KYK borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 5 milyonu aştı: 300 bin kişiye icra takibi başlatıldı

Bu konuyu okuyanlar

Didem Ergin

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,343
Diplomalı gençlerin sorununu CHP’li Sevda Kılıç, Meclis’e taşıdı. Kredi borcunu ödeyemeyen 5 milyon öğrenci olduğunu belirterek, borcun yarısının silinmesi için yasa teklifi verdi...
CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, üniversite öğrencilerinin aldığı öğrenim kredisinin 825 liraya çıkarılmasını ve öğrencilerin, işe başladıktan bir yıl sonra ödenmek koşuluyla, öğrenim kredisinin sadece yarısını geri ödemesini istedi. Kılıç bu konuda TBMM'ye bir yasa teklifi verdi ve “2020 yılı itibarıyla kredi alıp ödeyemeyenlerin sayısı 5 milyona ulaştı. Bu gençlerin 300 bini hakkında ise yasal işlem başlatıldı. 300 bin kişi, geçimlerini sağlayacak bir işe bile başlamadan öğrenim kredisi borcu nedeniyle yasal takip altına girdi” dedi.

İŞSİZLİK ZİRVEDE

Kılıç, borcu olan öğrencilerin borçlarının da silinmesini istedi. Kılıç, pandemi ile birlikte zirveye ulaşan işsizlik ve ekonomik sıkıntıların, üniversiteyi bitiren öğrencilerin birçoğunun işsiz kalmasına ve geleceğe umutsuz bakmasına neden olduğunu söyledi. Üniversiteyi bitirdikten sonra uzun süre iş bulamayan öğrencilerin, öğrenim kredisi borçlarını ödemekte zorluk çektiğini de belirten Kılıç şöyle dedi: “Öğrenim kredisi 2019-2020 eğitim-öğretim yılı itibarıyla aylık 550 TL olarak ödenmektedir. Üniversite bitiminde TÜİK'in toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi suretiyle geri ödeme talep edilmektedir.” Sevda Erdan Kılıç, teklifin kabul edilmesi halinde, öğrenim kredisinin öğrencilere yarı oranında artırılarak ödeneceğini vurgulayarak, “Yani ortadaki tabloya göre mevcut durumda öğrencilerimize 825 TL ödeme yapılacaktır. Bu rakam da öğrencilerimizin üniversite eğitimleri boyunca, ekonomik kaygıdan ziyade eğitimlerine ağırlık vermelerine ve daha başarılı olmalarına imkan sağlayacaktır” dedi.
??

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Bence bir takım yeterlilik gibi koşullar getirilmeli.
Üniversite okumaya gelip de ilgi alakası olmayan burs ve kredi ile gününü gün eden bir çok kişi var.
Bu kişilerin borcu kesinlikle af yasası kapsamına alınmamalı.

Ama dediğim gibi bir takım noktalarda bu şekilde zamanını geçirmemiş kişiler için bir takım indirimler uygulanabilir.

Şu günlerde her iki tarafa da bir takım ayrıcalıklar sunulmalı..

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Şuan neredeyse herkesin KYK borcunun faizi ana parayı geçti. Kimse ödemek istemiyor imkanı olsada çoğununda yok zaten. Adam 13-15 bin TL geçmiş borcu 25-30 bin TL olmuş faiz bine bine.

Bu durum için bir düzenleme yapılsa iyi olacak. Faizlerin tamamen silinmesi ana paranın taksitlendirilmesi gibi. ( Bu ekonomik durumda komple borçların kaldırılacağına inanmakta hayel olur. )

Son düzenleme:

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Her konuda Af gelecek diye bekliyor millet haliyle gençlerde bekliyor Devletin zaten kredi vermeleri hata... yapacaksa bir babalık tam yap öğrencilere hibe ver

drjacob

Müdavim
Reaksiyon puanı
696
af beklemeyin , tıpkı ötv indirimi bekleyenler gibi ortada kalırsınız

Reaksiyon puanı
3,027
Eğitim kalitesi yerlerde, işsizlik tavan, ekonomi kötü haldeyken en güzel yaşlarında olan gençlerin borca mahkum edilmesine diyecek söz yok. Üniversiteden yeni mezun olup henüz iş bulamamış olanlar varken bunlara avantaj sağlamak yerine iyice ezmek tam da bizim hükümete yakışırdı zaten. Borcun yarısının silinmesini bırakın tek kuruşunu silmezler.

