Kurtlar Vadisi'nin sırrı...

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
443842-3-4-0cf80.jpg

Bazı yapımlar vardır, büyük umutlarla ekrana çıkartılır ama bekleneni veremeyip hayal kırıklığına dönüşür. Bazıları da umulanın aksine öyle bir tutar ki, yaratıcılarını sevindirirken bu performansı beklemeyenleri de hayli şaşırtır. İlk kez 2003 yılında Osman Sınav’ın yaratıcılığında karşımıza çıkan ‘Kurtlar Vadisi’ de bu ikinci kategoriye girenlerden.

Show TV’de ‘Bu bir mafya dizisidir’ sloganıyla başladığında doğrusu bu denli sevileceğini ve izleneceğini ben de hiç düşünmemiştim. Bende bu fikri uyandıran sebep ise başlangıçta sadece erkeklerin dünyasına hitap eden ve sahip olduğu atmosferle iç karartıcı gibi duran yapısıydı.

Ama zaman ilerledikçe yanıldığımı gördüm. Erkekler kadar kadın izleyicinin beğenisi de şaşırtıcı derecede yoğundu. Hele 11 yıldır varlığını sürdürmesine rağmen ‘Kurtlar Vadisi’nin hâlâ 2013’ün en çok izlenen dizisi olması, gerçekten de hem takdire değer hem de üstünde durulması gereken bir durumdu. Dolayısıyla benim için de, seyirciyi mıknatıs gibi çeken bu yapım hakkında birkaç satır yazmak şart oldu.

‘Kurtlar Vadisi’ ismiyle başlayıp günümüzde ‘Kurtlar Vadisi Pusu’ olarak devam eden dizinin özelliği neydi de insanlar eksiğine gediğine aldırmadan her şartta onu izliyordu? Osman Sınav ve Serdar Akar’la başlayan derin devlete ait konuları işleyen özgün senaryonun güncele yönelik yansımalarıyla sürdürüldüğü Pana Film yapımında hiç mi kusur yoktu? Pek çok ismin gelip geçtiği yapımın bu başarısının ardında yatan sır ne olabilirdi?

‘Kurtlar Vadisi Pusu’, diğerlerine nazaran kusursuz ve mükemmel çekimleri olan bir yapım mıydı da geçen yıllara karşın zirvede tutunmayı bilmişti?
Genel anlamda baktığımızda ‘Kurtlar Vadisi Pusu’nun da kusurları bulunuyordu. İzleyicinin mantığına ters gelerek eleştiri alan sahneleri de vardı, efektlerinin daha iyi olabileceği çatışma anları da… Ama nihayetinde kendi bildiği yolda ilerleyen dizide, hem Polat Alemdar karakterinin oyunculuğu başlangıca oranla gelişmişti… Hem de uluslararası konulara dalan aksiyonu! Dolayısıyla çekim hataları veya kurgusal ayrıntılar bu dizinin takipçilerinin çoğu için pek önem taşımıyordu işin doğrusu. Zaten aksi olsaydı, dizi böylesine izlenmezdi.

Kadrosu desek… Polat, Abdülhey, Pusat ve şimdilerde olmayan Memati gibi belli karakterlerin dışında yaşanan yoğun sirkülâsyonu göz önüne aldığımızda, bunun da tek başına etkili olmadığı aşikâr.

Peki, neydi o zaman ‘Kurtlar Vadisi Pusu’nun başarı sırrı?

Bu sorunun cevabı, gayet basit bir ayrıntı... Dizinin sevilmesinin perde arkasındaki en büyük gerekçe, izleyicinin yönetimdeki bilinmeyene duyduğu merak!
Şimdilerde Türk devletleri için hâkimiyetin sembolü olarak görülen ve değişik şekillerde tasvir edilen ‘Kızıl Elma’ ülküsünü dizileştirerek TRT 1’de yayına sokmaya hazırlanan Osman Sınav, Özgü Namal’ın da Elif karakteri olarak bir süreliğine katıldığı ‘Kurtlar Vadisi’nin temelini atarken öyle güzel değerlendirerek körüklemişti ki bu merakı, onun yaktığı ateş bugüne dek sönmedi.

