Kütahya'da 5.9 şiddetinde deprem! İstanbul ve İzmir'de de hissedildi! 19Mayıs Depremi

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
779320110520120026857.jpg

Kütahya'nın Simav ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem, İstanbul, Ankara, Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Yalova, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Afyonkarahisar'da da hissedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, saat 23.15'te, merkez üssü Kütahya'nın Simav ilçesi olan 5.9 büyüklüğündeki depremin hissedildiği il ve ilçelerde vatandaşlar, evlerini terk ederek sokağa çıktı.

Bu arada, ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumunun internet sitesindeki verilere göre, Türkiye'nin batı kesiminde meydana gelen depremin merkez üssünün, Kütahya'ya 77, Bursa'ya 121 ve Balıkesir'e 123 kilometre mesafede olduğu belirtildi.

Haber7

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü Kütahya'nın Simav ilçesi olan depremde, 2 kişinin öldüğü, 79 kişinin yaralandığını bildirdi.

632237_detay.jpg

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, depremin ardından saat 02.00 itibarıyla yaşanan gelişmelere ilişkin bilgi verildi. Buna göre, yaklaşık 79 yaralı Kütahya'da çeşitli hastanelere başvurdu.

Depremin ardından 1 kişinin panikle binadan atlayarak, 1 kişinin de kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği belirlendi.

BAKAN AÇIKLADI

Sabah saatlerinde ise Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, depremde 2 kişinin öldüğünü, 1'i ağır 79 kişinin yaralandığını açıkladı.

Kızılay tarafından Manisa, Afyonkarahisar ve İzmir bölge yönetim merkezlerinden iaşe ve ibate malzemeleri bölgeye gönderilmek üzere hazırlandı. Deprem nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri, Sağlık, Ulaştırma ve Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlıkları; İstanbul, İzmir, Bursa, Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya valilikleri ile Kızılay Genel Başkanlığı arasında sağlanan koordinasyon sonucu, sağlık, güvenlik, arama-kurtarma ve olası arızaların giderilmesi için ekip ve ekipman bölgeye sevk edildi.

Bölgeye, İzmir'den 25, İstanbul'dan 25, Bursa'dan 17, Afyonkarahisar'dan 20, Uşak'tan 4, Kütahya'dan 15, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nden 120 olmak üzere toplam 226 personel gönderildi.

Ayrıca, çalışmalarda kullanılmak üzere 30'u ambulans olmak üzere toplam 51 araç ile 5 arama köpeği bölgeye sevk edildi.

BÖLGEDE 5 KATLI BİR BİNA ÇÖKTÜ, 2 MİNARE YIKILDI

Kütahya'nın Simav ilçesinde yaşanan 5.9 büyüklüğündeki depremde Simav ilçesinde 1 kişi, Hisarcık ilçesinde de 1 kişi olarak açıklanırken, bölgede 100 kişinin de yaralandığı bildirildi. Ancak yaralı sayısının arttığı kaydedildi.

Bölgede 5 katlı bir binanın da çöktüğü, 2 minarenin de yıkıldığı gelen bilgiler arasında.

HASTANE BOŞALTILIYOR

Simav Devlet Hastanesi Başhekimi Naci Çağlar, hastaneyi boşaltmaya başladıklarını, yoğun bakımdaki 3 hastayı Uşak'a sevk ettiklerini, diğer yatan hastaları da taburcu ettiklerini bildirdi.

"ÇADIRLAR KURULACAK, HALKIN İHTİYAÇLARI KARŞILANACAK"

Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Simav'daki deprem yerine gelen Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, incelemelerin ardından bir açıklama yaptı. Çiftçi, "Simav'da bir, Hisarcık'ta bir vatandaş panikten balkondan atlayarak hayatını kaybediyor. 50'ye yakın vatandaşımız hafif yaralı, bir vatandaşımız ağır yaralı olduğu için Uşak Devlet Hastanesi'ne sevk ettik. Devletin bütün imkanları şu anda Simav'da seferber oldu. Başbakanımız konuyu yakından takip ediyor. Çevre bakanımız şu an Simav'a gelmek üzere. Bakanımız Cemil Çiçek ekibini kurup Simav'a gönderdi.

