Kripto Para Transferlerinin Takip Edilebileceği En İyi Platformlar!

Hande Ulusal

Öğrenci
Katılım
4 Temmuz 2022
Mesajlar
7
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Yaş
29
SCAN.jpgKripto yatırımcıları, analistler hatta geliştirmeciler çok uzun yıllardır kripto para cüzdanları arasında gerçekleştirilen transferleri farklı WEB araçlarını kullanarak takip ediyor. Son dönemlerde dünyamız hızla gelişti ve Blockchain Explorer'ların sayısı oldukça arttı, modern dünyamızın temel sorunlarından biri olan tekelleşmeye çalışmak nedeniyle bir çok Blockchain sahibi proje kendi Block Explorer'ını üretmeye başladı.

İşte cüzdanlar arası transferlerin günümüzdeki en popüler takip araçlarını sizler için derledik.

Blockchain Explorer'lar her sene yeni projelerle yatırımcılara sunuluyor. Biz de bu makalemizde en iyi platformları inceleyeceğiz. Eğer siz de en doğru kaynaktan cüzdan transferlerini takip etmek istiyorsanız makalemiz sizler için rehber niteliği taşıyor olabilir.
En Çok Kullanılan Blockchain SCAN Platformları

1 - Alltoscan
2 - Etherscan
3 - Bscscan
4 - Snowtrace
5 - Tronscan

1 - Alltoscan (Bütün Blockchain ağlarında gerçekleşen transferleri inceleyebileceğiniz en iyi platform)

Alltoscan ERC20, BEP20, BTC, TRON ve sayılabilecek bir çok Blockchain ağında gerçekleşen transferleri kullanıcı dostu arayüzüyle tek bir ekrandan inceleyebileceğiniz ilk ve tek Blockchain Explorer platformudur. Altın kuralı kullanıcı konforu olan bu hizmet platformunda kullanıcıların en kısa sürede dilediği Blockchain ağı üzerinde gerçekleştirilen transferlerin ücretsiz bir şekilde takip edilebilmesini sağlamıştır. Reklam gelirlerini kullanıcılarıyla ''para yatırma'' koşulu olmadan paylaşan platform, kayıtlı kullanıcılarına verdiği günlük görevler sayesinde kullanıcılar cüzdanlar arası transferleri takip ederken öte yandan pasif gelir elde edebilmektedir.

Kullanıcı konforunu üst seviyeye çıkartmak isteyen platform gelecekte platformun genişlemesiyle birlikte kullanıcıların cüzdanlar arası transferleri takip ederken piyasa koşullarından geri kalmasını önlemek için kendi içerisinde oluşturacağı Dex mekanizması sayesinde kullanıcılar kendi aralarında eş zamanlı olarak alım ve satım işlemleri yapabiliyorken firma aynı zamanda soğuk cüzdan hizmeti sağlayarak yatırımcılarının bütün kontrolü kendi elinde tutmasına da olanak sağlamaktadır.

Güçlü bir alt yapısı olan Alltoscan, Blockchain Explorer platformları arasında en çok kullanılan platform olma potansiyelini taşıyor.

2 - Etherscan (Sadece Ethereum ağında gerçekleşen transferleri inceleyebileceğiniz en iyi platform)

Etherscan, diğer bir blok zincirilerinin explorerı ile temelde aynı işleve sahiptir. Etherscan sayesinde kullanıcılar, Ethereum blok zincirindeki işlemleri, cüzdan adreslerini, akıllı sözleşmeleri arayabilir ve bulabilir. Ayrıca, tüm bu işlevlere ana sayfa üzerinde yer alan arama çubuğunu kullanarak veya üst menü seçeneklerinde gezinerek erişebilmek mümkün. Bu özellikler sayesinde de kullanıcıların Ethereum blok zinciri hakkında öğrenmek istediği bütün bilgiler Etherscan’de kolayca bulunabilir hale geliyor. Blok zinciri teknolojisi, şeffaflığı daha da ileriye taşıdığı için kullanıcıların bütün verileri sorgulaması için görsel bir arayüze ihtiyacı vardır. İnternetteki arama motorları, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu tüm bilgilere erişim sağlayabilmesini kolaylaştırdığı için blok zinciri explorerları da bu role uygun hale geliyor. Ayrıca, blok zinciri explorerlarının işlevselliği de, kullanıcılara daha fazla hizmet sağlamak amacıyla sürekli olarak gelişme halinde. Ayrıca, kullanıcılar, Ethereum blok zincirinin indekslenmesi ve işlemlerin aranabilir hale gelmesiyle beraber bu blok zinciri ekosistemine eksiksiz bir şekilde erişim sağlayabiliyor.

