Kürtçe Eğitime Yeşil Işık

Bu konuyu okuyanlar

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
AK Parti'nin sivil anayasa taslağı, Kürtçe eğitime de olanak tanıyor.

Prof. Dr. Ergun Özbudun başkanlığında 6 Anayasa hukukçusu tarafından hazırlanan AKP’nin sivil anayasasında, Kürt sorunu konusunda demokratik adımlar atılması önündeki Anayasal engellerin kaldırılması hedefleniyor. Taslağın başlangıç ve madde gerekçelerinde “farkılıkların kültürel zenginlik olarak görüldüğü” belirtiliyor. Anayasa’nın temel felsefesini yansıtan başlangıç bölümünde böyle bir ifadenin yer alması büyük önem taşıyor.

Kürtçe yayın
Taslakta ayrıca, Kürtçe üzerindeki bazı kısıtlamalar da kalkıyor. Taslakta resmi dilin Türkçe olduğu vurgusu aynen kalıyor ancak diğer diller üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması için de düzenlemeler yapılıyor. Taslakla bu kapsamda halen TRT’de günde yarım saat yayın yapılan Kürtçe ve diğer dillere ilişkin olarak görsel basındaki kısıtlamaların kaldırılması hedefleniyor. Taslağın yürürlüğe girmesi halinde Siyasi Partiler Kanunu’nun baştan başa ele alınıp değiştirilmesi gerekecek. Taslaktaki hükümlerin korunması halinde Siyasi Partiler Kanunu’nda düzenlenen Kürtçe propaganda yasağı yeni Anayasa’ya aykırı hale gelecek.

Kürtçe eğitim ve öğrenim
Taslakta yer alan önemli düzenmelerden biri de Kürtçe’nin okullarda öğretilmesine ilişkin Anayasal engelin kaldırılması olacak. Mevcut Anayasa’nın 42. maddesinde yer alan “Türkçe’den başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez” hükmü Kürtçe’nin okullarda okutulmasını yasaklıyor. Taslakta ise bunun yerine “Eğitim ve öğretim dili Türkçe’dir. Türkçe’den başka dillerde eğitim demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olarak kanunla düzenlenir” hükmü yer alıyor. Böylece TBMM’nin Anayasal bir engelle karşılaşmadan çıkaracağı yasa ile Kürtçe’nin okullarda seçmeli ders olarak okutulmasını sağlamasının yolu açılıyor.

(Vatan)
Kaynak

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Seçmeli ders olacak ama önemli olan da bu dersi seçecek olanlar.

Efe Zoroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Ben bir Milliyetçi ve Atatürk'çü bir çocuk olarak bir an önce büyüyüp bu ülkeden kaçmak istiyorum.(Tabii mecazi anlamda)Tamam ülkeme hizmet etmek isterim ama bu kaos tan kurtulmaz Türkiye.Zaten çok başarılı olanlar,Boğaziçi,Bilkent'i iyi dereceyle bitirenler uçuyor USA ya veya Avrupa'ya.Öyle değil mi.Siz öyle olsaydınız gitmezmiydiniz.

Ya Hitler gibi deli bir Genel Kurmay Başkanı çıkıp bunları fırına verecek (Yahudiler gibi) Amerikaya kafa tutacak.

Ya da başarılı ve imkanı olan gençler bu ülkeden kaçacak.

Benim düşüncelerim bunlar :(

anarche

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Efe Zoroğlu dedi ki:
Ben bir Milliyetçi ve Atatürk'çü bir çocuk olarak bir an önce büyüyüp bu ülkeden kaçmak istiyorum.(Tabii mecazi anlamda)Tamam ülkeme hizmet etmek isterim ama bu kaos tan kurtulmaz Türkiye.Zaten çok başarılı olanlar,Boğaziçi,Bilkent'i iyi dereceyle bitirenler uçuyor USA ya veya Avrupa'ya.Öyle değil mi.Siz öyle olsaydınız gitmezmiydiniz.

