Küresel Isınmada Umut Buz Dağları

Bu konuyu okuyanlar

cathlack

Profesör
Antartika Okyanusu’nda son 10 yıldır yüksek sıcaklıklar nedeniyle buz kütleleri giderek daha sık ana karadan kopuyor. Bu da buz dağlarının sayılarında artış görüldüğü anlamına geliyor.Bu buz dağlarının çevreye ne gibi etkileri olduğu üzerine ilk kez bir araştırma yapıldı. Science dergisinde yayımlanan bu araştırmaya göre, aslında buz dağları çevre üzerinde olumlu bir rol oynuyorlar. Araştırmayı yürüten bilim adamları, buz dağlarının eridikleri sırada demir yönünden zengin bir madde saçtığını söylüyor. Bu madde deniz canlılarını kendisine çeken bir plankton türünün yetişmesini sağlıyor.

Bilim adamları buz dağları üzerinde kuş, balık, yosun ve kril gruplarının yaşadığını tespit etti. Bu eko sistemler, özellikle de yosun ve kril, atmosferdeki karbondioksitin emilmesine büyük oranda yardımcı olabilir. Çalışmanın baş yazarlarından Doktor Ken Smith, araştırmanın henüz ilk aşamalarında olduğunu söylüyor. Ancak buz dağlarının karbondioksit gazı üzerindeki etkisinin şüphe götürmez olduğunu ifade ediyor. Araştırmada yer alan bilim adamları, çalışmalarını iki büyük buz dağını inceleyerek tamamlamış. İncelemeler, buz dağlarının hayli uzağında, deniz altında bir araç kullanılması süretiyle gerçekleştirilmiş. Ve araştırmaları ışığında, bu buz dağlarının çevresinde üç kilometrelik alan boyunca kuşların ve deniz canlılarının biriktiği tespit edilmiş.
Kaynak
 
Küresel ısınmanın asıl nedeni işte burada:

4313928_kmkz007.jpg
 

cathlack

Profesör
Kesinlikle güzel karikatürler...gayet açıklayıcı :)

Not : Forum kurallarına uymaya özen gösterelim uymayanları uyaralım ;)
Kurallar
Madde 10 ;)
 

Turab Garip

Dekan
Emektar
Çatlak, verdiğin karikatürün anlatmaya çalıştığı başka bir şey aslında.

Karikatürler güzel, ancak kendimizi kandırmayalım. Buz dağları umutmuş.. Sanki yeni oluştular.. Onlar hep orada vardı zaten.
İnsanlar değişmedikçe milyon tane buz dağı olsun onlar da erir.
 

cathlack

Profesör
Ben bi üstteki karikatürü tamamlar diye koydum onu ;)
İnsanlar değişmeden tabiki küresel ısınmanın önüne geçmek imkansız ..
Ama yukardaki konu çözüm yollarından biri sadece ...
İnsanları değiştirmenin imkansız olduğunu kabul ederek yapılmış bi araştırma ;) Saygılar Elmacik :)
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst