küçük oyun firmalarının oyunlarını yayınlamak için açtığı siteden vergi alınır mı?

Bu konuyu okuyanlar

KeremSaddex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
merhaba birkaç yıldır kendi çapımda oyun geliştiriyorum daha önce hiç yayınlamadım şimdi ise güzel bir oyun fikrim var ve yayınlamak istiyorum biraz araştırdığımda steamın oyun yayınlamak için 100 dolar gibi bir bütce istediğini öğrendim birkaç siteye daha baktım fakat o sitelerde yayınlamak içinde şirket kurmak gerekiyormuş şirket işide masraflı benimde aklıma şöyle bir yol geldi oyun geliştirmeden önce web devaloperlığa sarmıştım biraz ve biraz gelişmiştim 2 sorum olacak

kendi oyunlarımı yayınlayabileceğim bir site açsam ve buradan ücretli ücretsiz oyunlar satsam benden vergi vb. alınırmı yada yasal bir sorun çıkarmı ?

yaptığım oyunlara ve siteye patent almam gerekir mi ?

şimdiden teşekkürler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

up

hayrına up

sevabına up

Son düzenleme:

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
ücretli ücretsiz oyun nasıl satılıyormuş :) ?

öte yandan sürekli hesabına y.içi veya dışı para yatacak. çalıştığın banka bunları vergi d. e verecek. vergi dairesi de sırası geldiğinde seni çağıracak. diyecekki mehmet - ali veya kerem! yurt dışında şu bankadan aldığın para neyin nesi ? açıklayamazsan büyük bir vergi borcu faiziyle.

KeremSaddex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
ücretli ücretsiz oyun nasıl satılıyormuş :) ?

öte yandan sürekli hesabına y.içi veya dışı para yatacak. çalıştığın banka bunları vergi d. e verecek. vergi dairesi de sırası geldiğinde seni çağıracak. diyecekki mehmet - ali veya kerem! yurt dışında şu bankadan aldığın para neyin nesi ? açıklayamazsan büyük bir vergi borcu faiziyle.
ücretli veya ücretsiz olması gerekiyordu benim hatam yeni farkettim

teşekkürler peki bir site açıp yaptığım oyunları ücretsiz olarak dağıtsam yinede işin içine vergi vb. girermi

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
1 tl bile kazansan, birilerinin gözüne çarparsan geçmiş olsun =) Açıklamayı yapabilirsen sorun yok.

KeremSaddex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
teşekkürler ben yinede oyunun yapımına başlayacağım araştırmayada devam edeceğim

obeldecom

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Eğer gelir varsa, vergisi de olur.