Muhtemelen sabah Simav'da olurlar. Çadırlar kurulacak, yemek pişirilecek. Halkın ihtiyaçları karşılanacak" dedi. Vali Çiftçi, ilçeye elektrik verebilmek için çalışmaların sürdürüldüğünü aktardı.

Simav Devlet Hastanesini de ziyaret eden Vali Çiftçi, yaralılarla ve vatandaşlarla konuşarak bilgi aldı. Çiftçi, ilçe merkezinde yan yatarak bitişikteki bir binaya yaslanan 5 katlı binanın bulunduğu yerde de incelemelerde bulundu.

Öte yandan Simav'da kafa travması sonucu öldüğü bildirilen kişinin Hüseyin Oran, Hisarcık ilçesinde ise kalp krizi nedeniyle ölen kişinin Halil Yıldırım olduğu öğrenildi.

Bu arada, merkeze bağlı Karapınar köyünde 7 - 8 evde duvar çökmesi meydana geldi. Köyde can kaybı yok. Köylüler, dışarıda beklemeye devam ediyor.

AA-Habertürk

Kütahya’da meydana gelen 5.9 şiddetindeki deprem, Türkiye’nin Marmara, Ege, İçanadolu ve Akdeniz bölgelerinde de hissedildi.

spacer.gif

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgiye göre bu gece saat 23.16’da merkez üssü Kütahya Simav İlçesi"nde 5.9 şiddetinde deprem meydana geldi. Sarsıntı, Marmara, Ege, İçanadolu ve Akdeniz bölgesinde de hissedildi.

İKİ DEPREM DAHA OLDU

Saat 23.41'de merkezüssü bu kez Kütahya'nın Şaphane ilçesi olan 4.0 şiddetinde ikinci bir deprem meydana geldi.

Kandilli Rasathanesine göre saat 00.12'de merkezüssü yine Kütahya Simav olan 4.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Depremin hissedildiği il ve ilçelerde vatandaşlar, evlerini terk ederek sokağa çıktı. İlk belirlemelere göre bölgede can ve mal kaybı meydana gelmedi.

ANONSLA UYARI

Bu arada, ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumunun internet sitesindeki verilere göre, Türkiye'nin batı kesiminde meydana gelen depremin merkez üssünün, Kütahya'ya 77, Bursa'ya 121 ve Balıkesir'e 123 kilometre mesafede olduğu belirtildi. Depremin büyüklüğü 6 olarak verildi.

Kütahya'da belediye yetkilileri vatandaşları anonsla uyarıyor.

İSTANBUL'DA DEPREM PANİĞİ

5.9 büyüklüğündeki deprem, Marmara Bölgesi'nde de hissedildi. İstanbul'da yaşayan vatandaşlar, saat 23.16'de meydana gelen depremin ardından adeta evlerinden kaçıp sokaklara çıktı. DHA kameralarına konuşan vatandaşlar, depremin şiddetiyle evlerinde oldukça fazla sallandıklarını belirterek, çok korktuklarını söyledi.

BURSA'DA 1 KİŞİ 1 KATTAN ATLADI

Simav'da meydana gelen deprem, Bursa, Yalova ve Balıkesir’in Bandırma, Gönen, Erdek, Manyas ve Susurluk ilçelerinde hissedildi. Korku ve paniğe kapılan halk, sokaklara çıktı. Telefon hatları kesildi. Yetkililer ilk belirlemelere göre Bursa’da korkuya kapılan bir kişinin 1. kattaki evden atladı ve hafif şekilde yaralandığı öğrenildi.

Deprem sonrası Bursa Valiliği, depremin merkez üssü olan Simav’a, ambulans ve sivil savunma ekiplerini gönderdi.

EDİRNE VALİSİ SÖZER:ENDİŞE EDİLECEK BİR DURUM YOK

Edirne Valisi Gökhan Sözer, Kütahya'nın Simav ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem ile ilgili, “Edirne'de endişe edilecek bir durum yok” dedi.

Vali Sözer, yaptığı açıklamada, Simav'da meydana gelen depremin, Edirne'de de hissedildiğini söyledi.

