Korsan Yazilim Kullanmak Etiktir!

Bu konuyu okuyanlar

gnaremoob

Doçent
Reaksiyon puanı
911
Merhaba. Forumlarda sikca tartisilan bir konu hakkinda kendi fikirlerimi belirtecegim. Ben ozgur olmayan yazilimlarin korsan kullanmakta herhangi bir sorun gormuyorum ve etik oldugunu dusunuyorum.

Korsan karsitlari yazilimlarin da bir urun/mal oldugu ve bundan dolayi kopyalamanin calmak olacagini savunurlar.

Ozgur olmayan yazilimlara baktigimizda kullanim sartlarinda "yazilimi dagitamazsin, degistiremezsin, gelistiremezsin, icine bakamazsin..." gibisinden uzayan kisitlayici kosullar goruyoruz. Ayrica kaynak kodu kapali oldugundan yazilimin icinde ne oldugunu bilmiyoruz.

Madem yazilimlar da bir urun, o halde gercek bir urunden ornek verelim mi?

Marketten bir sucuk alacaksin ve paketinde sunlari goruyorsunuz:
* Urunu yalnizca kendi basiniza yiyebilirsiniz, arkadaslarinizla ve ailenizle paylasamazsiniz. (Herkes ayri lisans almali. Sahibi olmadigin seyi nasil dagitacaksin?)
* Urunu yalnizca tavada yumurtanin yaninda hazirlamak suretiyle kullanabilirsiniz. (Yazilimda ihtiyaclarimiz dogrultusunda degisiklik yapmamiza izin vermiyorlar.)
Son kullanma tarihi: 11.06.2022. Ancak 11.07.2021'e kadar tuketmeniz gerekiyor, aksi takdirde kullanima devam etmek icin x TL aylik ucret vermelisiniz. (Bazi yazilimlar aylik-yillik olarak surekli lisans yenilenmesini ve para odenmesini istiyor, aksi takdirde urunu tamamen elimizden aliyorlar. Her seyi gectim, sadece bu bile bir yazilima para verildigi halde sahip olunamamasini dogruluyor.)
Icindekiler: Gizli :) (Yani kapali kaynak, icinde esek toynagi mi var, tavuk gagasi mi nereden bilecegiz? Bu dediklerim de yazilimin icine yerlestirilen ve kullanim verilerimizi toplayan kodcuklar oluyor. Bir yazilim bizim verilerimizi bizden gizli topluyorsa, arka kapilar yerlestiriyorsa burada urun kesinlikle biz oluyoruz.)
* Isbu maddelere uymazsaniz dava acarak donunuza kadar alma hakkimiz saklidir.

Ekleme: "Boyle bir urunu almayabilirsin, calmak zorunda degilsin." diyebilirsiniz. Korsanlik, kopyalamaktir; calmak degil. Ozgur yazilim degil diye teknoloji marketlerinden fiziksel bir oyun calmak hirsizliktir. Yani ben demiyorum ki ozgur yazilim uretmeyen bir firmaya herhangi bir maddi-manevi zarar verebiliriz. Ancak bir yazilimi kopyalamanin firmaya hicbir zarari yoktur ve bu sekilde nispeten urun olmayabiliyoruz.

piracy-is-not-theft.png

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Mantıksız bir karşılaştırma olmuş. Sıfırdan başlayarak her şeyiyle bir programın hazırlanması için kaç kişi emek harcadığı, bunlar için ne kadar ar-ge masrafı olduğundan haberin var mı? Bu kadar emeğin üstüne, geliştirici sana bedava olarak vermeyecek tabii ki bu programı. Hayrına yapmıyor kimse bu işi.
Aylarca, yıllarca bir sürü kişinin uğraştığı ve ortaya çıkardığı bir yazılımın kaynak kodlarının paylaşılması demek, bu kodların modifiye edilerek benzer programların oluşturulmasına, bilgi güvenliğinin temelden ihlal edilmesine sebebiyet verecek. Burada bir sucuk ile gidip Adobe Photoshop veya Visual Studio gibi programları karşılaştırmak pek mantıklı değil.