Ancak aksiyonu, dramla ve politikayla buluşturmadaki maharetini, ‘Deli Yürek’in sonlanmasıyla ‘Kurtlar Vadisi’nde sergilemeye başlayan ve şimdilerde yeni dizisinden dolayı eleştirilere maruz kalan Osman Sınav’ın bıraktığı yerden bayrağı devralanların da hakkını yememek lazım.

Her ne kadar ‘Kurtlar Vadisi’nin takdire değer başarısının arkasında, bu konuda aslan payına sahip olarak gördüğüm Sınav’ın dizi öyküsü akılcılığı yatsa da, onun yolundan ilerleyenler de normal yaşamda devletlerin kapalı kapıları ardında kalan sırların çekiciliğinden alabildiğine faydalanmayı bildiler doğrusu.

Böylece kimi zaman gerçeğe yakın, kimi zamansa ütopik yansıtmalarla ve kahramanlık misyonuyla taçlandırılmış canlandırmalarla sır perdelerini aralayan dizi, gönüllerde taht kurdu. Hal böyle olunca, bu yolda çeşitli karakterler ve ilişkiler yaratarak içeriğini zenginleştiren ‘Kurtlar Vadisi Pusu’ da, doğal olarak iki erkek bir kadın veya tam tersi kalıp öyküleri işleyen yapımlara karşı galip geldi.

Dahası, bundan sonra da aynı başarıyı sürdürmesi kaçınılmaz.

Çünkü yıllardır dillerden düşmeyen derin devleti hiç olmazsa dizilerde çözümleme işine merak sarıp bilinmeyen oluşumların iç yapısını görmek isteyen ve Amerika, İsrail gibi güçlere karşı galibiyeti en azından kurgularla yaşama arzusuna kapılan aksiyoncu izleyicinin bu tür konulara merakını diri tutacak malzeme her daim bulunur.

Öte yandan bu başarıya karşın daha iyiyi görmek isteyenlerin yakındığı aksaklıkların mevcudiyetine de değinmek lazım.

Beğendikleri yapımın daha iyi olması adına dile getirilen yakınmalar giderilebilir mi? Dizinin aksiyonu daha profesyonelleştirilebilir mi? Çekimleri daha özenli olabilir mi? Olaylar daha inandırıcı şekilde verilebilir mi?

Tüm bu sorular ve benzerlerinin cevabı, kaliteyi yükseltmek adına, elbette ki ‘Evet’ olmalı! Ne var ki, Türkiye’deki dizi sürelerinin uzunluğu dikkate alındığında, her bölümü bir sinema filmi kadar olan politik aksiyonlar yaratılırken fazla detaya inmek ve sahneleri ince eleyip sık dokumak da pek mümkün değil. Zira hem maliyeti yükseltme, hem de çok kapsamlı konuyu toparlama handikabı daha büyük.

Kısacası mevcut şartlarla ortaya konan ve gücünü izleyici merakından alarak varlığını sürdüren ‘Kurtlar Vadisi Pusu’, ayrıntılarda gezinen eleştiriler dışında övgüyü hak eden bir dizi olarak televizyon tarihimize geçmiş durumda!

‘Kurtlar Vadisi’nin bize göre başarı sırrını dillendirdiğimiz ve eksiklerine dair izleyicilerden gelen arzulara dikkat çektiğimiz satırlara ilaveten söylenecek son söz, gittikçe canlandırdığı karakterle bütünleşen ve konuşmasından duruşuna apayrı bir karizma yaratarak diziye katkıda bulunan Necati Şaşmaz’ın başarıdaki payını anımsatmak olacaktır.

Nihayetinde; hikâye de, merak da bir yere kadar… Polat’ın hakkı, Polat’a diyorum.

Anibal GÜLEROĞLU / Milliyet

Dea

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Buna Rakip Sadece Arka Sokaklar Kaldı Bunca Senedir Yayında O Kadar Benzeri Polisiye Dizisi Çıkardılar Tutmadı

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Polat'ın hakkı Polat'a..:D
İyi yazı yazmış yazar tabi şu "yaratmak" kelimesini olur olmaz yerde kullanması dışında.
Aynen söylediklerine katılıyorum.

Yalnız yazının şurası dikkatimi çekti.

