Kredi kartı bilgilerini ele geçiriyorlar! 14 bin 120 site kapatıldı...

Bu konuyu okuyanlar

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
1590177805535.png

T.C. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Oltalama (Phishing)"nın kişilerin banka veya kredi kartı bilgilerini ya da kişisel verilerini ele geçirmek amacıyla kullanılan bir yöntem olduğu, dolandırıcıların oltalama ile vatandaşların kimlik bilgileri, kart numarası, şifre gibi bilgileri ele geçirmek için özel olarak hazırladıkları sahte siteleri sosyal medya üzerinden reklam olarak yayınladıkları, vatandaşlara kısa mesaj attığı veya e-posta gönderdikleri, sahte sitenin doğruluğunu kontrol etmeden gelen linke tıklayarak giriş yapan vatandaşların banka veya kredi kartı bilgilerini elde ettikleri, bankadaki paralarının ele geçirebildikleri veya internet üzerinden ürün siparişi verilebildikleri hatırlatıldı.

Geçtiğimiz Mart ayında oltalama sitesi sayılarında artış oldu.

Oltalama dolandırıcılığına maruz kalmamak için vatandaşların yönlendirildikleri linkleri ve web sitelerini dikkatle incelemeleri konusunda uyarı da bulunulan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Eğer bir dostunuzdan veya iş arkadaşınızdan şüpheli bir link alırsanız linki gönderenin o olduğundan emin olmadan kesinlikle linke tıklanmamalıdır. Web sitelerine linkler aracılığı ile gitmeden vatandaşlar 'url' adresini yazarak erişim sağlamalıdır. Bilgisayarlarda mutlaka oltalama saldırısı engelleme özelliği olan bir anti virüs yazılımı olmalı ve periyodik olarak güncellenmelidir. Oltalamaya maruz kalmamanın en güzel yolu ise linklere hiç tıklamamaktır. Oltalama sitelerine yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı tarafından ortak yapılan çalışmalarda; 2020 yılının ilk 5 ayında toplam 14 bin 120 oltalama sitesi erişime kapatılmıştır. Mart ayında yeni tip koronovirüs salgının ülkemizde görülmeye başlaması ile birlikte açılan oltalama (phishing) site sayılarında artış olduğu gözlenmiş, geçtiğimiz yılın mart-mayıs döneminde 4 bin 410 oltalama sitesi erişime kapatılmışken bu yılın mart-mayıs döneminde ise 13 bin 200 oltalama sitesi erişime kapatılmıştır." (Kaynak:Milliyet)

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Zamanında kredi kartımdan bilgim dışında 2000$ internetten harcama yapıldıktan sonra;

Ekstra önlem olarak sanal kredi kartı kullanıyorum. En azından sanal kart bilgileri çalınırsa ve fiziki karta bir şey olmaz. Ayrıca fiziki kartım internet alışverişine kapalı. Çünkü fiziki kredi kartının bilgilerini herhangi bir kasiyer bile çalabilir.

Ayrıca alışveriş yapmadan önce kredi kartı limitini alışveriş tutarı kadar arttırıp alışveriş bitince limiti sıfırlıyorum.

İlprohan

Doçent
Reaksiyon puanı
301
Zamanında kredi kartımdan bilgim dışında 2000$ internetten harcama yapıldıktan sonra;

Ekstra önlem olarak sanal kredi kartı kullanıyorum. En azından sanal kart bilgileri çalınırsa ve fiziki karta bir şey olmaz. Ayrıca fiziki kartım internet alışverişine kapalı. Çünkü fiziki kredi kartının bilgilerini herhangi bir kasiyer bile çalabilir.

Ayrıca alışveriş yapmadan önce kredi kartı limitini alışveriş tutarı kadar arttırıp alışveriş bitince limiti sıfırlıyorum.
Aynen kesinlikle internetten alışveriş kapalı tutulmalı aynı şeyleri ben de yapıyorum

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
dandik bilmediğiniz sitelere kart bilginizi girmezseniz hiç bir sorun olmaz