3 - Bscscan (Sadece BNB ağında gerçekleşen transferleri inceleyebileceğiniz en iyi platform)

BscScan, temel olarak başta Etherscan olmak üzere diğer bütün blok zinciri explorerlarıyla benzer şekilde çalışmakla beraber aynı işlevselliğe sahiptir. Platformun üst menülerinde gezinerek veya arama motoru çubuğunu kullanarak cüzdan adresleri, işlemler, akıllı sözleşmeler ve çok daha fazlasını aramak ve bulmak mümkündür. BscScan sayesinde, Binance Smart Chain ekosistemi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak çok basit ve şeffaf hale gelir. Her iki blok zinciri explorerı aynı ekip tarafından geliştirildiği için, BscScan’ın görsel arayüzü Etherscan’e çok benzer. BscScan’in kripto para piyasasında yeni alan yatırımcıların da kullanabilmesi için platformun kullanımı geliştiriciler tarafından mümkün olduğunca basit bir hale getirilmiştir. İşlevselliği ve özellikleri büyümeye ve gelişmeye devam ettikçe, blockchain gezgini kullanıcılarına daha fazla kullanışlılık getiriyor. Ayrıca, BscScan’i kullananlar, Binance Smart Chain’in indekslenmesi ve bütün bilgilerin şeffaf bir şekilde yer almasıyla beraber ekosisteme kolay bir şekilde adapte olabilme şansına sahip.

4 - Snowtrace

Avalanche blok zinciri, yeni bir ”blok zincir gezgini” uygulaması yayımladı. SnowTrace adında olan blok zincir gezgini, Ethereum’un uygulaması olan Etherscan’le çok benzerdir. Ethereum üzerinde Etherscan ile ulaşabildiğiniz her bilgiye, Avalanche blok zincirinde ise SnowTrace uygulamasıyla ulaşabilirsiniz. SnowTrace, Avalanche kullanıcılarına daha yüksek performanslı ve yeni özelliklerle dolu bir araç sunmak için Avalanche C-Chain Explorer’ın yerini alacak. SnowTrace, Avalanche’ın diğer blok zinciri gezginlerine, Avascan ve Avalanche Stats’e katılmış oldu. Avalanche, gelecek haftanın başlarında, eski C-Chain Explorer kapanacağını da duyurdu. Kullanıcılar C-Chain Explorer kapanamadan önce SnowTrace’deki sözleşmeleri yeniden doğrulaması gerekecek.

5 - Tronscan

TRONSCAN, kullanıcıların TRON blok zincirindeki işlemleri aramasına, onaylamasına ve doğrulamasına olanak tanıyan ilk TRON tabanlı blok zinciri gezginidir. Bu arada, TRONSCAN yalnızca işlemler, hesaplar, bloklar, düğümler, akıllı sözleşmeler ve zincir üstü veriler aramak gibi bir blok zinciri gezgini olarak temel özelliklere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda token oluşturma, sözleşme dağıtımı, oylama vb. destekler. TRON blok zinciri, TRONSCAN'ın bilgileri aldığı ve bunları web sitemizde gösterdiği bir halka açık deftere sahiptir. TRON blok zincirindeki tüm işlemleri en şeffaf ve erişilebilirdir.

ÖZET

Blockchain Explorer'lar dünyayı değiştirdikleri gibi kendileri de sürekli değişim ve gelişim halindedirler. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok yeni Blockchain Explorer projesi piyasaya giriş yapıyor ve kullanıcılara sunuluyor. Farklı alanlarda ortaya çıkan bu projelerin bazıları çevre sorunlarına dikkat çekerken bazıları teknoloji bağımlılarına hitap ediyor.

Bu makalemizde kripto yatırımcılarının, analistlerin ve geliştiricilerin en çok kullandığı ve kullanması gerektiği SCAN projelerini inceledik. Toplamda incelediğimiz 5 platformun ardından en çok heyecan veren projeden biri olan Alltoscan'ın amaçlarını, hedeflerini ve eşi benzeri olmayan teknolojisini adım adım anlattık. Umarız listemiz sizler için yararlı olur. Başka bir makalede görüşmek üzere.
 
Üst