Çünkü yıllardır dillerden düşmeyen derin devleti hiç olmazsa dizilerde çözümleme işine merak sarıp bilinmeyen oluşumların iç yapısını görmek isteyen ve Amerika, İsrail gibi güçlere karşı galibiyeti en azından kurgularla yaşama arzusuna kapılan aksiyoncu izleyicinin bu tür konulara merakını diri tutacak malzeme her daim bulunur.
Amerika İsrail kim yavv. Bu ülkeleri büyük görme korkusu aslında psikolojik.

bölge34

Doçent
Reaksiyon puanı
12
Buna Rakip Sadece Arka Sokaklar Kaldı Bunca Senedir Yayında O Kadar Benzeri Polisiye Dizisi Çıkardılar Tutmadı

Yanılıyorsunuz, Behzat Ç. adlı polisiye dizisi de tutmuştu ama gelin görün ki dizi muhalefet olduğu için, sürekli RTÜK tarafından ceza kesildi ve erken finale zorlandı. Neticede sırf yandaş olmadığı için bitmek zorunda kaldı.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
İlk iki sezon efsaneydi Vadi, şimdiler de iyice sıradanlaştı..

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Yanılıyorsunuz, Behzat Ç. adlı polisiye dizisi de tutmuştu ama gelin görün ki dizi muhalefet olduğu için, sürekli RTÜK tarafından ceza kesildi ve erken finale zorlandı. Neticede sırf yandaş olmadığı için bitmek zorunda kaldı.

evet, ilk başlarda güzel giden bir diziydi, sonra ne olduysa birden evrim geçirmeye başladı. oransız bir şiddetin yanına hemen her sahnesinde hiç eksik olmayan bir alkol müptelalığı eklendi... ve dizi iki kavramı adeta yasallaştıran bir zehire dönüştü. 1. şiddet, 2. alkol. tabii ki RTÜK müdahale edecek bu ülkenin çocuklarını bu beladan kurtaracaktı. ha buna bir de son zamanlarındaki siyasi muhaliflik iyice yedirilmeye başlayınca sahiden çekilmez olmuştu.

nasıl ki bir cami kürsüsünde bir görevlinin siyasi konuşma yapması yersiz ve çok gereksiz bir saçmalıksa bütün ülkenin izlediği bir dizide de açık bir tarafgirlik yapılması aynı ölçüde saçmalık ve gereksizliktir.

o yüzden ki, bunları KVP karıştırmanız, mukayese yapmanız hiç de adil değil.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

unuttum belirtmeyi, kurtlar vadisine asıl rakip yine kurtlar vadisinin babasından geliyor. evet, tahmin ettiniz, TRT1'de yayınlanacak olan "kızılelma" sanırım buna aday bir dizi olacak gibi gözüküyor.

cengaver51

Müdavim
Reaksiyon puanı
169
behsat .ç ülke yararına iş yaptı halkdan yana tavır aldı k.v gibi dısarıya hızmet etmedier ondan cezaları yedı nokta

AsK_GRiBi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eğer bir dizi 11 yıldır izleniyorsa seneryonun iyi olmasından ve oyuncularında kaliteli iş cıkarmasındandır ben ilk günden beri izliyorum rakip olarak kızılelmada güzel olacak ikiside ayrı güzel yapım. başarılar dilemekden başka ne diyebilirizki..

nailasmu

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Yazılanlara aynen katılıyorum, kurtlar vadisini ilk bölümünden beri hiç kaçırmadan izledim. Ama 2008-20012 aralığını izlemedim sıkıldım. Bu sezon yeniden izliyorum ve gerçekten harika ve devam etmesi gereken bir dizi. Üstelik Baküde KV Pusuyu izlemeyen çok az kişi var.