gnaremoob

Doçent
Reaksiyon puanı
911
Mantıksız bir karşılaştırma olmuş. Sıfırdan başlayarak her şeyiyle bir programın hazırlanması için kaç kişi emek harcadığı, bunlar için ne kadar ar-ge masrafı olduğundan haberin var mı? Bu kadar emeğin üstüne, geliştirici sana bedava olarak vermeyecek tabii ki bu programı. Hayrına yapmıyor kimse bu işi.
Aylarca, yıllarca bir sürü kişinin uğraştığı ve ortaya çıkardığı bir yazılımın kaynak kodlarının paylaşılması demek, bu kodların modifiye edilerek benzer programların oluşturulmasına, bilgi güvenliğinin temelden ihlal edilmesine sebebiyet verecek. Burada bir sucuk ile gidip Adobe Photoshop veya Visual Studio gibi programları karşılaştırmak pek mantıklı değil.
Ozgur yazilim olmadiktan sonra istedikleri kadar masraf yapsinlar ve emek versinler, bir onemi yok. Ayrica bedava olsun demiyorum. Ozgur yazilimi arastirmanizi tavsiye ederim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Korsan kullanmak etik değildir. Yaptığın market karşılaştırması da bana kalırsa alakasız bir karşılaştırma olmuş. Her şey gibi özgür yazılımın da avantajları ve dezavantajları vardır. Kimseyi kendi yaptığı bir ürünü parayla satıyor diye suçlayamazsın bu kadar basit.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Korsanın anlamları çalmak ve hırsızlık sadece. İnsanların uğraştığı emeğinin karşılığını vermemek etik değil.
O kadar insan bizim için uzun süre uğraşıp işe yarayan program veya oyun yapıyorlar. Çok uğraşarak ve emek harcayarak. Zamanlarını veriyorlar o işlere. Sende satın almadan kullanmak doğrudur diyorsun resmen!
Hem günah hem ayıp.
Ben hiç rahat edemem satın almadan. Eğer satın alamıyorsam zararı yok dursun kullanmam veya oynamam hiç bir şekilde.
Kısaca korsan kötü ve zararlı.

Son düzenleme:

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
- Ben korsana karşı değilim.
- Dijital ürünlerin, fiziksel ürünlerden anlamsızca pahalı olmasını kabul edemem.
- Steam'den aldığımız da bir "CTRL + C".
- CTRL + C, bir kamyon şoförünün yaptığı işten daha pahalıya patlamalı.

Merak etmeyin yeni ve leş olan tüm popüler kırması şeyler size kalsın. Paranızı yatırın. Ben eski ve sanatsal şeylerin peşindeyim. Örneğin Yu-Gi-Oh.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
- Ben korsana karşı değilim.
- Dijital ürünlerin, fiziksel ürünlerden anlamsızca pahalı olmasını kabul edemem.
- Steam'den aldığımız da bir "CTRL + C".
- CTRL + C, bir kamyon şoförünün yaptığı işten daha pahalıya patlamalı.

Merak etmeyin yeni ve leş olan tüm popüler kırması şeyler size kalsın. Paranızı yatırın. Ben eski ve sanatsal şeylerin peşindeyim. Örneğin Yu-Gi-Oh.
Dijital bir ürünün, fiziksel bir üründen pahalı olmasını kabul edemiyorsan bence direkt teknolojiye karşı bir insansın. Zira Dünya artık dijitalde dönüyor, fizikselde değil.

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Ozgur yazilim olmadiktan sonra istedikleri kadar masraf yapsinlar ve emek versinler, bir onemi yok. Ayrica bedava olsun demiyorum. Ozgur yazilimi arastirmanizi tavsiye ederim.
Özgür (GNU GPL veya Apache lisans gibi) yazılım diyorsanız zaten, belirli şartlar altında;
  • Yazılım kaynak kodları görüntülenebilir
  • Düzenlemeler yapılarak yeni sürümler çıkarılabilir
  • Paylaşılabilir
Bunlardan birini gerçekleştiremiyorsanız zaten özgür yazılım değildir.
Sizin dediğiniz iste kaynak kodlarını göremiyoruz, değiştiremiyoruz ve çoğaltamıyoruz. O zaman bahsettiğiniz program özgür yazılım değildir.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Dijital bir ürünün, fiziksel bir üründen pahalı olmasını kabul edemiyorsan bence direkt teknolojiye karşı bir insansın. Zira Dünya artık dijitalde dönüyor, fizikselde değil.
Yani teknoloji insanları aptallaştırdığı için karşı olabilirim (bknz: Instagram, Tiktok ve cehalet cehennemi Twitter.).
Çünkü bir insan "CTRL + C" için bu kadar para vermemeli.