Ya Hitler gibi deli bir Genel Kurmay Başkanı çıkıp bunları fırına verecek (Yahudiler gibi) Amerikaya kafa tutacak.

Ya da başarılı ve imkanı olan gençler bu ülkeden kaçacak.

Benim düşüncelerim bunlar :(

Aslında adam gibi ırkçıyım demek yerine Atatürk'ün arkasından ahkam kesiyorum desen daha iyi olur bence. Kafatası ölçüleri ile yaşamaya başlamış bir genç dimağ için Hitlerle Atatürk'ü aynı cümle içinde anca ve anca ilkokul çocukları kullanır. Fırınlamak aslında mobilya sektöründe kalasların daha uzun ömürlü olması için kullanılır birde bayrağında gamalı haç taşıyan insanların. Mein kampf okuyup iki tane resmine ve Nazist alman ordusunun geçişine hayran bir kişi için ne yazsam boş.

burda kalıp herkes gibi çamurun içinden çıkmaya yardım edeceğine dışarıya kaçmayı düşünüyorum diyorsun. yolun açık olsun lazım değilsin sen kendini çamurdan kurtar biz geri kalanlar buraları düzeltiriz.

konu başlığına gelince ders seçmeli ders olarak açılacaktır. Talep geleceğini sanmıyorum sadece AB yolunda bir adım.

Efe Zoroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Nediyon birader sen .Sen beni tanıyormusun.

Atatürkçü ve Ülkesi için canını verecek bu lazı iyi tanı. Seni hem IP den hem başka biyerinden asarım.

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Tamam seçmeli ders olacakta kim seçecek.Okuduğu okuldaki seçmeli dersi seçen birisi varmıki acaba.. Bizim lisede ingilizce seçmeli dersdi ama biz seçmedik zorla okutturdular hoca bile napıyım bu seçmeli ders ama size seçtirmediler o yüzden sizi zorlamıyorum diyodu :p :p

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
gokhans19 dedi ki:
Tamam seçmeli ders olacakta kim seçecek.Okuduğu okuldaki seçmeli dersi seçen birisi varmıki acaba.. Bizim lisede ingilizce seçmeli dersdi ama biz seçmedik zorla okutturdular hoca bile napıyım bu seçmeli ders ama size seçtirmediler o yüzden sizi zorlamıyorum diyodu :p :p
Taslak kesinleşirse aynen böyle olacak işte.Türkiye'nin belli(!) bölgelerinde herkesin hücum etmek zorunda bırakılacağı bir seçmeli ders...Okul zorlamasa bile aile zorlar |)

Efe Zoroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Allah belalarını versin Ağabey.Yavaş yavaş kokular çıkmaya başladı meclisten B..kokuları

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
AB uyum süreci.. Hayret, aynı AB, uyum sürecindeki Polonya'ya "Sakın ha kendi dilinizden başka dilde eğitime izin vermeyin üyeliğe almayız" diyen AB değil mi? Çok mu üzerlerine gittik nedir..

dragonfly

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ben de kürtleri hiç sevmesemde çocukken kürtlerle birlikte bir çok olaya karışsamda Kürtlere ayrımcılık yapılmaması kanısındayım. Eğer bu gün TBMM'de 20 küsür adet DTP'li milletvekili varsa onların Türkiyede varolduğu gerçeğini gözden gelemeyiz. Ankaradan gerisi bizden değil anlayışı Osmanlı kanımızla uyuşmuyor.

Aurum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hayra alamet görünmüyor. Ne AB uyum süreciymiş bu. Uyumdan kasıtları tamamen türkiyeyi yok edip kendilerine "uygun" başka bir ülke oluşturmak sanırım.

Efe Zoroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Ellerine bir fırsat ver bakalım (zaten veriyoruz) önce seni keserler ağabey bırak bu dalgaları.