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Eğitim kalitesi yerlerde, işsizlik tavan, ekonomi kötü haldeyken en güzel yaşlarında olan gençlerin borca mahkum edilmesine diyecek söz yok. Üniversiteden yeni mezun olup henüz iş bulamamış olanlar varken bunlara avantaj sağlamak yerine iyice ezmek tam da bizim hükümete yakışırdı zaten. Borcun yarısının silinmesini bırakın tek kuruşunu silmezler.
Burada istediğin kadar yaz, fanatikler fanatikliklerinden vazgeçmezler, yapacak bir şey yok.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,379
Ciddi misin sen yaa çoğu genç işsiz nasıl diyebiliyorsun bunu

Ben şu yaşıma geldim çalışıyorum halen ödemedim. Her nesilde gençler kolay işleri bekleyebiliyor iş seçebiliyorlar. Bu lafıma normal mesleğine göre iş arayanların yüksek maaşlı iş haricinde çalışmam diyenleri hariç diğerlerini dahil etmiyorum.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Ben şu yaşıma geldim çalışıyorum halen ödemedim. Her nesilde gençler kolay işleri bekleyebiliyor iş seçebiliyorlar. Bu lafıma normal mesleğine göre iş arayanların yüksek maaşlı iş haricinde çalışmam diyenleri hariç diğerlerini dahil etmiyorum.
Mühendislik mezununa 2.5 bin lira verirsen tabi çalışmaz.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Bende yarısından fazla borcumu ödemiştim. Bir miktar daha duruyor. Bunun içim oluşan faizi silseler benim için kafi. Direk öderim.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Burada istediğin kadar yaz, fanatikler fanatikliklerinden vazgeçmezler, yapacak bir şey yok.

Kendince bana taş atmaya çalışıyorsun ama bilmeden konuşuyorsun.
KYK 1962 yılından beri öğrencilere kredi veriyormuş yani 60 yılı geçmiş. Şimdiye kadar kim bilir kaç milyon öğrenci kredi aldı oradan. Hiç bir hükümet bu borçları silmemiş kaldırmamış hepsi geri ödemiş yeri gelmiş faizi ile ödemiş. Sen aklın sıra hemen borçları silsin kaldırsın diyorsun. 55 senedir buradan kredi alıp ödeyenler ne olacak ? Veya sırf ilerde ödeyemem diye senin gibi kredi kullanmayanlar ne olacak ?
Veya bundan sonra eğitim hayatına devam edecek milyonlarca öğrencinin hakkı yok mu kendinden öncekilerin borcu silinmiş biz neden kredi çekip para ödeyelim demiyecek mi ?

Birşey YAZARKEN LÜTFEN AZ TARTARAK VE MANTIKLI DÜŞÜNEREK YAZIN. 5 Milyon Öğrencinin borcunu sildim bitti gitti diye bir dünya olsa keşke. Üsttede yazdığım gibi en mantıklısı Faizi silip ödeme vadesini uzatmak olacaktır.

Son düzenleme:

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,379
Benimde var 9 bin lira kadar. Silsin devlet baba ne olacak elinin kiri :D

Devlet bu borcu silerse bu para vergi olarak yine bizlerden çıkacak hatta herkesten çıkacak. Senin borcunu neden başka kişiler ödesin sen neden başka borçluların borcunu vergiyle ödeyesin.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Devlet bu borcu silerse bu para vergi olarak yine bizlerden çıkacak hatta herkesten çıkacak. Senin borcunu neden başka kişiler ödesin sen neden başka borçluların borcunu vergiyle ödeyesin.
Bence bana "kardeşim sen bugüne kadar iyi vergi bıraktın bize al buda bizden sana jubile olsun" demeliler :D

XYQ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Selamlar

Kimse yanlış anlamasın fakat borcu olan arkadaşlarımız zaten başarısızlığı burada gösteriyor. Öğrencilik bittikten sanırım 2 yıl sonra ödenmeye başlıyor bu borç, öğrencilik yıllarında bu parayı alacağınızı ve ödeyeceğinizi biliyorsunuz, fakat parayı sağda solda ezerken, sağa sola çar çur ederken sorun yok ama devlet bunu geri talep ettiğinde ödeyemem durumuna giriliyor.

Tabi ki gerçekten faydalı işlerde kullanan arkadaşları tenzih ederim ama kendi arkadaşlarım gider ya alkol alırdı, ya da şehir merkezinde kız arkadaşlarıyla yerlerdi. Finansal olarak kendinini ayarlayamayacak insan zaten bunu almamalı, alıyorsa da ödeme bilincini kazanması gerekli.

