Külüstürden Laptop'a Veri Transferi

Kurşun Kalem

Profesör
Arkadaşlar, kardeşim kullandığı Hp Pavilion G6 model dizüstü bilgisayarını bana devrediyor. Benim şu an kullandığım xp yüklü masaüstü bir bilgisayar. Sorum şu:
Ben benim külüstürdek dosyalarımı, müziklerimi, projelerimi vs. kısaca arşivimi bu dizüstüne en kolay bir biçimde nasıl aktarırım. Aklıma ağ kablosu geliyor da bir ağ kablosuyla bu işi yapabilir miyiz, ya da alternatif önerileri olan varsa buyursun...
 

oslun

Dekan
Aynı ağa bağlanın, ağ ve paylaşım seçeneklerinden ağ bulmayı açın. Taşımak istediğiniz dosyaları sağ tık - özellikler - paylaşım - paylaşıma aç şeklinde aktifleştirin. Yeni bilgisayarınızdan ağ bağlantılarıma girip dosyaları çekebilirsiniz. Kullanıcı adı ve parola sorar, kullanıcı adınız windows kullanıcı adı olur parola da windows parolanız olur.

Varsa hard diskiniz oraya taşıyıp oradan da alabilirsiniz ki muhtemelen aklınıza gelmiştir ve uzun süreceği için vazgeçmişsinizdir :D

Onun dışında bi ethernet kablo ile iki bilgisayar arasında nasıl paylaşım yapılır onu bilmiyorum :)
 

Kurşun Kalem

Profesör
Evet çok uzun sürer harici disk olayı.
Bilgisayar gelsin dediğin yöntemi deneyeceğim. Teşekkürler [MENTION=51495]trnc[/MENTION]
 

deatmania

Rektör
Herhangi bir bilgisayarcıya gidip, bana Cross kablo yapar mısınız deyin, onlar anlar.

Yani şu demek, normal bir kablo (Modem ile bilgisayar arasından olan kablo) bilgisayardan bilgisayara taktığınız da iş görmez.

Ama, Cross kablo bilgisayardan bilgisayara ağ üzerinden veri aktarabilmenizi sağlar.
 

Kurşun Kalem

Profesör
Herhangi bir bilgisayarcıya gidip, bana Cross kablo yapar mısınız deyin, onlar anlar.

Yani şu demek, normal bir kablo (Modem ile bilgisayar arasından olan kablo) bilgisayardan bilgisayara taktığınız da iş görmez.

Ama, Cross kablo bilgisayardan bilgisayara ağ üzerinden veri aktarabilmenizi sağlar.

Çok sağol kardeşim. Peki bu kabloyu taktıktan sonra hangi işlemleri yapmak lazım? Diğer bilgisayarı ağdan mı görüyoruz?
 

WebNick

Profesör
O nasıl oluyor hocam?

hocam bu işlerden anlamıyorsan crossover bağlantıyla iki pc yi bağlaman zor. ama ailla deneyeceğim diyorsan
aha burada arkadaş anlatmış

http://www.netturko.net/konu-Cross-baglanti-kurulumu-nasil-yapilir

bir ikide youtube videosu.

[video=youtube;-tAOMtmb8V8]http://www.youtube.com/watch?v=-tAOMtmb8V8[/video]

[video=youtube;CK_xa_avd44]http://www.youtube.com/watch?v=CK_xa_avd44&feature=related[/video]

Videolar en az orta seviye ingilizce gerektirir. ama görerek bişeyler kapabilirsin.
 

oslun

Dekan
Aslında her ikisinde de aynı cat5 kablo kullanılıyor ama kablo sıraları farklıymış o yüzden bilgisayarcıdan cat5 kabloyu cross bağlatmanız gerekiyor. Evde modem varsa aynı ağa bağlanıp ağ bağlantılarından çekmek şu an için en mantıklısı gibi görünüyor
 
Evet aynı kablodur sadece jaka takılan kabloların sıralaması farklı. Modem üzerinden veri transferini ben denemiştim hiç hızlı değildi tavsiye etmiyorum o yüzden. Belki modemden modeme fark edebilir ama bilmiyorum.

İki bilgisayarın ethernet girişlerine kablonun uçlarını takacaksın, arada modeme gerek kalmayacak direk kablo üzerinden veri transferi yapacaksın.
 

Kurşun Kalem

Profesör
[MENTION=254339]WebNick[/MENTION] kabloyu çaktırırız problem değil de, esas bundan sonrası lazım bana. Direk bağlantı gerçekleşiyor mu, haricen başka bie şeyler yapmamış gerekiyor mu? Bilgisayarlardan biri xp diğeri win7 olacak bu arada, problem olur mu?
 

WebNick

Profesör
@WebNick kabloyu çaktırırız problem değil de, esas bundan sonrası lazım bana. Direk bağlantı gerçekleşiyor mu, haricen başka bie şeyler yapmamış gerekiyor mu? Bilgisayarlardan biri xp diğeri win7 olacak bu arada, problem olur mu?

direk görmesi lazım. ama görmüyorsa win7 de ağ kurma sihirbazı ile kolayca ortak ağ kurup bu ağ üzerinden veri transferini yaparsın. işin zor kısmı iki pc yi bağlamak. Sen bunu başardıktan sonra geri kalan kızmı için birçok yol bulunabilinir.

- - - Updated - - -
@Kurşun Kalem bak senin için bir kaynak buldum adam bağlantı ve sonrası işlemleri anlatmış. Bir incele istersen. Sanırım sorularının tam cevabı bu anlatımda.

Kaynak: http://www.rehberim.net/forum/ag-network-289/4283-iki-bilgisayari-birbirine-baglamak.html
 

Kurşun Kalem

Profesör
Hepinize teşekkürler arkadaşlar. Sorularımın cevaplarını aldım ve mutluyum. Siz de mutlu olun, hayat bayrm olsun. Gelin halay çekelim. Yardımsever arkadaşlarım benim :D
 
Üst