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
kadir_yaylaci dedi ki:
Ben de kürtleri hiç sevmesemde çocukken kürtlerle birlikte bir çok olaya karışsamda Kürtlere ayrımcılık yapılmaması kanısındayım. Eğer bu gün TBMM'de 20 küsür adet DTP'li milletvekili varsa onların Türkiyede varolduğu gerçeğini gözden gelemeyiz. Ankaradan gerisi bizden değil anlayışı Osmanlı kanımızla uyuşmuyor.
Olay kürtleri sevme/sevmeme değil.Aslında bu girişimle ayrımcılık yapılmış oluyor.Televizyonda kürtçe programlar izleyen, etrafındaki insanlarla sürekli kürtçe konuşan ve okulda da kürtçe eğitim alan bir kişi türkçe öğrenme gereği hisseder mi veya türkçenin kıymetini bilir, saygı duyar mı?Biraz zor...
Doğusu kürtçe, batısı türkçe konuşan ve birbirini anlamayan bir toplum olmaya doğru gideceğimizi düşünüyorum.Böyle bir toplumun bütün olarak kalma ihtimalini bir düşünelim ???

SONERAVSAR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Efe Zoroğlu dedi ki:
Nediyon birader sen .Sen beni tanıyormusun.

Atatürkçü ve Ülkesi için canını verecek bu lazı iyi tanı. Seni hem IP den hem başka biyerinden asarım.

Seni tanıyıp tanımamız önemli deil bizler kardeşiz ben de bu eğilimi sonuna kadar destekliyorum bu ülkede milyonları bulan özü kürt olan insanlar yaşıyo böle bir eğitimin verilmesini sonuna kadar destekliyorum nize kürtçe bilen öğretmenler proflar var

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Olay o kadarla da kalmaz elektr10,
Hadi Arapça eğitim de olsun. Nitekim ülkemizde epey Arap asıllı vatandaşımız da var.
Sonra Çerkezce eğitim de olsun. Arnavutça, sonra hatta Antalya'da heryeri satın almak üzere olan Almanlar için Almanca hükümet kuralım.

TRT'de Azerice yayın yapalım. Nitekim Azerilerimiz hiç az değiller. Ayrıca Farsça, Zazaca'yı da unutmamak gerekir. Bu daha böyle gider..

Seçmeli olarak olsun tabi, öğretilsin. Ama "ana dilde eğitim" dediğin zaman dur orada. Çünkü bu ülkede sadece bir tane ana dil var. Onun için kalkıp ilkokul çağından bu çocuklar "yabancı dille" eğitim görürse ne olur? Anamıza küfür ederler haberimiz olmaz. Sadece bununla mı kalır?

Buna ırkçılık mı diyeceksiniz? Hodri meydan; benim etnik kökenim de farklı.

Efe Zoroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Güçlü ve Liderlik vasfında bir Genel Kurmay Başkanından başka kimse bu sorunu çözemez.Çözmek 3 gün.Bu 3 Gün Lafı benim yorumum değil.Annemin Dedesi Kurmay Albay dı.General olacaktı.Ama Biraz Deli dolu olduğu için Kendi Emekliliğini istedi.İşte böyle Adamları hemen emekli ediveriyorlar.Baştakiler.Bilmem Anlatabildim mi.

EDIT:
Burda Irkcılık filan yaptığımız yok.Aklı başında Kürt olan adam gibi insanlar var tabii.Biz Genel de konuşuyoruz.İşin ucu dönüp dolaşıp PKK ya geldiği için Sinirleniyoruz.Zaten Holiganizm i olmayan kürtler aklı başında Doktorlar Hakimler v.b var.Onlarda Siyasete girmiyorlar.Siyasete girip bu işe bulaşanların niyeti kötü.PKK yanlıları kötü.Ben onlara karşıyım.Fanatik PKK lılar.Yoksa Irkcılık filan yaptığımız yok.