Depremi kendisinin hissetmediğini, ancak başta merkez ilçe olmak üzere Keşan, İpsala'da da hissedildiğini öğrendiğini ifade eden Sözer, “Edirne'de endişe edilecek bir durum yok. Vatandaşlarımız rahat olsunlar” dedi.

Bu arada depremi hisseden bazı vatandaşlar oturdukları binaları, apartmanları terk ederek boş alanlarda beklemeye başladı.

YALOVA'DA VATANDAŞLAR SOKAKLARDA

Bu arada, depremin hissedildiği Yalova'da da vatandaşlar evlerini terk ederek sokak ve caddelere çıktı.17 Ağustos 1999 tarihindeki Marmara Depremi'ni de yaşayan Yalova'da hissedilen sarsıntı nedeniyle paniğe kapılan bazı vatandaşlar sokaklarda bekliyor.

Yetkililerden edindiği bilgiye göre, deprem nedeniyle Yalova'da herhangi bir can veya mal kaybı yaşanmadı.

KOCAELİ’NDE DEPREM KORKUSU

Kütahya’da meydana gelen deprem Kocaeli’nde de korku ve paniğe neden oldu. Sarsıntının ardından halk, evlerinden çıkıp battaniyelerle sokakta ve otomobillerinde bekledi. Bazıları ise korku nedeniyle kısa süreli panik yaşadı. Deprem korkusunu yaşayanları yakınları sakinleştirdi.

Hürriyet

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Sakarya'da hissettim büyük ihtimal Kocaeli'de oldu ki hem Sakarya hem İstanbul hissetti

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
Ben hissettim şimdi, evdede misafir var deprem mağduru ne oluyo dedi koltuğa baktı, ben sallıyorum dedim güldüler geçtiler hala haberleri yok:) aman Allah korusun, tekrarlamasın inşallah. Epey hissedildi Ortaköy bölgesinde.

PylsWeb

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Sakarya'dada hissedildi arkadaşlar.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Arkadaşlar İzmir'dende hissedildi. Canlı yayın izliyordum. Baktım onlarda sallanıyor. Yayın heralde İzmir'den dedim ama İstanbul'muş. Çok şiddetli olabilir. Burası sanki daha önce sallandı yada yayın farkı var. Burası ~3 şiddetinde gibi.

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Eskişehirde olan arkadaşlarda hissettik diyorlar :S Öncü deprem olması ihtimali korkuttu beni, bu kadar geniş alanda hissedilmesi ilginç :S

srdrvrl

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Deprem Ankara ve İzmir'de de hissedilmiş galiba. Ekşisözlükte yazıyor.

jack bauer

Profesör
Reaksiyon puanı
1
İzmir'de hissedildi deprem bir baktım koltuk gidiyor.

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Oha diyorum kusura bakmayın çünkü izmirde az önce oldu, bu kadar geniş bi alanda hissedildiyse büyük bi deprem olmuş olmalı, umarım ölne yaralanan yıkılan bir yer yoktur, ama her yerden 1 depremin hissedilmesi bana ilginç geldi.

way_be

Dekan
Reaksiyon puanı
12
kaç şiddetinde acaba ?geçmiş olsun Allah korusun

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Tüm Türkiye sallandı mı :D Daha neler...

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
6 şiddetinde Kütahya'da diyorlar...

crewd0x

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Merkezi Kütahyaymış . 6.1 Deniyor

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Eskişehir'de bayağı sallandık. Ölen kalan yoktur inşallah.

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Kütahya 6.9 diye bir duyum aldım şimdi ama ne kadar doğru bilemiyorum.

ReasTa

Profesör
Reaksiyon puanı
4
İstanbul'da hiçbirşey hissetmedik ama bu kadar geniş alanda hissedildiyse 5.9 şiddetinde olmasına rağmen bağlantılı bir deprem olmalı. Allah daha büyüğünden korusun.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Vay arkadaş, Japonya 1 dakika önceden depremin yerini ve şiddetini biliyor biz depremden sonra yerini tespit edeceğiz diye uğraşıyoruz. Merkez üssü Simav, 6.0

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Merkezi Kütahya ve 6 şiddetinde diye tahmin ediliyor

Kandilli Rasathanesinin Son Depremler sitesi açılmıyor kitlendi adeta