Bir sınırı yok yani.
Fiziksel ürün her açıdan daha değerli. O yüzden ben değerini bildiğim için korsan kullanmakta bir sıkıntı görmüyorum. Makul değerler değil tüm dünya için.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Yani teknoloji insanları aptallaştırdığı için karşı olabilirim (bknz: Instagram, Tiktok ve cehalet cehennemi Twitter.).
Çünkü bir insan "CTRL + C" için bu kadar para vermemeli.

Bir sınırı yok yani.
Fiziksel ürün her açıdan daha değerli. O yüzden ben değerini bildiğim için korsan kullanmakta bir sıkıntı görmüyorum. Makul değerler değil tüm dünya için.
Senin saydıkların tek başına teknoloji mi sence? Sadece sosyal medya örneği verip, teknoloji insanları aptallaştırıyor diyebilir misin?

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Senin saydıkların tek başına teknoloji mi sence? Sadece sosyal medya örneği verip, teknoloji insanları aptallaştırıyor diyebilir misin?
Tek o değil. İkinci örneği de verdim.
Paha biçmek.

İlk verdiğim örnek, dijital dünyamızın bir örneği.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Tek o değil. İkinci örneği de verdim.
Paha biçmek.

İlk verdiğim örnek, dijital dünyamızın bir örneği.
E şimdi sana şu örneği vereyim. Bir hava savunma sistemi satıyorsun mesela S400. Bu sistemin aşırı pahalı olmasının sebebi sence fiziksel özellikleri mi yoksa ardında yatan yazılım mı? Buna göre düşün yazılımın neden bu kadar değerli olduğunu.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
E şimdi sana şu örneği vereyim. Bir hava savunma sistemi satıyorsun mesela S400. Bu sistemin aşırı pahalı olmasının sebebi sence fiziksel özellikleri mi yoksa ardında yatan yazılım mı? Buna göre düşün yazılımın neden bu kadar değerli olduğunu.
Yani teknoloji olmadığı için. Ona bir şey diyemeyiz.
Ama bu konu ile birazcık alakasız. Bizim örneğimiz bir oyun, film, e-kitap'ın neden korsan kullanamayız kısmı.
Ben hala cevabımı CTRL + C'nin bu kadar değerli olmamasından yana kullanıyorum.

Yoksa S400'ün yazılımından pahalı fiziksel şeylerde var.

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Ben buna s400 den daha anlaşılır basit bir örnek getirmeye çalışayım. Robot süpürgeleri düşünelim, iç mekanizmalarında servo motor, lidar tarayıcı (ki bunun iç yazılımı da ayrı), ultrasonik ve benzeri sensörler var. Bunlar genel olarak çoğu marka ve modelde temel ekipman. Peki madem hepsi benzer ekipmanlardan oluşan sistemlerse neden 1.000 liradan 20.000 liraya kadar robot süpürgeler mevcut?
Robot süpürgede yatan temel yazılıma bakalım yani SLAM (Simultaneous localization and mapping). Şimdi bu aslında günümüzde büyük bir sorun ve gerçekleştirmesi gerçekten çok zor. Baktığınızda düşük ücretli robotların kabiliyetleri sınırlıyken, fiyat yükseldikçe kabiliyetlerde artıyor. Burada kullanılan ekipman kalitesinin de önemi var tabii ki fakat asıl etken yazılım değeri. Birkaç kişi ile birkaç günde gerçekleştirilebilecek bir yazılım değil arkada yatan.
Demek istediğim fiziksel bir ürün, dijital bir üründen daha değersiz değildir. Her ikisi içinde emek harcanır. Ancak baktığımızda ürünün fiyatını fiziksel emekten ziyade, yazılımsal emekler ve araştırmalar arttırıyor.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Ben buna s400 den daha anlaşılır basit bir örnek getirmeye çalışayım. Robot süpürgeleri düşünelim, iç mekanizmalarında servo motor, lidar tarayıcı (ki bunun iç yazılımı da ayrı), ultrasonik ve benzeri sensörler var. Bunlar genel olarak çoğu marka ve modelde temel ekipman. Peki madem hepsi benzer ekipmanlardan oluşan sistemlerse neden 1.000 liradan 20.000 liraya kadar robot süpürgeler mevcut?
Robot süpürgede yatan temel yazılıma bakalım yani SLAM (Simultaneous localization and mapping). Şimdi bu aslında günümüzde büyük bir sorun ve gerçekleştirmesi gerçekten çok zor. Baktığınızda düşük ücretli robotların kabiliyetleri sınırlıyken, fiyat yükseldikçe kabiliyetlerde artıyor. Burada kullanılan ekipman kalitesinin de önemi var tabii ki fakat asıl etken yazılım değeri. Birkaç kişi ile birkaç günde gerçekleştirilebilecek bir yazılım değil arkada yatan.
Demek istediğim fiziksel bir ürün, dijital bir üründen daha değersiz değildir. Her ikisi içinde emek harcanır. Ancak baktığımızda ürünün fiyatını fiziksel emekten ziyade, yazılımsal emekler ve araştırmalar arttırıyor.
O zaman da araştırmalar insan için olmuyor. Ceplerini doldurmak için oluyor.
Araştırmanı yap, makul fiyattan yine binlerce kopya sat (ki daha fazla satarsın).
Böyle olmadığı için, korsana karşı değilim.