Arkadaşlar kendim birçok sektörde yer aldım, maalesef ki adamın hiçbir vasfı yok, hiçbir yeteneği yok,ortalamanın altında puanlarla zar zor mezun olmuş ve iş seçtiği için işsizlik var diyor, arkadaşlar kusura bakmayın ama masa başı ve rahat bir işe girebilmeniz için devletin verdiği o bursları çar çur etmeyip okulunuzu iyi puanlarla bitirseydiniz zaten kaliteli yerlere gelecektiniz. Sizin istediğiniz işi hiçbir firma size vermiyorsa bu maalesef sizin hatanız, çünkü kendinize donanım katmadınız.

Bende sizler gibi öğrenciydim ve kendi arkadaşlarım partiye giderken o ben o bursu 1 ay ev giderim, kiram olarak değerlendirdim ve adam akıllı okudum şu an ise TR nin en büyük şirketlerinden birindeyim. Diğer arkadaşlarım ise alanlarının çok dışında işlerde , bu şans mı hayır değil emeğin karşılığı

Reaksiyon puanı
3,027
Selamlar

Kimse yanlış anlamasın fakat borcu olan arkadaşlarımız zaten başarısızlığı burada gösteriyor. Öğrencilik bittikten sanırım 2 yıl sonra ödenmeye başlıyor bu borç, öğrencilik yıllarında bu parayı alacağınızı ve ödeyeceğinizi biliyorsunuz, fakat parayı sağda solda ezerken, sağa sola çar çur ederken sorun yok ama devlet bunu geri talep ettiğinde ödeyemem durumuna giriliyor.

Tabi ki gerçekten faydalı işlerde kullanan arkadaşları tenzih ederim ama kendi arkadaşlarım gider ya alkol alırdı, ya da şehir merkezinde kız arkadaşlarıyla yerlerdi. Finansal olarak kendinini ayarlayamayacak insan zaten bunu almamalı, alıyorsa da ödeme bilincini kazanması gerekli.

Arkadaşlar kendim birçok sektörde yer aldım, maalesef ki adamın hiçbir vasfı yok, hiçbir yeteneği yok,ortalamanın altında puanlarla zar zor mezun olmuş ve iş seçtiği için işsizlik var diyor, arkadaşlar kusura bakmayın ama masa başı ve rahat bir işe girebilmeniz için devletin verdiği o bursları çar çur etmeyip okulunuzu iyi puanlarla bitirseydiniz zaten kaliteli yerlere gelecektiniz. Sizin istediğiniz işi hiçbir firma size vermiyorsa bu maalesef sizin hatanız, çünkü kendinize donanım katmadınız.

Bende sizler gibi öğrenciydim ve kendi arkadaşlarım partiye giderken o ben o bursu 1 ay ev giderim, kiram olarak değerlendirdim ve adam akıllı okudum şu an ise TR nin en büyük şirketlerinden birindeyim. Diğer arkadaşlarım ise alanlarının çok dışında işlerde , bu şans mı hayır değil emeğin karşılığı
Hocam bir kere en başta genelleme yapmışsınız, devlet herkesi -25.000TL ile başlatırsa o stres ile kim kendini geliştirebilir ki? Zaten bizim 25B olarak alacağımız krediyi ödediğimiz zaman ekonomi daha kötü bir noktaya geliyor. Dört sene öncenin 25 bini şuan 50B gibi. Vasfı olmayanın zaten üniversiteden mezun olamaması gerekiyor eğer bu insanlar mezun oluyorsa zaten eğitimde sıkıntı var. 4 milyon işsiz var, bunların hepsi yeteneksiz olamaz. Bu ülkede örneğin bir yazılımcının aldığı ortalama maaş yurt dışındakinin beşte biri. Üstelik alım gücü de farklı. Öğretmen olan birisinin bile içine o 25B dert olur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

50 yaşında olan editörümüz son noktayı koydu.
Yaş önemli olsaydı cumhurbaşkanı 66 olmazdı merak etme :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
bir iş yapıyorsan doğru yap öğrencileri para kaynağı sağılmalık inekler gözüyle bakma hibe et kredi değil hibe ver zaten toplaman çok zor astarı yüzünü geçer...

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
İş bulabilen arkadaşlar ödedi ama hala ödemeyen tanıdıklarımda var durumları iyi değil. Her alanda çok rahat iş bulunuyormuş gibi konuşuyor bazı arkadaşlar.