Valla Türk Silahlı Kuvvetleri geliverir.Hiç heveslenmesinler.Genel Kurmay Başkanlığı şimdi beklemede.Bizim bilmediğimiz bir sürü şey var.Zaten Basına yansımayan birçok şey var.

[flash=300,100]http://media.imeem.com/m/jLskK7Oq3t/aus=false[/flash]

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Efe Zoroğlu dedi ki:
Güçlü ve Liderlik vasfında bir Genel Kurmay Başkanından başka kimse bu sorunu çözemez.Çözmek 3 gün.Bu 3 Gün Lafı benim yorumum değil.Annemin Dedesi Kurmay Albay dı.General olacaktı.Ama Biraz Deli dolu olduğu için Kendi Emekliliğini istedi.İşte böyle Adamları hemen emekli ediveriyorlar.Baştakiler.Bilmem Anlatabildim mi.

Yurdum insanı ne zaman askerin gerçek yüzünü görecek acaba?
Acaba ne zaman ipleri eline alıp gerçek kahraman komutanlar gönderecek oraya..

dragonfly

Asistan
Reaksiyon puanı
1
elektr10 dedi ki:
kadir_yaylaci dedi ki:
Olay kürtleri sevme/sevmeme değil.Aslında bu girişimle ayrımcılık yapılmış oluyor.Televizyonda kürtçe programlar izleyen, etrafındaki insanlarla sürekli kürtçe konuşan ve okulda da kürtçe eğitim alan bir kişi türkçe öğrenme gereği hisseder mi veya türkçenin kıymetini bilir, saygı duyar mı?Biraz zor...
Doğusu kürtçe, batısı türkçe konuşan ve birbirini anlamayan bir toplum olmaya doğru gideceğimizi düşünüyorum.Böyle bir toplumun bütün olarak kalma ihtimalini bir düşünelim ???
elekt10 arkadaşım sana söyle bir örnek vereyim. Almanyada yaşayan Türkler orada kendi aralarında almancamı konuşuyor zannediyorsunuz. Bu almanları rahatsız etmiyormu sanıyorsunuz. Kaldı ki üniversiteye giden bir kürt çocuğu akıllılık edip kürtçemi öğrenecek yada kendisini geliştirip ingilizcemi öğrenecek. Bu tartıştığımız konular boş konular. Daha önce kürtçe dil kursları açılmıştı. Daha sonra hepsi birer birer kapatıldı. Bunlar boş telaşlar. Zaten medyanın haberi bu. Anayasada herkes istediği seçmeli dersi seçecek diyorlar. Medya ise kürtçe seçmeli dersi çıkacak diyor.Bunu iyi analiz etmemiz lazım.

ahmetweli

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Madem ANA DİLİMİZ TÜRKÇE öğle kalsın,biz Türkiyedeğiz ve TÜRKÇE konuşur TÜRKÇE eğitim görürüz.Bazı konularda taviz verilmemesinden yanayım.
Beyenmeyen gitsin gelmemecesine.

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
(Yav noluyo bu Ülkede arkadaş)desem hır çıkıcak,demesem gönül razı değil

"KORKMASSAN! SÖNMEZ BU ŞAFAKLARDA YÜZEN ALSANCAK"

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Değerli Dostlar,

Olaya bir de şu yönden bakalım: Bu işler biraz da fişleme görevi görüyor. Doğu'daki bazı illerimiz haricinde kaç kişi gidip "Ben Kürtçe seçmeli dil dersinden yararlanmak istiyorum" diyebilir? Aynı şekilde birçok kişi mesela "Ben Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersine girmek istemiyorum" demiyor. Dinkültürü ve ahlak bilgisi dersi de biliyorsunuz sadece Sünnî Müslümanlıkla ilgili bir ders. Gerçi müfredat değişti; ama derse girenlerin "Öğretmenim, bugün Şintoizm anlatacak mısınız?" sorusuna alacakları cevapları çok merak ediyorum.