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Demek istediğim burada harcanan emek. Bir film çekiminde yüzlerce kişi çalışıyor, masraf yapılıyor ve çalışanlara ödeme yapılıyor. Burada dijital ve gişe hasılatına güveniliyor bu masraflar yapılırken.
Bununla birlikte kaliteli bir oyunun tasarım, geliştirilme ve test aşamaları da çok uzun zamanlar alıyor. Burada yine çok ciddi bir emek var. Korsan kullanım bu emeğe saygısızlık olur diye düşünüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Araştırmanı yap, makul fiyattan yine binlerce kopya sat (ki daha fazla satarsın).
Neden insan için yapsın ki? Sonuçta ticari bir iş hayır işi değil Maliyetini, arge ve personel masrafını karşılamak zorunda bir şekilde. Baktığınızda bir ürünün piyasada benzeri yoksa fiyatı yüksektir, benzerleri veya alternatifleri varsa fiyatlar daha düşüktür. Çünkü daha önce yapılmamış bir şey ortaya koymak, sıradan bir iş yapmaktan çok farklı.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Demek istediğim burada harcanan emek. Bir film çekiminde yüzlerce kişi çalışıyor, masraf yapılıyor ve çalışanlara ödeme yapılıyor. Burada dijital ve gişe hasılatına güveniliyor bu masraflar yapılırken.
Bununla birlikte kaliteli bir oyunun tasarım, geliştirilme ve test aşamaları da çok uzun zamanlar alıyor. Burada yine çok ciddi bir emek var. Korsan kullanım bu emeğe saygısızlık olur diye düşünüyorum.
Emek emek te nereye kadar? Emeğin fazlasını çok çok alıyorlardır.

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Herkesin düşüncesi farklı. Ben etik bulmuyorum siz bir sorun görmüyor olabilirsiniz saygı duyarım.
Bu arada asıl konuyu başlatan uzaklaştırılmış ben yeni fark ettim. Biz hala bu konuyu tartışıyoruz :tearsofjoy:

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Neden insan için yapsın ki? Sonuçta ticari bir iş hayır işi değil Maliyetini, arge ve personel masrafını karşılamak zorunda bir şekilde. Baktığınızda bir ürünün piyasada benzeri yoksa fiyatı yüksektir, benzerleri veya alternatifleri varsa fiyatlar daha düşüktür. Çünkü daha önce yapılmamış bir şey ortaya koymak, sıradan bir iş yapmaktan çok farklı.
Sonuç ta düzenleri böyle. O yüzden korsan kullanmak ta sakınca görmüyorum. Benim yararıma satmıyorlar.
Neden insan için yapsınlar ki?

