Kredi kartlarıyla tefecilik tırmanışta

Bu konuyu okuyanlar

llavinya

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
92
080920090208054752743_2.jpg

Kredi kartlarıyla tefecilik tırmanışta
Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Şaban Baş, kredi kartlarındaki üst limitlerin, serbest piyasada komisyon karşılığında nakit paraya dönüştürülmesi yönteminin, sosyal patlamalara yol açabilecek boyutlara ulaştığını öne sürdü.
Baş, farklı bankalar tarafından cadde, sokak ve alışveriş merkezlerinde kurulan standlarda yeterince teminat alınmadan gelişigüzel dağıtılan kredi kartlarının, ekonomiyi yeni bir krize sürüklediğine dikkat çekti.

Konuyla ilgili olarak yapılan tüm çalışma ve düzenlemelere karşın, kredi kartı dağıtım ve kullanımının kontrol altına alınamadığına işaret eden Baş, şu görüşlere yer verdi: “Dünyada kredi kartı kullanımının en fazla olduğu ülkelerden birisiyiz. Vatandaşlarımız, kriz ortamının da etkisiyle ümidini karta bağlıyor ve sonrasında olabilecekleri çok da dikkate almadan anlık nakit sıkıntılarını gidermeye çalışıyorlar.

Günümüzde vatandaşlarımızın nakit sıkıntıları maalesef kredi kartı tefeciliği denilebilecek bir sektörü de yaratmış bulunuyor. Nakit paraya sıkışan vatandaşlarımız, kredi kartlarını bu işi meslek haline getiren ve çeşitli mesleklerin kisvesi altında faaliyet gösteren kişilere götürdüklerinde, buralardan nakit para alabilme uğruna alışveriş yapmış gibi gösterilmektedir. Kredi kartlarındaki üst limitlerin serbest piyasada komisyon karşılığında nakit paraya dönüştürülmesi yöntemi sosyal patlamalara yol açabilecek boyutlara ulaştı.”

Baş, ödeme sıkıntısı çeken vatandaşın, ilk taksit ödeme tarihinden itibaren tıkandığını, banka ile mahkemelik olup icraya düştüğünü, hatta cezaevine kadar uzanabilecek bir çıkmazın içerisine çekildiğini bildirdi. 2009’un ilk 5 ayında kredi kartı mağduru sayısının 1 milyon 152 bin, bankalar ile mahkemelik, icralık olan kişi sayısının da 28 bin 463’e ulaştığını vurgulayan Baş, bankaların kime, hangi koşullarda kredi kullandırdığı, kime, hangi teminatla kredi kartı verdiğinin kontrol altına alması gerektiğini ifade etti.
Kaynak

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
şirket kartı olanlar bile yapıyor bunu

kuruwa

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Devlet ve bdk göreve dicem ama devlet halkini unutali çok oldu

paşalı

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Tum suc insanlarda kullanmasini bilmedikten sonra hersey tehlikelidir,hayatimda kredi kartina bulasmadim.

kuruwa

Asistan
Reaksiyon puanı
0
TUM SUÇ İNSANLARDA DEĞİL MALESEF TAMAM sapıtarak kartı bilinçsizce kullanan dahilinde malesef artık iş yapmayarak evine mecbur bir şey götürmek için kullananlar hızla çoğaldı ve dahada çoğalmakta malesef sen bulaşmamış olabilirsin ama ylbaşından ağustos idi yanılmıyor sam araştırmaye göre 45 bin iş yeri kepenk indirdi ve bunlarda iş bulana kadar ne yapacaklar bulabilirlerse zaten kart yine yani kart dağıtımı basit ama kullanmak mecburetide artmakta parası olmayana kimse para vermiyeceği için mecburlar kullanmaya SONUÇLARINI BİLMELERİNE RAĞMEN ve kriz zaten çıkılmaz bir haldeki daha da kötü olacak ama halk ergononan türban şimdide kürt açılımıyla da uyutulmaya dewam edecek malesef allah sonumuzu hayır etsin ben bile iş yerımdekı bilgisayar parçalarını kartla aldım benım kartık degıl nakıt olsa neden almıyayım yada işlerım iyi olsa bilgisayarda mecbur iş yerıne

paşalı

Asistan
Reaksiyon puanı
3
TUM SUÇ İNSANLARDA DEĞİL MALESEF TAMAM sapıtarak kartı bilinçsizce kullanan dahilinde malesef artık iş yapmayarak evine mecbur bir şey götürmek için kullananlar hızla çoğaldı ve dahada çoğalmakta malesef sen bulaşmamış olabilirsin ama ylbaşından ağustos idi yanılmıyor sam araştırmaye göre 45 bin iş yeri kepenk indirdi ve bunlarda iş bulana kadar ne yapacaklar bulabilirlerse zaten kart yine yani kart dağıtımı basit ama kullanmak mecburetide artmakta parası olmayana kimse para vermiyeceği için mecburlar kullanmaya SONUÇLARINI BİLMELERİNE RAĞMEN ve kriz zaten çıkılmaz bir haldeki daha da kötü olacak ama halk ergononan türban şimdide kürt açılımıyla da uyutulmaya dewam edecek malesef allah sonumuzu hayır etsin ben bile iş yerımdekı bilgisayar parçalarını kartla aldım benım kartık degıl nakıt olsa neden almıyayım yada işlerım iyi olsa bilgisayarda mecbur iş yerıne

Polemik yapmak istemiyorum,ben nacizane fikrimi söylemişim,gökten taş yağsa hükümeti veya devleti sorumlu tutacaksınız,yaş olarak senden büyüğüm dolayısıyla senden daha çok hükümetlere şahit oldum,bundan öncekiler çok mu iyiydi,sıkıntılar olacaktır,bundan öncede vardı bundan sonra da olacaktır,70 milyonu aynı anda mutlu edecek varsa gelsin,insanlar şimdi şükretmesini bilmiyorlar,israf ediyorlar,fakirle paylaşmıyorlar,bende çok sıkıntı çektim ama tefecilere hiçbirzaman boyun eğmedim,kuru ekmek yedim yine eyvallah etmedim,sana tek bir cümle söyleyeceğim,bu sene büyük bir kriz oldu bu krizden etkilenmeyen tek sektör hangisi? bankacılık hatta paralarına para kattılar hepsinin karları yükseldi,ama ezilen hep insanlar oldu.Bu olaya dikkat edin