bu gun benimde basıma geldi en sonunda cozmeyi basardm eger harddiskiniz yandıysa yapılacak birşey yok ama vrüs vs. nedenle olduysa cozumu sudur acılıs ekranında boot fln yazılarının oldugu yane esc ye basın orda sistemi check ediyo sonra hatanın verildigi ekran geçiyor ve buyuk bir ihtimalle baslangıc onarma-normal baslat ekranları gelir.Bu ekranda baslangıc onarmayı seciyoruz fakat guvenli mod-vs şeyyler gelirse direk guvenli modu seciyoruz.Guvenli modda sistem geri yukleme yapıyoruz ve biraz bekliyoruz gene aynı şekilde hata verirse tekrardan esc tusuna basıt bu sefer normal olarak baslatı secin. Hade kolay gelsin.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:blushing:Arkadaşlar exper laptopum var. Format atmaya kalktım bi nedenden dolayı atmadı. Tekrar açtığımda operating system not found hatası veriyor. yapamıyorum bi yardım edebilirseniz çoooook mutlu olurum :(

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhaba arkadaslar bende ayni hatayi veriyor. Sony windows 7 kullaniyorum bu sorunu nasil cözebilirim yardimci olabilir misiniz?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhaba arkadaşlar bendeki datron dizüstü açılışta media test failure ve operating system not found hataları veriyor.
ne yapabilirim?

F

feyyazalpsalaz

SDN Okuru
arkadaşlar bir windows CD,DVD veya USB den (aynı işletim sistemi sürümü olmak şartıyla) normal formatı başlatın .Formata başlamadan önce Yükle ekranının altında Windows'u onarın seçeğininden başlatma sorunlarını düzelt diyince.5-10 sn onardıktan sonra pc açılıyor sonrada D(sizinki hangisiyse sistemin yüklü olmadığı ) D ye gelip biçimlendir dediğin zaman ayırma boyunu 4096 bayt dediğinden dolayı kaynaklanıyor.O şeçeneği varsıyılan ayırma boyutu dediğiniz zaman Büyük zahmetten kurtuluyorsunuz.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,298
Windows 10 üzerinde yada farklı bir platform üzerinde hatayı alan var mı?