Yani "karşı tarafın" işine yarayacağını düşündüğünüz bazı şeyler aslında her zaman öyle olmayabilir. Bu da madalyonun diğer yüzü.

Güzel günler dilerim.

gizem durmaz

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Burası Türkiye ve burası bizim vatanımız. Bizlerde Türk'üz ve kendi vatanımızda Türkçe konuşuruz. Atatürk sayesinde kazandığımız bu ülkede aynı şekilde Atatürk'ün bize kazandırdığı Türkçe'yi konuşacağız.
Nedir bu kürtçe nerden çıktı :mad:
Ülkemizin başındakilerin içinde biraz Atatürkçü duygusu olsa eminim böyle şeyler söz konusu bile olmazdı...
Lütfen Atatürk'ün ilkelerine uyalım ve Türkçemize sahip çıkalım !!!

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Yorumları okudum, fazlaca Agresif tavır var. Yorumun Birinde Dediği gibi bu Ülkede 35 milyon'a yakın Kürt Kökenli vatandaş var. Ancak Şu anlama gelmemeli Çoğunluğun Azınlığa teakküm'ü gibi algılanamaz. Ancak Şuda varki Bu gün İngilizce Eğitim veren Üniversite Lise v.s Öğretim kurumları var. İngilizleri Olduk olası sevmeyiz. Holiganıydı Bizansıydı Şuyuydu buyuydu. Madem Öle neden İngilizcenin olmasına bu Şekil karşı çıkmıyorsunuz? Şunu belirteyim Kürt kökenli değilim, Tatarlar'danım yani deyim yerindeyse sapına kadar Türk'üm. burda Kürtçe eğitiminde Avukatlığını yapmıyorum Ancak burdaki Yorumlar Fazlaca Milliyetçilik ve Irkçılık kokuyor. Bizim Evvelimiz böyle değil Çocuklar bu yüzden Kimseyi Dil'i, Din'i ve Rengi açısından Yadırgamayınız. bu Ülke yıllardır Kardeş Kardeş yaşıyor. Tamam belki Sempati Duydukları Oluşumun Yenilir yutulur Cinsten olmadığını biliyoruz, Ancak Onlara İşin İç Yüzü Gösterilmediğinden Dolayı Kendilerinin Halk kahramanı Gibi görüyorlar İmralıda ki Şrfsizi. bu arada Hepsini aynı kefeye kesinlikle koymuyorum. İşin farkında olanlarını Kesinlikle Tenzih ederim. Şurasınıda bilinki Artık onlarda Kimin n eolduğunu anlamaya başladılar, Başladılar ki Bu gün kü İktidar Partisi Onların Çoğunlukta olduğu Memleketlerde 1. parti olarak çıktı. Yani Sizlerde Hepsini aynı kefeye Koymayın.

Saygılar...

kraydn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben ırkçıymışım.. Ya da kendimi milliyetçi sana Bozul Kurt.. Ya da bölücülük yapan birisiyim ya da tartışmayı seven biriyim ne olduğumu bilenler söylesin (hani biliyorlar ya her şeyi -Cahillikten kurtulmuş bölüm-) ama ben tek birşey biyorum Ben -Türküm-..

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Kraydn; Benim yazdıklarım Forumdaki Arkadaşların tepkisine. İngilizce veya herhangi Bir Dil'e olan İstememezliğim değil, Bilakis ben Daha kucaklayıcı olmayı söylüyorum. Yani yorumlarda yapılan Milliyetçilik bukadar Fazlaysa neden O zaman İngilizceye aynı Şekil tepki verilmiyor? Veya Fransız okulları neden var? bak mesela Soykırım diyip duruyorlar, o zaman neden onların Kültürüne Diline bu tepkiler verilmiyor? benim demek istediğim bu. İşin Ticari boyutunda değiliz.

