Kriz, Türkiye'de Playstation 3'e Yaradı!

Cem

Profesör
Kriz-kriz diye ağlarken Sony Euraisa'dan bunun aksine bir haber geldi. Playstation 3 satışları beklenenin çok üzerinde bir çıkış yakaladı. Ama nasıl?

Sony Eurasia, global ekonomik krizin etkilerinin artırmasıyla ev içi eğlencenin daha fazla önem kazandığını ve bu doğrultuda son 3 ayda PS3 satışlarının beklentilerin yüzde 50 üzerinde gerçekleştiğini açıkladı. Kriz dönemi değerlendirildiğinde Playstation 3'ün Türkiye pazarında yüzde 70 büyüdüğü ve en fazla futbol oyunlarının tercih edildiği ortaya çıktı!

PS3'ü sadece PES oynamak için alanların sayısı bir hayli fazla

Global ekonomik kriz nedeniyle birçok sektörde küçülme yaşanırken dünyada olduğu gibi Türkiye'de de oyun konsolları büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sony Eurasia Playstation Ürün Müdürü Özgür Kirazcı, PS3'ün kriz döneminde Avrupa'daki büyüme oranının oldukça düşük gerçekleştiğini, buna karşın Türkiye'de yüzde 70 büyüdüklerinin altını çizdi.


Sony Eurasia Playstation Ürün Müdürü Özgür Kirazcı

Özgür Kirazcı ayrıca bu gelişmeler ışığında önümüzdeki dönemde çok daha fazla yatırımı Türkiye'ye yapacaklarını ve daha fazla içerik ve servisi oyun camiasıyla buluşturacaklarını açıkladı. Son 3 ayda oyun konsollarına yönelik ciddi bir talep artışı yaşadıklarını ve satışların beklentilerinin yüzde 50 üzerinde gerçekleştiğini belirten Kirazcı, " Özellikle bayram tatili dönemlerinde ve yeni yıl döneminde normal satışlarımızın çok daha üstünde bir taleple karşılaştık. Bunun yanı sıra popüler oyunların çıktığı haftalarda da satışlarımızda artışlar gerçekleşti. 2008 yılında ilk defa Avrupa'da çok popüler olan karaoke oyunumuz SingStar'ın Türkçe versiyonunun lansmanını yaptık ve gelen olumlu tepkiler satışlarımıza pozitif olarak yansıdı" dedi.

Krizin etkisini artırmasıyla birlikte ev içi eğlencenin daha fazla önem kazandığını gördüklerini söyleyen Kirazcı konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi, artık yeni nesil konsolların sadece bir oyun konsolu değil bir eğlence merkezi gibi konumlandırılmasından kaynaklanıyor. Örneğin, dışarıya çıkmanıza gerek kalmadan dünyanın herhangi bir yerindeki oyuncularla oyun oynama ve aynı deneyimi paylaşma fırsatını yakalayabiliyorsunuz ve oyunu bitirseniz bile gerçek oyuncularla oyun keyfine devam edebiliyorsunuz.


PS3 sinema sistemi tutkunlarının da hizmetinde!

Ayrıca yeni nesil konsollar artık sadece oyun değil, Blu-ray film izleme, müzik dinleme, resim görüntüleme, internet ve mesajlaşma gibi çeşitli servisleri alabileceğiniz bir platforma dönüşüyor. Bu sayede eğlenceye ekonomik ve interaktif bir şekilde erişmek mümkün oluyor ve bu da oyun konsollarına olan talebi artırıyor".

Grand Theft Auto IV, Metal Gear Solid, Little Big Planet gibi oyunların oyun tutkunlarınca oldukça beğenildiğini ve Türkiye'de hala en fazla futbol oyunlarının tercih edildiğini belirten Özgür Kirazcı, Sony Eurasia'nın bu doğrultuda PS3, PSP ve PS2 için futbol oyunu içeren özel paketlerin satışına başladıklarını açıkladı.


PES 2009 PS3'te 2008'e göre çok daha başarılı tasarlanmış

Futbol, yarış gibi oyunların yanı sıra oyuncuların yeni oyun tiplerinin de arayışı içerisinde olduklarına dikkat çeken Kirazcı, "Bu doğrultuda geçtiğimiz aylarda lanse ettiğimiz Little Big Planet isimli oyunumuz birçok ödül aldı.Â* Ayrıca "Little Big Planet", ilk defa kullanıcıya da oyun oynamanın yanında oyunu tasarlama fırsatı sunuyor. Böylece oyuncular kendi yarattıkları oyunları başka oyuncularla paylaşabiliyor, birlikte oynayabiliyor. Bu tür yeni oyun tipleri dünyada oyun pazarını büyütüyor ve yeni oyun deneyimleri sunuyor. Önümüzdeki yıl da pazarın ciddi oranlarda büyüyeceğine inanıyoruz ve yüzde 50 oranında bir büyümeyi hedef olarak belirledik. Bu doğrultuda yatırımlara devam edeceğiz" dedi.

:: PS3 mü? Xbox mı? yoksa PC'mi oyun makinesi olarak tercih edersiniz?
Yazan: Cem Sünbül
SDN - http://shiftdelete.net
 

kesiciturk

Üyecik
Oyun makinesi olarak PS3 Tercihimdir ama ne yazıkki bütcemiz kısıtlı oldugu için pcde oynuyoz hem alternatifide cok basta korsan olmak üzere yane :)))
 

baymanyak

Üyecik
3k lı xbox360 ı anca çöpe gidecek parası olan, ucuza oyun oynadığını zanneden insanlar satın alır
 

cyctechweb

Üyecik
Arkadaşlar PS3 oyunlarında gerçek sevki almak için tasarlanmış konsol. Ama her oyunda 80-150 tl gibi para vermek her babayiğitin harcı değil.Bu nedenle maliyet acısından PC derim. Ama BlueRay yazıcılar yaygılaşırsa ve Copy oyunları okuyan PS3 kırık chipte takılırsa hiç durmam PS3 'e geçerim....
 

Cem

Profesör
PS3 aldım. Ev sinema sistemi olarak da kullanıyorum. USB klavye ile internette de takılabiliyorum. Divx dosyalarını 5 dakikada altyazı ekleme işlemiyle USB stickden sorunsuz çalıştırıyor, MKV dosyaları biraz daha uğraştırıyor ama onlarda sorunsuz ve şahane çalışıyor. Bahsettiğim 1080p bu arada...
Oyunları hatırlatmaya gerek yok tabi:happy:
 
Üst