'KPSS'ye 45 bin kişi girmedi, çoğu kopyacı'

Bu konuyu okuyanlar

sdnxx

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Kopyacılar sınava girmemiş

Yenilenen Eğitim Bilimleri Sınavı'nda 100 net ve üzeri yapan yaklaşık 7 bin adaydan büyük çoğunluğunun sınava girmediği kaydedildi. Sonuçlar bugün saat 14:00'te açıklanacak

31 Ekim'de yenilenen KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı'nın değerlendirmelerinde ilginç gelişmeler yaşanıyor. Sızdırma ve kopya iddialarının ardından iptal edilen ve 31 Ekim'de yenilenen KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı'na ilk sınavda çok başarılı olan birçok adayın girmemesi sızdırma ve kopya iddialarını kuvvetlendirdi. Sınava yaklaşık 45 bin adayın girmediği kaydedildi. Adayların birçoğunun 100 net ve üzeri yapan adaylar olduğu ve 'şüpheli' sınıfında yer alan isimler olduğu da ifade edildi. Bu adayların bir kısmı doktor raporu alırken önemli bir kısmı da sınava girecekleri ilin değiştirilmesi nedeniyle sınava girmediğinin düşünüldüğü belirtildi.

TAM YAPAN ÇIKMADI

İptal edilen sınavda 350 aday 120 sorunun tamamını yaparken yenilenen sınavda 120 net hatta 119, 118 net yapanın dahi olmadığı ifade edildi. İptal edilen sınavda 100 net ve üzeri yapan aday sayısının 7 bin olmasına karşın yenilenen sınavda bu rakamın 750 kişiyi dahi bulmadığı da öğrenildi.

SAVCILIK DEVREYE GİRECEK

100 net ve üzeri yapan adayların sınava girmemesi halinde bu adaylar şüpheli kapsamında değerlendirilecek. ÖSYM, bir önceki sınavda yüksek puan alıp bu sınava giren adayların kağıtlarını da özel olarak inceledi. Sınava girmeyen adayların ismi ise savcılık ile yapılan çalışma kapsamında bildirilecek. Bu adaylara ilişkin inceleme savcılık tarafından da yapılacak. ÖSYM'ye yönelik İddiaları da soruşturan savcılık, yenilenen sınava giren adayların kağıtlarını da isterse inceleyecek.

http://www.memurlar.net/haber/181277/

Tam puancıların tekrarlanan KPSS’de başarısız olduğu ortaya çıktı. 350 kişiden 80’inin sınava girmediği 140 tam puancının ise çok düşük aldığı belirlendi

KPSS kopyacılarının yakalanması artık an meselesi. Bugün açıklanacak olan KPSS Eğitim Bilimleri sonuçlarında sınava girenlerin yarısına yakın kısmının çok düşük puan aldığı, 80 kişinin ise sınava hiç girmediği ortaya çıktı. ÖSYM, tam puan ve yüksek puan alan adayların cevap kağıtlarını öncelikli olarak incelemeye aldı. Buna göre, kopya çekildiği iddia edilen ilk sınavda 350 aday tam puan alırken 31 Ekim’deki sınavda 350 kişiden 80’inin sınava girmediği tespit edildi. 140 kişinin ise ilk sınavda tam puan almasına karşın ikinci sınavda çok düşük puan aldığı tespit edildi. İlk sınav ve ikinci sınav puanı arasında büyük fark olan, ilk sınavda yüksek puan aldığı halde ikinci sınava girmeyen tüm adayların isimleri tek tek belirlendi. ÖSYM’nin, ilk sınavda tam puan almasına karşın yenilenen sınavda düşük puan alan adayların listesini Emniyet’e gönderdiği öğrenildi.

Emniyet’e gönderilen listedeki öğrencilerin şüpheli sıfatıyla sorgulanacağı bildirilirken, bu adayların ifadesine başvuracak olan savcılık gelmeyenler hakkında da yakalama emri çıkartarak ifadelerini alacak. 10-11 Temmuz’da yapılan KPSS’de kopya çekildiğinin tespit edilmesinin ardından sınav iptal edilmiş ve 31 Ekim’de yeniden yapılmıştı. Temmuzda yapılan sınavda tam puan alan adayların büyük bir kısmının soru kitapçığına tek bir çizik dahi atmadığı tespit edilmiş, yüksek puan alan tüm adayların kâğıtları incelemeye alınmıştı. • MUSTAFA TÜRK ANKARA

http://www.memurlar.net/haber/181282/

- YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı sonuçlarına ilişkin ÖSYM'nin rapor hazırladığını belirterek, ''ÖSYM, o raporu hazırlayıp getirecek. İnceleyeceğiz'' dedi.

Özcan, ''İptal edilen sınav sonuçlarıyla yeni sınav sonuçlarını incelediniz mi?'' sorusu üzerine, ''Daha yok incelemedim. ÖSYM, sınav sonucuna ilişkin o raporu hazırlayıp getirecek. Raporu istedik, inceleyeceğiz'' diye yanıtladı.

''Savcılık bu sınav sonuçlarına ilişkin bilgi istedi mi?'' sorusunu Özcan, ''Hayır. İsterlerse ÖSYM'den isterler. Onlarla temas ediyorlar. Bizden isteyeceklerini zannetmiyorum'' dedi.

Özcan, ''Hiç kimsenin tam soru yapamaması bir öncekinde kopya olduğunun delaletidir. Önceki sınavda 350 kişinin 120 sorunun 120'sine de cevap vermesi kesinlikle kopyaya delalettir. Biz zaten onu dağılımdan görmüştük. Bu bizi doğruladı sadece'' diye konuştu.

http://www.memurlar.net/haber/181339/