memocan114

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yazik walla bu yazilari okuyunca milliyetciligin ne hale geldigine uzuluyorum. görmemezlikten gelsekte bildigimiz cok iyi bisey varki bu ulkede Kürt kardeslerimiz de yasiyor ve bir kürt ün yaptigi kötü biseyi hepsine mal etmiyelim. bu ulke icin el ele vermek yerine ic savasa ne geregi var. benim bildigim butun muslumanlar kardestir. yazik diyecek bisey bulamiyorum. avrupadan o kadar gerideyizki elin gavuru en az 2 yada 3 dil biliyor ya bizler? :(

bide turk yada kurt olmak onemli degil. onemli olan bu dunyada insanlik sinavindan basarili bir sekilde gecmek...(cok zor)kurani kerimde cennet kurtlere yada turkler ayrildigina dayir bir ayet duymadim...

TuningMert

Müdavim
Reaksiyon puanı
84
Arkadaşlar naptınız siz yaa?Bi bakın bakalım şu sayfaya hiç yakışıyormu ya.Kendinize gelin lütfen ne hale taşıdınız şurayı bırakın ne tartışıyorsunuz ya?2 kelime içinbirbirinizi kırıyorsunuz sinir küpüne dönüyorsunuz.kapatın lütfen şu lanet konuyu.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bütün müslümanlar kardeştir, Şafîiler, Mâlikîler, Hanbelîler, Hanefîler, Caferîler, Alevîler, bunlar hariç kalanlar kardeştir.

Sonra bütün vatandaşlar Türktür. Kürtler, Araplar, Acemler, Çerkezler, Zazalar, Arnavutlar hariç. Bunlar hariç, kalanlar Türktür.

Çok mu radikal oldu? Bugün bütün bu saydığımız insanların büyük çoğunluğu birbirlerini bnimsememişken, "kardeşlik"ten bahsetmek ancak gafletin eseri olabilir. O yüzden "bu ülkede Kürt kardeşlerimiz de yaşıyor" demek en azından diğerlerine haksızlık olur. Bir önceki mesajımda da söyledim, hadi her etnik köken için ayrı ayrı "ana dilde" eğitim programı uygulayalım. Ve Berkin'in dediği gibi her dine özel bir seçmeli ders koyalım. Hatta Taoizim de koyalım heyecanlı olur.

Bu ülkede 35 milyona yakın Kürt vatandaşımız var ve çok kısa sürede bu kadar çoğalmış olmalarının da temel nedeni herkesi bu kanıya düşürmek. Çünkü her birinin üç beş tane karısı var en az ve kadınlar bile kocalarını yeni yeni kızlarla evlenmeleri ve daha çok çocuk yapmaları konusunda teşvik ediyorlar. Sebep? Azınlık statüsünden çıkıp çoğunluk olmak :) Herşey beden sayısıyla olmuyor da bunu amaçlayanlar bunu düşünecek kadar olmakla birlikte kendi ırkdaşlarını da katledecek kadar cahiller.

Sonuç olarak iki tane birbirinden absürd grup çıkıyor ortaya;
1- Sözde milliyetçilik adına, Kürt düşmanları, bozul Kurtlar.
2- Çok çocuk yaparak Türkiye'yi ele geçireceklerini sanan kara cahil Kürtler.

Bunların dışında kalanlar da malesef "azınlık" sınıfını oluşturuyorlar ve seslerini duyan yok.

Oysa yukarıdaki iki grup da birbirini hiç sevmemelerine rağmen birbirinin aynıdırlar: Irkçı.

Şimdi çözüm adına ne söylesem havada asılı duracak. Cahillikten kurtulmak desem, kitap okumak, sinemaya gitmek olarak algılanacak. Gafletten uyanmak desem, vatan bölünmezciler galeyana gelecek. Ahlak desem, bütün müslümanlar kardeştir beylik lafları konuşulacak.
Ama bütün bunların özü bir; o da çözümün herkesin kendinde olduğu.

Hepinizin sonu iyi olsun.