KPSS'de skandal üstüne skandal !

Bu konuyu okuyanlar

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi E.T’nin, nişanlısını para karşılığında başka bir kadının yerine KPSS’ye soktuğu tespit edildi.

Sınav çetesi operasyonunda gözaltına alınan Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi E.T’nin, nişanlısını para karşılığında başka bir kadının yerine KPSS’ye soktuğu tespit edildi.

İzmir başta olmak üzere 8 ilde gerçekleştirilen operasyonla ortaya çıkarılan sınav çetesinin yöntemleri şok etti. Çetenin yöneticileri arasında yer alan Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi E.T’nin, nişanlısı G.ǒyi de başka bir kadının yerine Diyarbakır’da KPSS’ye soktuğu saptandı. Eğitim Fakültesinde görev yaptığı öğrenilen E.T’nin, ayrıca, örgüte başarılı öğrencileri bulduğu da kaydedildi.
Jokere 5, çeteye 15 bin lira
Yerine sınava başkasını sokacakları kişiden 20 bin TL alan çetenin, “joker” diye adlandırdığı kişiye 4-5 bin TL vererek sınava girmelerini sağladığı belirlendi. 8 ilde sınavın hemen ardından düzenlenen operasyonda gözaltına alınan jokerlerden bazılarının çete üyelerinden şikayetçi oldukları, tehdit edildikleri ya da paraya ihtiyaçları olduğu için sınava girmek zorunda kaldıklarını söyledikleri öğrenildi.
3 milyon nakit 60 gayrimenkul
Elebaşılığını KCK üyesi Diyarbakırlı bir kişinin yaptığı şebekenin, aynı yöntemle, yüzlerce kişiyi, devletin kademelerindeki önemli görevlere yerleştirmeyi başardığı anlaşıldı. Polis, çete tarafından üniversiteyi kazanması sağlanan bir avukatın tüm davalarını incelemeye aldı.

Operasyon kapsamında terör örgütü KCK bağlantılı sınav çetesinin liderliğini yapan zanlı ise henüz yakalanamadı. Ancak hesabında 3 milyon lira bulunan zanlının üzerine kayıtlı 60’ın üzerinde gayrimenkulü ortaya çıktı.

Zaman zaman hesabından yüklü miktarda para çekerek Kuzey Irak’a giriş yaptığı belirlenen sınav çetesi liderinin hesabındaki 3 milyon liralık para girişinin, son 2 yıl içinde gerçekleştiği tespit edildi. 7 aylık takibin ardından gençekleştirilen operasyon kapsamında gözaltına alınan 34 zanlının polisteki ifadesi tamamlanmak üzere. Şüpheliler bugün mahkemede hakim karşısına çıkarılacak. Ancak yeni gözaltılar bekleniyor.
Akademik kariyerine joker tutarak başladı
Polis, gözaltına aldığı 34 şüpheliden bazılarının terör örgütü ile bağlantısını belgelerken, ilginç bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Şebekenin yöneticilerinden olduğu belirtilen Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi bölümünde araştırma görevlisi E.T’nin, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nda yerine başkasını sokarak akademik kariyerine başladığı ileri sürüldü.

17 jokerin, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın yapıldığı anda suçüstü yakalandığı öğrenildi. Gözaltına alınan 25 joker arasında ODTÜ, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Ege Üniversitesi Eczacılık Bölümü öğrencileri de bulunuyor.

Başarılı oldukları için örgüt tarafından joker olarak kullanılan bu kişiler, 8-9 yıldır başkasının yerine sınava girmekle suçlanıyor.

Kaynak :
http://www.internethaber.com/kpss-sinav-memur-ogretim-gorevli-gayrimenkul-kck-ales--441732h.htm

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
daha neler çıkacak ailecek bekliyoruz