GNU/Linux'a teşekkürler. Tek insan için, bedava çalışan ve gerçekten bilim için çalışan topluluklardan biri.
Param olsa var ya, hep bağış yaparım.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bugün SMA hastaları için üretilen ilaç bile milyonlarca dolardan satılıyor niye? Bunu geliştiren adamlar, biz ürüne AR-GE için milyon dolarlar yatırdık, biz yapmasak kimse yapmazdı bu yüzden geliştirdiğimiz üründen yüksek ücret talep ediyoruz diyor. Kısaca kimse, milyonlarca hatta milyarlarca dolar harcadığı bir ürünü ucuza satıp da sürümden kazanmak istemez. Bu istek mantık düşü çünkü.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Bugün SMA hastaları için üretilen ilaç bile milyonlarca dolardan satılıyor niye? Bunu geliştiren adamlar, biz ürüne AR-GE için milyon dolarlar yatırdık, biz yapmasak kimse yapmazdı bu yüzden geliştirdiğimiz üründen yüksek ücret talep ediyoruz diyor. Kısaca kimse, milyonlarca hatta milyarlarca dolar harcadığı bir ürünü ucuza satıp da sürümden kazanmak istemez. Bu istek mantık düşü çünkü.
Sağlık olmaz.
Durumlar çatallanıyor ama sonuç olarak sömürme amaçlı bir araştırma olmuş.
Tabi biraz insanlarda vicdan olması lazım. Böyle şeylerin masrafları dışında büyük şeyler talep edilmesi çok insanlık dışı bir şey ama 100.000 dolardan bile koysan çok para kazanıyorsun zaten.
O yüzden makul olmadığı için en ufak fırsat korsana yada indirime başvurmam gayet normal.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Sağlık olmaz.
Durumlar çatallanıyor ama sonuç olarak sömürme amaçlı bir araştırma olmuş.
Tabi biraz insanlarda vicdan olması lazım. Böyle şeylerin masrafları dışında büyük şeyler talep edilmesi çok insanlık dışı bir şey ama 100.000 dolardan bile koysan çok para kazanıyorsun zaten.
O yüzden makul olmadığı için en ufak fırsat korsana yada indirime başvurmam gayet normal.
Sağlıkla alakası yok temelde hepsinin arkasında yatan neden aynı. Yıllarca, sonucu kesin olmayan bir projeye milyar dolar akıtmak ve bunun sonucunda ortaya çıkan ürüne büyük meblağlar biçmek gayet normal. Açık kaynak kodlu ürünlerin AR-GE'si için ne kadar para yatırılıyor ki ücretsiz bir şekilde veriliyor? Tamam niyet önemli de her şeyden önce maddiyat.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Sağlıkla alakası yok temelde hepsinin arkasında yatan neden aynı. Yıllarca, sonucu kesin olmayan bir projeye milyar dolar akıtmak ve bunun sonucunda ortaya çıkan ürüne büyük meblağlar biçmek gayet normal. Açık kaynak kodlu ürünlerin AR-GE'si için ne kadar para yatırılıyor ki ücretsiz bir şekilde veriliyor? Tamam niyet önemli de her şeyden önce maddiyat.
Bence Elon Musk bilim için harcıyor kaynaklarını,
Google'da öyle. Hatta Google'u kötülesem de arada onun dijital dünyada, bedava verdiği en son teknoloji hizmetini, hiç bir şirket kolay kolay bedava vermez.
Yapınca yapıyor ve parayı da kazanıyor. Herkes kazanıyor.

Diğerleri gibi aç gözlülük ve vicdandan (sağlık için yani) yoksun olunmuyor.

Bir de beni anladınız değil m? Makullükten yanayım ben. Uygun olsa alırım. Makul olmayınca indirim veya korsana başvurunca kendimi kötü hissetmiyorum vallahi.
Fiziksel ürünlerin de değerini bitince anlarsınız. O yüzden değerini bilin.

Ama kalkıp da şu 619 TL'lik PS5 oyununa PS5'im olsa bile o parayı vermezdim ya.
Enis Kirazoğlu bile verilmez dedi.

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bence Elon Musk bilim için harcıyor kaynaklarını,
Google'da öyle. Hatta Google'u kötülesem de arada onun dijital dünyada, bedava verdiği en son teknoloji hizmetini, hiç bir şirket kolay kolay bedava vermez.
Yapınca yapıyor ve parayı da kazanıyor. Herkes kazanıyor.

Diğerleri gibi aç gözlülük ve vicdandan (sağlık için yani) yoksun olunmuyor.

