Yardım Laptop 75 Dereceden Sonra İşlemci̇ Hızını Kısma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

iZeusStrqfe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Laptopu 2019 eylül de sıfır aldım. aldığımdan beri işlemci sıcaklığı 75,6 derece civarı üstüne çıktığında kendini darboğaz yapıp hızını 0,5-0,9 Ghz civarına sabitliyor. işlemci hızını arttırmayı denedim düşürmeyi denedim orta hıza aldım ama ne yaparsam yapayım 75,6 derece üstüne çıktığında kendini kısıtlıyor. windows 10 pro ve home versiyonlarınıda denedim ama durum yine aynı. laptop markası acer aspire 3 a315-41g r514. Laptop ne kadar ısınırsa işlemci hızı o kadar yavaşlıyor ve kullanılmaz hale geliyor. ama 75 derecede neden böyle yapıyor. bildiğim birçok laptop kullanıcısı var ve hepsi 90 95 derecelere çıktığında bile bir sorun, işlemci hızının azalması gibi şeyler olmuyor. teknik servisi aradığımda windows 10 pro işletim sistemi kuruluydu. sorunu anlattığımda win10 pro mu yüklü diye soruğunda evet dedi, o zaman bana sorunun win10 pro da uyumluluk sorunu olduğunu söyledi ve win10 home sürümünü yüklememi önerdi. ama ben windows 10 home yüklediğim halde sorunum çözülmedi. bir babayiğit bu soruna yardımcı olabilirmi lütfen

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Elindeki işlemci nedir?

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
ryzen 3 2200U, ekran kartı amd radeon 535
Mesaj otomatik birleştirildi:

ryzen 3 2200U, Ekran kartım radeon 535
Çok normal bir sorun ki, U serisi düşük TDP değeri ile uzun pil ömrü sunmayı amaçlar. Sıcaklık ve yük bu işlemcilerin düşmanıdır diyebiliriz. H serisinden ya da M serisinden bir işlemci ile bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Normal yani bu durum. Bendeki laptopta bulunan 3317U işlemci de dediğiniz gibi. Aynı şekilde masaüstü sistemimde 90 derecede bile hızdan düşme sorunu oluşmuyor.