Kripto para borsası Binance, kara para aklamakla suçlanıyor!

  • Konuyu başlatan Ömer Dursun
  • Başlangıç tarihi

Bu konuyu okuyanlar

Ö

Ömer Dursun

SDN Okuru
Yeni bir soruşturmaya göre Binance, düzenleyicilerin koyduğu kurallardan kaçıyor. Binance'in kara para aklamaya izin verdiği iddia edildi.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance kara para aklamaya göz yummuş olabilir. Reuters tarafından ortaya çıkarılan bazı belgeler, platformun daha sıkı uyumluluk sözü vermesine rağmen kara para aklama kontrollerini zayıf tuttuğunu iddia ediyor.

Reuters tarafından yayınlanan bir araştırma raporu, dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in güvenlikle ilgili kamuoyuna verdiği sözlere rağmen, yetkililerle gerektiği gibi iş birliği yapmadığını iddia etti. Rapor, Binance’in düzinelerce eski çalışanı, danışmanlar ve iş ortakları ile yapılan görüşmelerin yanı sıra yüzlerce belgenin incelemesine dayanıyordu.​

Binance, kara para aklamanın merkezi haline geldi​

Rapora göre Binance, düzenleyicilerin ve ortakların faaliyetleriyle ilgili sorularını yanıtsız bıraktı, Alman polisinin dolandırıcıların ve teröristlerin izini sürmeye yönelik taleplerini reddetti ve kara para aklama riski olan ülkelerde müşteri toplayabilmek için kendi pazar danışmanlarının tavsiyelerini görmezden geldi.

binance-ceoo-u-en-zengin-insanlar-listesinde-yerini-aldi-1.jpg


Raporda, Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun, know your customer (KYC doğrulaması olarak da bilinir) gereksinimleri konusundaki endişelerini dile getiren üst düzey personeli görmezden geldiği belirtildi. Tüm bunlar, platformun kamuya açık olarak düzenlemeyi memnuniyetle karşıladıklarını iddia etmesinden sonra yaşanmasıyla da merak uyandırdı.

Binance 2017’de Çin’de, 2019’da ABD’de uygulanan düzenlemelerle mücadele etti. 2018’de kurucu ve CEO Changpeng Zhao, Binance’i Malta’dan işleteceğini açıkladı, ancak Reuters’e göre Binance, yetkililere lisans başvurusuna devam etmeyeceğini söyleyerek 2019’un başlarında Malta’dan çekildi.

Ayrıca 2020’de kanser hastaları için imzalanan Malta hayır kurumuna bağış yapma anlaşmasını da feshetti. Tüm bu yaşananlara rağmen Binance, borsanın Malta yasalarına tabi olduğunu söylemeye devam ediyordu.

kripto-paralarda-fud-ne-anlama-geliyor-3.jpg


Kısacası kripto borsası, küresel şekilde hizmet verecek bir merkez kurmaktan kaçınırken; Singapur, Japonya, Cayman Adaları ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere faaliyetleri hakkında dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerden çok sayıda uyarı aldı. Reuters’e göre sadece 2020 yılında Binance, yedi ülkede kara para aklama riski uyarıları ile karşı karşıya kaldı.

Bir Binance sözcüsü, Reuters’ta iddia edilen bilgilerin eski veya yanlış olduğunu söyledi, ancak ayrıntılı soruları yanıtlamayı reddetti. Şirket sözcüsü, “Lider kripto para birimi ve blok zinciri ekosistemi olarak, kripto endüstrisini düzenlenmiş, güvenli bir endüstri haline getirecek teknolojilerin ve mevzuatın geleceğine hem liderlik ediyor hem de yatırım yapıyoruz.” dedi.

Kaynak: Kripto para borsası Binance, kara para aklamakla suçlanıyor!
 
Son düzenleyen moderatör:
Üst