Arka sokakları da ilk bölümden beri izliyorum ve hiç bırakmadım, tekrarını bile izliyorum)

baran11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim en sevdiğim bölümleri Karanlı'nın ölümüne kadar olan ilk 70 küsur bölümdür :)

GoByMe

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Benim en sevdiğim bölümleri Karanlı'nın ölümüne kadar olan ilk 70 küsur bölümdür :)
aynen ya su sıralar hem izleyemiyorum hem de pek izlemek istemiyorum 2-3 aya kadar kesintisiz tüm bölümleri izlerdim perşembe akşam 20.00 da özetle başlar 23.45 de yeni bölümü bitirir 23.50ye kadar da sonraki haftanın frangmanını izlerdim :D sonra yatar dizideki saçmalıkları felan arardım vay lan ne günlerdi .DD

bölge34

Doçent
Reaksiyon puanı
12
evet, ilk başlarda güzel giden bir diziydi, sonra ne olduysa birden evrim geçirmeye başladı. oransız bir şiddetin yanına hemen her sahnesinde hiç eksik olmayan bir alkol müptelalığı eklendi... ve dizi iki kavramı adeta yasallaştıran bir zehire dönüştü. 1. şiddet, 2. alkol. tabii ki RTÜK müdahale edecek bu ülkenin çocuklarını bu beladan kurtaracaktı. ha buna bir de son zamanlarındaki siyasi muhaliflik iyice yedirilmeye başlayınca sahiden çekilmez olmuştu.

nasıl ki bir cami kürsüsünde bir görevlinin siyasi konuşma yapması yersiz ve çok gereksiz bir saçmalıksa bütün ülkenin izlediği bir dizide de açık bir tarafgirlik yapılması aynı ölçüde saçmalık ve gereksizliktir.

o yüzden ki, bunları KVP karıştırmanız, mukayese yapmanız hiç de adil değil.

unuttum belirtmeyi, kurtlar vadisine asıl rakip yine kurtlar vadisinin babasından geliyor. evet, tahmin ettiniz, TRT1'de yayınlanacak olan "kızılelma" sanırım buna aday bir dizi olacak gibi gözüküyor.

Hocam selamün aleyküm, öncelikle bu ve buna benzer tüm konularda hemen savunma mekanizmanızı çalıştırıyorsunuz. A veya B partisini tutarsınız saygı duyarım ama hemen savunmaya geçmeden önce biraz demokratik olarak bakarsanız açılan konulara daha olumlu ve anlaşılır cevaplar yazmanız mümkün.

Evet dizide aşırı alkol tüketimi vardı ama dizide alkol tüketiliyor diye siz alkole mi başladınız merak ettim ? İkinci olarak da madem o kadar özgür bir ülkeyiz niye yandaş olmayan tüm dizi, program vs hemen bitiriliyor? Niye yandaş olmayan TV kanalı ve gazetelerin yayın hayatına son veriliyor?

Bu sorularımın cevabını demokratik olarak, üstüne basıyorum direk savunmaya geçmeden cevaplayınız. Fazlada uzatmak istemiyorum çünkü konu başka yerlere gidiyor saygılar.

behsat .ç ülke yararına iş yaptı halkdan yana tavır aldı k.v gibi dısarıya hızmet etmedier ondan cezaları yedı nokta

Tebrikler kardeşim gerçekten noktayı koymuşsun

tridinebandiyum

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hocam selamün aleyküm, öncelikle bu ve buna benzer tüm konularda hemen savunma mekanizmanızı çalıştırıyorsunuz. A veya B partisini tutarsınız saygı duyarım ama hemen savunmaya geçmeden önce biraz demokratik olarak bakarsanız açılan konulara daha olumlu ve anlaşılır cevaplar yazmanız mümkün.

Evet dizide aşırı alkol tüketimi vardı ama dizide alkol tüketiliyor diye siz alkole mi başladınız merak ettim ? İkinci olarak da madem o kadar özgür bir ülkeyiz niye yandaş olmayan tüm dizi, program vs hemen bitiriliyor? Niye yandaş olmayan TV kanalı ve gazetelerin yayın hayatına son veriliyor?

dizinin ilk sezonu ve kısmen ikinci sezonu gayet güzeldi fazla siyasi içerik yoktu fakat hükümetin aldığı tavıra karşılık dizi de karşı tavır alınca doğal olarak restleşince son sezon pek tadı kalmadı bana göre yazık oldu diziye. Arkadaşın da dediği gibi zaten yaş sınırı koyuldu, dizinin saati neredeyse şafak vaktine koyulacaktı bunları yaptıktan sonra alkol küfür daha neyi etkiliyor zaten izleyecek olan izler tasvip etmeyende izlemez. Ben de alkol kullanmıyorum ama sırf alkol tüketimi fazla diye dizinin geri kalan kısımlarını da çöpe atmadım.