Bir de beni anladınız değil m? Makullükten yanayım ben. Uygun olsa alırım. Makul olmayınca indirim veya korsana başvurunca kendimi kötü hissetmiyorum vallahi.
Fiziksel ürünlerin de değerini bitince anlarsınız. O yüzden değerini bilin.

Ama kalkıp da şu 619 TL'lik PS5 oyununa PS5'im olsa bile o parayı vermezdim ya.
Enis Kirazoğlu bile verilmez dedi.
Elon Musk her türlü kazancı elde etmek için kripto piyasasını elinde çeviriyor attığı tek twit ile. Tesla'nın Elon Musk'ın attığı twitler sonucu BTC alım satımı yaparak ne kadar kazanç elde ettiğini bir araştır bakayım. Elon Musk'ı her kez süper kahraman gibi düşünüyor ancak o da pek çok kişi gibi sadece ama sadece cebini düşünüyor. O PS oyunun fiyatı senin ekonomin ile alakalı Sony ile alakalı değil.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Kişi eğer korsan kullanmayı doğru buluyorsa, yine bildiğini yapacaktır. Ancak korsan yazılım kullanmak etik değildir. (Korsan yazılımların güvenirliği işin başka bir boyutudur.) Kişilerin kötü tutum ve davranışları sanki iyi bir şeymiş gibi teşvik edici amaçla kullanılmamalıdır ve bunun reklamı yapılmamalıdır.

(Orijinal) X yazılımını geliştiren A kişisi/şirketi emek harcıyor. X yazılımını kıran B de emek harcıyor. O zaman B'nin de emeği var gibisinden saçma bir mantık da yürütülebilir. :) Peki burada B neden X yazılımına benzer veya daha iyi bir Y yazılımı ortaya koymuyor? Hadi bir de geliştirdiği şeyi bedava yapsın? Nasıl olur? İyi olmaz mıydı? Peki şimdi neden korsan yazılım kullanmak etiktir diyerek korsan yazılımlara destek olmak istiyorsunuz? Herhangi bir harcama yapmak istemeyenler (*duygusal olanlar) mesela ücretli programların/oyunların belirli dönemlerde promosyonları/ücretsiz deneme sürümleri oluyor, bunları takip edebilirler veya programın/oyunun ücretsiz muadillerine de yönelebilirler ve arkadaş çevresini bu yönde teşvik edici olabilirler. Daha mantıklı değil mi?

*
Kod:
https://www.youtube.com/watch?v=ky0BUdCfjfg

Selamlar.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Sony'nin olayı dünya çapında sorun.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kişi eğer korsan kullanmayı doğru buluyorsa, yine bildiğini yapacaktır. Ancak korsan yazılım kullanmak etik değildir. (Korsan yazılımların güvenirliği işin başka bir boyutudur.) Kişilerin kötü tutum ve davranışları sanki iyi bir şeymiş gibi teşvik edici amaçla kullanılmamalıdır ve bunun reklamı yapılmamalıdır.

(Orijinal) X yazılımını geliştiren A kişisi/şirketi emek harcıyor. X yazılımını kıran B de emek harcıyor. O zaman B'nin de emeği var gibisinden saçma bir mantık da yürütülebilir. :) Peki burada B neden X yazılımına benzer veya daha iyi bir Y yazılımı ortaya koymuyor? Hadi bir de geliştirdiği şeyi bedava yapsın? Nasıl olur? İyi olmaz mıydı? Peki şimdi neden korsan yazılım kullanmak etiktir diyerek korsan yazılımlara destek olmak istiyorsunuz? Herhangi bir harcama yapmak istemeyenler (*duygusal olanlar) mesela ücretli programların/oyunların belirli dönemlerde promosyonları/ücretsiz deneme sürümleri oluyor, bunları takip edebilirler veya programın/oyunun ücretsiz muadillerine de yönelebilirler ve arkadaş çevresini bu yönde teşvik edici olabilirler. Daha mantıklı değil mi?

*
Kod:
https://www.youtube.com/watch?v=ky0BUdCfjfg

Selamlar.
Aleykümselam. Makul kovalamak iyidir.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Cidden yurt dışında adamların 10-15 birim fazla verdiği paraya mı takıldın?
Ülkemde de böyle. Ben Death Strandig'e 400 TL veremedim ama indirime girince direkt satın alabildim.

Onlara vuran bize de vuruyor ya.